Co to jest noindex i kiedy go stosować? | Pozycjonusz
Pozycjonusz.pl
14/03/23

Co to jest noindex i kiedy go stosować?

blank

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznacza meta tag “noindex” i dlaczego jest ważny dla Twojej strony internetowej? Jeśli prowadzisz stronę, która wymaga optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, powinieneś znać to pojęcie. Właściwe wykorzystanie noindex może pomóc Ci uniknąć problemów z indeksacją strony, które mogą negatywnie wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy, czym jest noindex i kiedy warto go stosować, aby zapewnić Twojej stronie jak najlepszą widoczność w Internecie. Jeśli zależy Ci na pozycjonowaniu Twojej strony i chcesz poznać skuteczne metody optymalizacji, ten artykuł jest dla Ciebie!

Co to jest noindex?

Noindex i pozycjonowanie SEO są powiązane ze sobą poprzez wpływ, jaki ma noindex na wyniki wyszukiwania i tym samym na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Noindex to atrybut meta tagu HTML, który informuje wyszukiwarki, aby nie indeksowały strony lub jej określonych elementów (np. treści, obrazów itp.). Oznacza to, że strona lub jej elementy nie będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania.

W kontekście pozycjonowania SEO noindex może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli html no index jest używany na stronach, które są powtarzające się lub które nie powinny być indeksowane (np. strony kategorii, tagi, strony wykluczone z indeksowania w pliku robots.txt), to może to poprawić pozycjonowanie domeny, ponieważ wyszukiwarki nie będą traciły czasu na indeksowanie tych stron.

Z drugiej strony, jeśli no index jest używany na stronach, które powinny być indeksowane, to może to negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony, ponieważ strona nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania i może nie przyciągać ruchu organicznego.

Dlatego ważne jest, aby ostrożnie korzystać z tagu no index, aby uniknąć negatywnego wpływu na pozycjonowanie strony. W niektórych przypadkach noindex może być pomocny, ale w innych może szkodzić, dlatego warto konsultować się z ekspertami, pracującymi w Agencji SEO przed zastosowaniem noindex na stronie.

Kompleksowe SEO dla stron firmowych

Kompleksowe pozycjonowanie strony internetowej na okres 30 dni: od optymalizacji, poprzez treści, na wartościowych linkach i artykułach kończąc. Pełne raporty i autorski panel klienta.

1500 zł netto

Czym jest index w wyszukiwarce Google?

Index w wyszukiwarce Google to baza danych zawierająca zindeksowane strony internetowe i ich treści, która jest przechowywana na serwerach Google. Indeksowanie polega na przeszukiwaniu stron internetowych i ich treści przez Googlebot (robot wyszukiwarki Google), a następnie zapisywaniu ich w bazie danych Google.

Google używa algorytmów do przetwarzania danych zapisanych w indeksie i do wyświetlania wyników wyszukiwania zgodnie z zapytaniem użytkownika. W trakcie indeksowania, Google uwzględnia wiele czynników, takich jak jakość treści, ilość i jakość linków zewnętrznych, czasy ładowania strony, jakość kodu HTML, użyteczność strony dla użytkowników, a także wiele innych czynników.

Wyszukiwarka Google stale aktualizuje swoje algorytmy, aby lepiej zrozumieć i wyświetlać wyniki wyszukiwania. Google indeksuje strony automatycznie, ale można też przyspieszyć ten proces poprzez złożenie wniosku o zaindeksowanie strony przy użyciu narzędzia Google Search Console.

Indeksowanie w Google jest kluczowym elementem SEO, ponieważ wpływa na to, jak strony internetowe są wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że strona jest poprawnie zindeksowana i aby działać na rzecz poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania, poprzez optymalizację sklepów internetowych, treści i elementów technicznych.

Jak sprawdzić liczbę zaindeksowanych podstron w Google?

Aby sprawdzić liczbę zaindeksowanych podstron w Google, można skorzystać z narzędzi Google Search Console lub wyszukiwarki Google. Oto kilka sposobów:

Noindex w Google Search Console

W Google Search Console, należy przejść do sekcji “Indeksowanie” w panelu nawigacyjnym, a następnie wybrać “Stan indeksowania”. Tam będzie można zobaczyć liczbę zaindeksowanych stron na Twojej stronie internetowej oraz problemy z indeksowaniem, takie jak strony zablokowane lub błędy indeksowania.

