Responsywna strona internetowa – co to właściwie oznacza? - Pozycjonusz
Emilia Paśnicka
19/03/20

Responsywna strona internetowa – co to właściwie oznacza?

Coraz więcej użytkowników Internetu korzysta dziś z sieci za pomocą urządzeń mobilnych, czyli smartfonów oraz tabletów. Z tego powodu standardem stają się responsywne strony internetowe. Co to takiego? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Jeśli jesteś właścicielem witryny, która nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Co to jest responsywna strona internetowa?

Responsive Web Design (w skrócie RWD) to technika projektowania stron www, umożliwiająca stworzenie witryny, która będzie dopasowywała się do rozdzielczości ekranu urządzenia, na jakim jest przeglądana. Oznacza to, że w prosty i intuicyjny sposób można z niej korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, a także na smartfonach oraz tabletach. Można powiedzieć, że responsywna strona internetowa to dzisiaj standard dla użytkowników Internetu. Stąd, kiedy trafiają oni na witryny niedostosowane do urządzeń mobilnych, często rezygnują z ich przeglądania na rzecz innych. Dzięki tej technologii nie jest już konieczne tworzenie odrębnych stron na pecety i smartfony.

Na czym polega technika RWD?

Pierwsza responsywna strona internetowa powstała w 2010 roku. Choć od tego czasu minęło już 10 lat, wciąż wiele witryn nie jest wykonanych w technice RWD. Może warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym polega ta technika? Otóż strona responsywna projektowana jest w taki sposób, by jej konstrukcja graficzna mogła się w prosty i szybki sposób dopasować do różnych rozmiarów wyświetlaczy. Ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń o zróżnicowanej rozdzielczości, responsywność jest najważniejszym aspektem przy tworzeniu strony internetowej.

Warto również pamiętać, że responsywna strona internetowa dopasowuje się nie tylko do urządzenia, na którym jest wyświetlana, ale również do przeglądarki, z jakiej aktualnie korzysta użytkownik. System automatycznie pobiera informacje i dostosowuje poszczególne elementy strony do aktualnych kryteriów. Dopasowywane są przede wszystkim funkcje niezbędne do prawidłowego działania witryny, w tym również czcionki oraz elementy graficzne. Oprócz tego punkty klikane na komputerze za pomocą myszki czy touchpada zmieniają się na smartfonie w punkty dotykowe. Dzięki temu witrynę wykonaną w technice RWD można przeglądać zarówno na komputerze stacjonarnym, laptopie czy urządzeniach mobilnych, jak również na dowolnej przeglądarce, takiej jak Google Chrome, Firefox, Opera, Safari czy Microsoft Edge.

Responsywna strona internetowa – czym różni się od strony mobilnej?

Być może słyszałeś kiedyś o mobilnych stronach internetowych. Są to witryny przystosowane wyłącznie do użytku na urządzeniach mobilnych, dlatego stosuje się je jako dodatek do stron tradycyjnych. Nie jest to zbyt funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ wymusza konieczność stworzenia dwóch witryn. Na szczęście odchodzi ono do lamusa i zostaje zastąpione responsywnymi stronami internetowymi. Można z nich bowiem korzystać na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Witryna wykonana w technice RWD płynnie dopasowuje się do ekranu, na którym jest przeglądana.

Co jeszcze przemawia za wyborem tego rozwiązania? Przede wszystkim jeden panel do edycji treści na stronie, niższe koszty stworzenia witryny, jednakowe adresy dla wszystkich podstron (w przypadku stron mobilnych każdy adres URL rozpoczyna się przedrostkiem „m”). Dodatkowo responsywne strony internetowe pozwalają na prostą analizę danych dotyczących chociażby jej odwiedzin za pomocą Google Analytics.

Zalety posiadania responsywnej strony internetowej

Pierwsza i najważniejsza zaleta, która przemawia za posiadaniem responsywnej strony internetowej to po prostu… wygoda! Zarówno dla właścicieli witryn (o czym pisaliśmy wyżej), jak również dla samych użytkowników. A może przede wszystkim właśnie dla nich. Internauci mają dzisiaj bowiem praktycznie nieograniczony wybór stron internetowych. Dlaczego zatem mieliby męczyć się z witryną, która nie jest przystosowana do ich smartfona? Zdecydowanie lepszą opcją jest strona, która w pełni wykorzystuje możliwości urządzenia, na jakim jest przeglądana.

Kolejny plus na korzyść responsywnych stron internetowym to niższy współczynnik odrzuceń. Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie podczas surfowania po sieci trafił na stronę, która nie była dostosowana do smartfonów. Nieważne jak ciekawa byłaby treść na niej zawarta, kiepska użyteczność skutecznie zniechęca do korzystania z takiej witryny. Wielu użytkowników brak nowoczesnej strony odbiera również jako brak profesjonalizmu ze strony portalu, sklepu online czy firmy, do której witryna należy. Wniosek jest prosty. Jeśli chcesz zyskać nowych klientów, zadbaj o responsywną stronę internetową.

