Co to są linki kanoniczne i kiedy je stosować? | Pozycjonusz
Pozycjonusz.pl
08/03/23

Co to są linki kanoniczne i kiedy je stosować?

Linki kanoniczne mają niebagatelny wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron internetowych. Najpierw wypadałoby się jednak dowiedzieć, czym tak właściwie są wspomniane linki, kiedy je należy stosować oraz na jakiej zasadzie działają? Jedną z najważniejszych funkcji linków kanonicznych jest uniknięcie tzw. duplicate content. 

Czym są linki kanoniczne?

Linki kanoniczne (ang. canonical links) to nic innego, jak starannie dopracowane tagi HTML, które informują robota Google o oryginalności konkretnych podstron. Innymi słowy, link kanoniczny informuje wyszukiwarkę internetową, która z wielu dostępnych adresów URL jest właściwym adresem dla danej strony internetowej. Kluczem do sukcesu jest to, aby umieścić je we właściwym miejscu, a więc w sekcji <head>, razem z meta tagami: description oraz title. Co to oznacza w praktyce? Roboty Google wiedzą, który adres powinien być indeksowany.

#1 Optymalizacja meta tagów

Podczas tego zadania koncentrujemy się na wybranych 10-ciu podstronach, których metadane zostaną zoptymalizowane (meta title + meta description).
400 zł netto

Kiedy stosuje się adresy i tagi kanoniczne?

Adresy i tagi kanoniczne stosuje się wtedy, gdy istnieje wiele wersji tej samej strony internetowej dostępnych pod różnymi adresami URL. Przykłady sytuacji, w których może to mieć miejsce, to:

 • Strony internetowe dostępne zarówno pod adresem “http” jak i “https”.
 • Strony z dodatkowymi parametrami w adresie URL, takimi jak “utm_source” lub “utm_medium”.
 • Witryny z kilkoma wariantami adresów URL, które prowadzą do tej samej zawartości, np. poprzez dodanie końcówek “/” lub “.html”.

W takich przypadkach należy wyznaczyć jeden, preferowany adres URL dla danej strony i dodać do niego tag kanoniczny, wskazujący na ten właśnie adres. Tag kanoniczny można dodać do nagłówka HTML każdej strony internetowej, w miejscu, w którym umieszcza się metadane. Dzięki temu tagowi wyszukiwarki internetowe będą wiedziały, który adres URL powinien być indeksowany i wyświetlany w wynikach wyszukiwania, a który należy zignorować.

SEO linki kanoniczne – jak wpływają na pozycjonowanie?

Bez użycia linków kanonicznych, wiele stron internetowych z powodu duplikatów adresów URL może cierpieć na spadki pozycji w wynikach wyszukiwania lub być uznawane przez algorytmy wyszukiwarek za nieoryginalne, co z kolei może wpłynąć na ich pozycjonowanie i widoczność w Internecie. Dlatego linki kanoniczne są ważnym narzędziem dla administratorów stron internetowych w celu uniknięcia duplikacji adresów URL i utrzymania pozytywnego wpływu na pozycjonowanie sklepów internetowych lub stron firmowych w wynikach wyszukiwania.

Kompleksowe pozycjonowanie sklepu

Kompleksowe pozycjonowanie sklepu internetowego na okres 30 dni. Od optymalizacji, poprzez treści, na wartościowych linkach i artykułach kończąc. Pełne raporty i autorski panel klienta.

2500 zł netto

Co konkretnie przemawia za linkami kanonicznymi?

Linki kanoniczne mają obecnie bardzo szerokie grono zwolenników, a to ze względu na to, iż zaskakują użytkowników swoją uniwersalnością oraz skutecznością. Warto po nie sięgać m.in. w następujących sytuacjach:

 • gdy właściciel witryny dysponuje różnymi wersjami adresów URL strony internetowej (doskonała podpowiedź dla robota Google i wyszukiwarki, wskazanie jednego właściwego adresu URL),
 • gdy osobie zarządzającej daną witryną zależy na poprawnym sortowaniu produktów w obrębie jednej kategorii,
 • w momencie gdy produkty zawarte na stronie charakteryzują się podobnymi opisami,
 • gdy właścicielowi witryny zależy na publikacji na zewnętrznych serwisach,
 • gdy serwis posiada odrębną wersję strony dla urządzeń mobilnych.