Wyszukiwarka Google a no index

W wyszukiwarce Google, aby sprawdzić no index google można wpisać zapytanie “site:adresstrony.com” (zamiast “adresstrony.com” wpisz adres swojej strony internetowej) i kliknąć przycisk “Szukaj”. W wynikach wyszukiwania wyświetli się lista zaindeksowanych podstron na Twojej stronie internetowej. Liczba wyświetlonych wyników to liczba zaindeksowanych podstron na Twojej stronie.

Narzędzie SEO do sprawdzania noindex nofollow

Istnieją również różne narzędzia SEO, które pozwalają na sprawdzenie liczby zaindeksowanych podstron na Twojej stronie internetowej. Niektóre z nich to SEMrush, Ahrefs, czy Majestic. Wystarczy wprowadzić adres strony internetowej i narzędzie samo wyświetli liczbę zaindeksowanych podstron.

Warto zauważyć, że liczba zaindeksowanych podstron może się zmieniać w czasie, w zależności od zmian na stronie internetowej, algorytmów Google i innych czynników.

Kompleksowe pozycjonowanie sklepu

Kompleksowe pozycjonowanie sklepu internetowego na okres 30 dni. Od optymalizacji, poprzez treści, na wartościowych linkach i artykułach kończąc. Pełne raporty i autorski panel klienta.

2500 zł netto

Jak zastosować tag no index na stronie?

Tag no index jest narzędziem, które może pomóc w zarządzaniu indeksacją strony przez wyszukiwarki internetowe. Jednak zastosowanie go w sposób nieprawidłowy lub nadużywanie może prowadzić do spadku pozycji w wynikach wyszukiwania. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo zastosować tag noindex na stronie:

 • Użyj tagu noindex tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Nie należy stosować html noindex na stronach, które powinny być widoczne dla wyszukiwarek, takich jak strony główne, strony produktów lub usług.
 • Użyj index nofollow tylko na stronach, które są duplikatami innych stron na twojej stronie lub innych stron w Internecie. Na przykład strony tagów, archiwum, wyników wyszukiwania itp. W takich przypadkach zamiast noindex lepiej użyć linków kanonicznych (canonical tags), które wskażą, że oryginalną wersją strony jest np. strona kategorii, a nie wyniki wyszukiwania.
 • Użyj link no index z umiarem. Nadużywanie tagu noindex może wpłynąć na pozycje Twojej strony w wynikach wyszukiwania, a także może prowadzić do uszkodzenia indeksowania.
 • Zawsze sprawdzaj, czy strony, na których zastosowałeś tag noindex, są wciąż potrzebne dla Twojej witryny. Jeśli okaże się, że strona jest potrzebna, należy usunąć omawiany tag.
 • Zawsze upewnij się, że noindex jest dodawany do właściwej sekcji kodu HTML. Aby to zrobić, najlepiej skorzystać z edytora strony lub pluginu SEO.

Podsumowując, tag noindex to narzędzie, które należy stosować z umiarem i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Należy go używać z ostrożnością i zawsze sprawdzać, czy strony, na których został zastosowany, są wciąż potrzebne dla Twojej witryny.

No index – użycie w popularnych CMS

Popularne CMS, takie jak WordPress, Magento, Shopify, Drupal, Joomla i wiele innych, oferują wbudowane narzędzia do zarządzania tagiem noindex. Poniżej przedstawiam krótkie instrukcje, jak użyć noindex w kilku popularnych systemach CMS:

WordPress

W WordPressie, aby dodać noindex do określonej strony lub wpisu, wystarczy edytować stronę lub wpis i przejść do sekcji “Ustawienia indeksowania” w panelu Yoast SEO. Tam można zaznaczyć opcję “Nie indeksuj” lub “Nie pokazuj w wynikach wyszukiwania”. Można też skorzystać z wtyczek SEO, np. All in One SEO Pack lub SEO Ultimate, które oferują podobne narzędzia.

Magento

W Magento, aby dodać no index do strony produktu lub kategorii, można użyć ustawienia “Robots” w panelu administracyjnym. Aby to zrobić, należy przejść do kategorii lub produktu, a następnie przejść do zakładki “SEO”. Tam można wybrać opcję “Nie indeksuj” lub “Nie pokazuj w wynikach wyszukiwania”.

Shopify

W Shopify, aby dodać noindex do strony produktu lub kategorii, można użyć ustawienia “Robots meta tag” w sekcji “Ustawienia SEO”. Aby to zrobić, należy przejść do strony produktu lub kategorii, a następnie wybrać opcję “Edytuj ustawienia SEO”. Tam można zaznaczyć opcję “Nie indeksuj”.

