Co to jest adres URL strony i jak powinien wyglądać?

Adres URL (z ang. Uniform Resource Locator), bardziej znany jako „adres internetowy”, określa lokalizację zasobu (np. strony internetowej) w Internecie. Adres URL określa również sposób pobierania tego zasobu, zwanego „protokołem”, jak np. HTTP, HTTPS, FTP itp.

Co to jest adres URL?

Adres URL to tekst czytelny dla człowieka, który został zaprojektowany w celu zastąpienia adresów IP w postaci cyfr używanych przez komputery do komunikacji z serwerami. Identyfikują one również strukturę plików na danej stronie. Podstawowy adres URL składa się z protokołu, nazwy domeny oraz rozszerzenia i ma następujący podstawowy format:

https://pozycjonusz.pl

https – protokół wskazuje, w jaki sposób przeglądarka powinna pobierać informacje o zasobach. Standard sieciowy to http:// lub https:// (gdzie „s” oznacza „secure”, czyli „bezpieczny”). Może to również być protokół mailto: otwierający domyślnego klienta poczty lub ftp: obsługujący transfer plików. Warto tu jednak wspomnieć, że od lipca 2018 wszystkie strony bez protokołu HTTPS będą oznaczone w Chrome jako „niebezpieczne;

pozycjonusz – nazwa domeny (lub nazwa hosta) to czytelna dla człowieka nazwa konkretnej lokalizacji, w której znajduje się zasób, czyli w większości przypadków strona internetowa;

pl – każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie, np. Polska – .pl, Francja – .fr, Niemcy – .de, kraje Unii Europejskiej – .eu itd. Istnieją także globalne domeny i są to: .com, .net, .org oraz rozszerzenia powstałe dla odróżnienia celu strony, np. witryna edukacyjna – .edu, rządowa – .gov, biznesowa – .biz itd.

Klikając dalej w poszczególne podstrony, do adresu dodawane są kolejne znaki po ukośniku „/”, które tworzą tak zwaną ścieżkę.

Dlaczego adresy URL mają znaczenie w SEO?

Poprawnie stworzony adres URL ma bardzo pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Im będzie on bardziej “czytelny” zarówno dla użytkowników jak i robotów Google, tym ma większe szanse na pojawienie się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce.

Istnieją 3 główne zalety dobrze skonstruowanych adresów URL:

1) Lepsze wrażenia użytkownika

Dobrze skonstruowany adres URL zapewnia zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom łatwą do zrozumienia informację na temat strony docelowej.  Adresy URL są często pierwszą rzeczą, którą zobaczą klienci i Google. Funkcjonują jako elementy składające się na skuteczną hierarchię witryny, kierując użytkowników do ich miejsc docelowych.
Poniżej jest przykład adresu, który jest określany jako „semantycznie dokładnym” (dokładnie opisuje jego cel):

https://sklepzzabawkami.pl/pluszowe-zabawki/mis-uszatek/

Nawet jeśli znacznik tytułu tej strony byłby ukryty, czytelny, jasny i dokładny adres URL nadal przekazywałby użytkownikom informację na temat tego, co mogą znaleźć pod nim znaleźć. Roboty indeksujące poruszają się po mapie witryny, która zawiera listę adresów URL dostępnych w obrębie konkretnej domeny. Roboty lubią czytelne adresy URL, dlatego tak ważne jest, aby były one jasne i przejrzyste, a także umieszczone w mapie strony.

2) Rankingi

Adres URL jest także brany pod uwagę przez wyszukiwarkę podczas określania ważności danej strony lub trafności słów kluczowych. Ponadto adresy URL, które zawierają frazy kluczowe są bardzo dobrze postrzegane przez roboty wyszukiwarki.

Korzystanie z adresu URL zawierającego słowa kluczowe może sprawić, że strona podskoczy w rankingach. Z pewnością będziesz chciał, aby Twoja witryna została odkryta przez odpowiednich użytkowników (i roboty), dlatego warto uwzględnić w URL kilka słów, które im w tym pomogą. Najbardziej opisowy termin, czyli taki, który bezpośrednio nakreśla temat danej podstrony, powinien znajdować się w adresie URL blisko domeny głównej.

3) Linki

W skrócie – dobrze skomponowany adres URL może służyć jako samoistny anchor, gdy dzielimy się nim w swoich postach, na forach i na portalach społecznościowych. Niektóre strony internetowe (na przykład Facebook) mogą pozostawić udostępnione linki całkowicie niesformatowane. Nieoptymalizowane, semantycznie niedokładne adresy URL mogą wyglądać nieporęcznie i zamiast przyciągać użytkowników do kliknięcia, odstraszają ich. Czytelne dla człowieka adresy URL zapewniają lepsze wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać, klikając w link.