Jak widać SEO linki kanoniczne mogą się przydać w wielu sytuacjach, dlatego absolutnie nie warto ich bagatelizować. Kanoniczne linki mają ogromny wpływ na lepsze wyniki pozycjonowania stron www, a to głównie ze względu na zapobieganie duplikacji treści. W ten sposób można sprawnie realizować pozycjonowanie on-page oraz off-page. Nawiązując współpracę z wybranymi specjalistami SEO, zaleca się dokładnie sprawdzić obowiązujący cennik pozycjonowania stron, aby móc odpowiednio przygotować budżet na takie działania. 

Kompleksowe SEO dla stron firmowych

Kompleksowe pozycjonowanie strony internetowej na okres 30 dni: od optymalizacji, poprzez treści, na wartościowych linkach i artykułach kończąc. Pełne raporty i autorski panel klienta.

1500 zł netto

Linki kanoniczne – kiedy ich nie stosować?

Wiedząc już co to są linki kanoniczne, przydałoby się również poszerzyć wiedzę na temat tego, kiedy nie powinno się ich stosować. Chociaż linki kanoniczne są bardzo przydatnym narzędziem w optymalizacji stron WordPress, to w niektórych przypadkach ich stosowanie może być nieodpowiednie lub niepotrzebne.

Linki kanoniczne WordPress nie przydadzą się wtedy, gdy na stronie internetowej nie występuje duplikacja treści, a jej właściciel ma ku temu potwierdzenie w postaci danych z narzędzi analitycznych. Dodatkowo, w przypadku wielojęzycznych stron internetowych zwykle nie stosuje się linków kanonicznych, ponieważ każda wersja językowa strony jest traktowana jako osobna strona internetowa i ma unikalny adres URL.

Jak widać skuteczne pozycjonowanie stron musi być poprzedzone bardzo wnikliwymi analizami, aby przypadkiem nie decydować się na zbędne działania. W każdym przypadku zaleca się konsultację z doświadczoną agencją SEO. Pomoże Ci ona określić, czy stosowanie linków kanonicznych jest dla Twojej strony internetowej odpowiednie i skuteczne.

Analiza treści pod kątem SEO

Jeśli nie wiesz czy treści na Twojej stronie odpowiadają wytycznym Google, zamów naszą usługę analizy treści - sprawdzimy ją pod kątem SEO i szeregu innych parametrów.
800 zł netto

Kanoniczne linki – współpraca z agencją SEO

Współpraca z agencją SEO przy wdrożeniu linków kanonicznych może przynieść wiele korzyści dla Twojej strony internetowej. Agencja SEO ma doświadczenie i wiedzę potrzebną do wyznaczenia preferowanego adresu URL dla Twojej strony oraz dodania odpowiedniego tagu kanonicznego, który wskazuje na ten adres.

Przy współpracy z agencją SEO masz pewność, że linki kanoniczne zostaną poprawnie wdrożone i zoptymalizowane dla Twojej strony internetowej. Agencja SEO pomoże Ci również w wykryciu potencjalnych problemów z duplikacją adresów URL, które mogą wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo, agencja SEO oferuje wiele innych usług związanych z optymalizacją strony internetowej dla wyszukiwarek, które pomogą Ci zwiększyć widoczność i pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu możesz przyciągnąć więcej ruchu na swoją stronę, zwiększyć swoją obecność w Internecie oraz pomnożyć swoje zyski.

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Zobacz nasze efekty
Zwiększ widoczność swojej witryny i skontaktuj się z

Paulina

Stanowisko: Kierownik ds. Sprzedaży i Marketingu

Telefon: +48 535 901 662

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kontakt dla klientów
  contact-person
  Joanna Kokot
  Account Manager
  Formularz kontaktowy