Drupal

W Drupalu, aby dodać noindex do strony, można użyć modułu Meta tags. Aby to zrobić, należy przejść do sekcji “Konfiguracja” w panelu administracyjnym, a następnie wybrać “Meta tags”. Tam można dodać tag noindex do określonej strony.

Joomla

W Joomla, aby dodać noindex do strony, można użyć wtyczki SEO. Aby to zrobić, należy przejść do sekcji “Wtyczki” w panelu administracyjnym, a następnie wybrać “Wtyczka SEO”. Tam można dodać tag noindex do określonej strony.

Podsumowując, większość popularnych CMS oferuje wbudowane narzędzia lub wtyczki, które pozwalają na łatwe dodanie tagu noindex do określonej strony lub wpisu. Należy jednak pamiętać, że noindex należy stosować z umiarem i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

#1 Optymalizacja meta tagów

Podczas tego zadania koncentrujemy się na wybranych 10-ciu podstronach, których metadane zostaną zoptymalizowane (meta title + meta description).
400 zł netto

Kiedy należy zablokować indeksowanie strony przy pomocy html no index?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć zablokowanie indeksowania strony przy pomocy tagu noindex. Oto kilka najczęstszych sytuacji:

 1. Strony z powtarzającymi się treściami: Strony zawierające powtarzające się treści, takie jak strony tagów, kategorii, archiwów itp. powinny być oznaczone jako noindex, aby uniknąć powtarzającego się indeksowania. W takich przypadkach warto też wykorzystać canonical tag, aby wskazać, która strona powinna być uznana za oryginalną.
 2. Witryny z zawartością nieistotną dla SEO: Jeśli na Twojej witrynie są strony, które nie przyczyniają się do jej wartości z punktu widzenia SEO, jak na przykład strony z błędami, strony z nieaktualnymi informacjami lub strony, które nie są już istotne dla Twojej witryny, warto je oznaczyć jako noindex.
 3. Strony z treścią, która powinna być prywatna: Jeśli Twoja strona zawiera treści, które powinny być dostępne tylko dla określonych użytkowników, np. strony z panelami administracyjnymi lub zawartością tylko dla zalogowanych użytkowników, to warto zablokować indeksowanie tych stron.
 4. Witryna w trakcie budowy: Jeśli Twoja strona jest w trakcie budowy, a jeszcze nie gotowa do publicznego wyświetlania, warto ustawić noindex nofollow, aby uniknąć indeksowania przez wyszukiwarki.
 5. Strony z zawartością wideo lub audio: Jeśli Twoja strona zawiera materiały wideo lub audio, które chcesz ukryć przed indeksowaniem, możesz zablokować ich indeksowanie poprzez noindex robots txt.

Warto pamiętać, że zastosowanie tagu noindex powinno być stosowane z umiarem, aby uniknąć negatywnego wpływu na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. W przypadku wątpliwości z optymalizacją strony WordPress w tym zakresie, warto skonsultować się z ekspertem SEO przed zastosowaniem noindex.

Podstrony, które warto zablokować w sklepie internetowym stosując noindex

W sklepie internetowym zastosowanie tagu noindex może pomóc w skutecznym pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania poprzez zablokowanie indeksowania określonych podstron, które nie przyczyniają się do wartości witryny z punktu widzenia SEO. Oto kilka przykładów podstron w sklepie internetowym, które warto zablokować tagiem noindex:

 1. Strony z filtrami produktów: Strony z filtrami produktów, które pozwalają użytkownikom na wybór określonych cech produktu, takich jak rozmiar, kolor, materiał, itp., mogą zostać zablokowane tagiem noindex, aby uniknąć indeksowania tysięcy unikalnych stron, które powstałyby z kombinacji wszystkich cech.
 2. Strony wyników wyszukiwania: Strony wyników wyszukiwania, które wyświetlają wyniki wyszukiwania dla określonych słów kluczowych, mogą zostać zablokowane tagiem noindex, aby uniknąć duplikowania treści na różnych stronach oraz indeksowania stron z niską wartością z punktu widzenia SEO.
 3. Witryny z produktami niedostępnymi: Strony z produktami, które są już niedostępne w sklepie, mogą zostać zablokowane tagiem no index, aby uniknąć indeksowania stron, które nie przyczyniają się do wartości witryny.
 4. Strony z podstronami informacyjnymi: Strony z Regulaminem, Polityką Prywatności czy Polityką Cookies w większości sklepów internetowych, są bardzo podobne, dlatego powinniśmy je zablokować.
Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
Paulina Najda
Key Account Manager
Formularz kontaktowy