Jak uniknąć pułapek związanych z parametrami adresu URL?

Generowanie parametrów adresów URL na podstawie filtrów witryn może powodować poważne problemy na stronie, które nieraz wpływają na ranking domeny w wynikach wyszukiwania. Parametry adresu URL to znaki zawarte w adresie, często występujące po znaku zapytania (?), znaku ampersand (&), znaku równości (=) lub innym symbolu. Parametry mogą być również określane jako „ciągi zapytań” i są powszechnie używane na witrynach związanych z e-commerce, czyli w sklepach internetowych.

Głównymi problemami, jakie wynikają z użycia parametrów adresu URL to duplikacja treści oraz kanibalizacja słów kluczowych. Powielanie treści występuje wtedy, gdy kilka adresów URL kieruje na tę samą zawartość tekstową, natomiast kanibalizacja słów kluczowych to zjawisko, gdy wiele podstron w witrynie jest ukierunkowanych na te same lub podobne słowa kluczowe. Często powoduje to problemy z wyszukiwarką podczas wybierania strony, która jest najodpowiedniejszą dla danego zapytania, co z kolei może prowadzić do niewłaściwego lub niepożądanego rankingu strony dla danego terminu.

Jeżeli mamy z tym problem, istnieje kilka sposobów, które go rozwiążą. Można między innymi wykluczyć indeksowanie parametrów poprzez odpowiednie ustawienia w Google Search Console. Jednak krótko mówiąc, należy w jak największym stopniu unikać parametrów w adresach URL. Nie przekazują one użytecznych informacji ani odwiedzającym, ani wyszukiwarkom, a mogą nawet powodować duplikowanie treści, czego przecież nie chcemy. W niektórych przypadkach nie można uniknąć używania parametrów w adresach URL, dlatego mogą one występować, jednak nie powinny być indeksowane. W takich sytuacjach wystarczy je zminimalizować.

Podsumowanie

Adresy URL przyjazne SEO to adresy, które pozytywnie wpływają zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarki. Dobrze skonstruowane mają kluczowe znaczenie dla dobrej wydajności SEO. Jeśli chodzi o adresy URL, postępuj zgodnie z tymi sprawdzonymi metodami:

  • Dbaj o to, aby adresy URL były opisowe i czytelne;
  • Pilnuj tego, aby adresy były krótkie i zwięzłe;
  • Utrzymuj spójną strukturę adresów URL na witrynie.


4
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki w komentarzach
1 Odpowiedzi na wątek
0 Obserwujący
 
Najczęściej reagowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
4 Komentuj autorzy
ŁukaszMichał FBartekTomek Roman Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek Roman
Gość

Dzienkuje

Bartek
Gość
Bartek

nie rozumiem tego

Michał F
Gość
Michał F

Cytując: “Parametry adresu URL to znaki zawarte w adresie, często występujące po znaku zapytania (?), znaku ampersand (&), znaku równości (=) lub innym symbolu. Parametry mogą być również określane jako „ciągi zapytań” i są powszechnie używane na witrynach związanych z e-commerce, czyli w sklepach internetowych.”

Czy Google jest w stanie bez problemu zaindeksować URL’e, występujące po znaku ?, #, &, = ? Sporo stron “generuje” takie adresy (np. CMS’y ecommerce nakładając filtry na wyniki wyszukiwania) i nie do końca wiem jakie są najlepsze praktyki postępowania w przypadku takich adresów.

Dzięki za odpowiedź z góry.

Łukasz
Gość
Łukasz

Niestety Google ma problem z indeksacją tego typu url-i. W takim przypadku można stosować linki kanoniczne lub przepisać url – tworząc przyjazne linki. Nie jest to proste, ale jak wszystko wykonalne. Zależy to też od ilości filtrów, bo niektórych nie ma potrzeby pozycjonować z powodu generowania zapytań o niskim wolumenie lub bliskim 0. Problem pojawia się również w momencie gdy filtry tworzą nam duplikację treści.

Najlepszą praktyką będzie z pewnością niestosowanie tego typu filtrów bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności lub wystarczy się poradzić kogoś doświadczonego.

Złóż zamówienie

Złóż zamówienie poprzez nasze formularze, w których umieścisz wszystkie szczegóły linkowania.

Zamów

Nie wiesz jakie usługi wybrać?

Zadzwoń

535 901 662

Lub skorzystaj z naszego poradnika online

Nie wiesz co zamówić?

Szybka oferta