Kolejnym aspektem jest SEO. Nie ulega wątpliwości, że strony responsywne są wspierane przez Google. Bez względu na to, czy są to zwykłe witryny, sklepy online, portale czy też blogi. Tak zaprojektowane strony będą pojawiały się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jest to więc z całą pewnością czynnik sprzyjający pozycjonowaniu. Tradycyjne lub mobilne witryny będą zaś musiały borykać się z problemem mniejszej liczby odwiedzin.

Strona responsywna to również gwarancja szybszego ładowania witryny. Wynika to z faktu, że witryny RWD na urządzenia mobilne są świetnie zoptymalizowane pod kątem smartfonów czy tabletów. Między innymi wykorzystują pliki graficzne o mniejszej rozdzielczości, co sprawia, że wszystkie elementy strony pojawiają w bardzo krótkim czasie.

Responsywna strona internetowa a urządzenia mobilne

Nieustannie zwiększa się liczba osób, które korzystają z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Na dzień dzisiejszy jest ich nawet więcej niż użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Jak pokazują badania Gemius/PBI w styczniu 2020 roku z siecią za pośrednictwem pecetów połączyło się 23,1 mln użytkowników Internetu. Natomiast 23,9 mln użyło do tego celu urządzeń mobilnych (23,6 mln – smartfony, 3 mln – tablety).

Liczba internautów korzystających z poszczególnych urządzeń

Liczba internautów korzystających z poszczególnych urządzeń

Warto również zaznaczyć, że w styczniu 2020 roku użytkownicy łączący się z siecią za pomocą urządzeń mobilnych stanowili aż 41% wszystkich internautów. Korzystający z komputerów stacjonarnych i laptopów stanowili 18% ogółu, zaś w przypadku internautów, którzy używali różnego rodzaju urządzeń odsetek ten wynosił 41%.

Z jakich urządzeń internauci łączą się z siecią?

Z jakich urządzeń internauci łączą się z siecią?

Jak pokazują dane statystyczne, strony responsywne są koniecznością, gdyż coraz więcej użytkowników Internetu korzysta z sieci za pomocą smartfonów, a także tabletów. Zadbaj więc o to, by Twoja strona była zgodna z RWD. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zwiększyć liczbę użytkowników odwiedzających Twoją witrynę.

Jak tworzy się stronę RWD?

W budowie strony RWD używa się tak zwanych punktów przerwania, aby określić, jak będzie wyglądała struktura strony. Jeden układ jest używany powyżej punktu przerwania, a drugi jest stosowany poniżej tego punktu. Punkty przerwania są najczęściej oparte na szerokości przeglądarki.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż ten sam kod HTML jest obstylowany na różnych urządzeniach za pomocą arkuszy CSS. Nie ma potrzeby tworzyć osobnej witryny dla komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i telefonów, ponieważ jedna baza kodów może obsługiwać użytkowników z widokami o różnych rozmiarach.

W responsywnym projekcie układ strony zmienia się wraz ze wzrostem lub zmniejszaniem okna. Trzykolumnowa struktura może zmniejszyć się do dwóch kolumn dla tabletu i jednej kolumny dla smartfona. Elastyczne projektowanie opiera się na proporcjonalnych siatkach, które umożliwiają zmianę kolejności treści i elementów projektu. Dla zwiększenia czytelności strony można również ukrywać część mniej istotnych elementów na urządzeniach mobilnych oraz używać jednostek relatywnych do określenia rozmiarów poszczególnych komponentów.

Tworzenie stron w technice RWD powinno być skoncentrowane na dobrej prezentacji treści. Należy pamiętać o tym, że znacznie więcej treści jest widocznych na dużym monitorze niż na małym ekranie smartfona. Ustalanie priorytetów zawartości strony oraz intuicyjna nawigacja pomaga użytkownikom skuteczniej znajdować to, czego potrzebują.

Podsumowanie

Za sprawą smartfonów przeglądanie stron internetowych przestało być jedynie domeną komputerów. Co więcej, każdego dnia rośnie liczba użytkowników urządzeń mobilnych. Właśnie dlatego responsywne witryny stają się dzisiaj koniecznością. Wyróżniają się bowiem uniwersalnością oraz elastycznością. Można z nich korzystać na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Z tego powodu warto zapoznać się z zasadami działania stron RWD i stworzyć podobną dla siebie, swojej firmy czy sklepu.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Zobacz nasze efekty
Zwiększ widoczność swojej witryny i skontaktuj się z

Joanna

Stanowisko: Account Manager

Telefon: +48 883 570 809

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  strony internetowe nowy sącz
  strony internetowe nowy sącz
  3 lat temu

  Myślę, że jescze tu zajrzę

  Kontakt dla klientów
  contact-person
  Joanna Kokot
  Account Manager
  Formularz kontaktowy