KPI - czym są kluczowe wskaźniki efektywności SEO? | Pozycjonusz
admin
19/01/22

KPI – kluczowe wskaźniki efektywności SEO

blank

Marketing internetowy to dziedzina, która nieustannie ewoluuje. Nie ulega jednak wątpliwościom, że każde z działań podjętych w sieci można zmierzyć, co dostarcza informacji na temat skuteczności prowadzonych kampanii reklamowych. Niestety, czasem jednak w wyniku dostępu do bardzo wielu podobnych wskaźników można się pogubić. Jak więc zatem wybrać te, które mogą być naprawdę istotne dla firmy? Z pomocą przychodzi monitoring KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności SEO, o których opowiemy poniżej!

Co to jest KPI – Key Performance Indicators?

KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności to dane, które umożliwiają pomiar skuteczności prowadzonych kampanii i są związane z celami strategicznymi danego przedsiębiorstwa. Z ich pomocą można więc kontrolować zgodność podejmowanych działań marketingowych z celami, jakie obrała firma. To jednak jeszcze nie wszystko. Biorąc pod uwagę, że samodzielne pozycjonowanie strony nie zawsze przynosi oczekiwane efekty – monitoring KPI pozwala na zidentyfikowanie nieefektywnych obszarów oraz ich wyeliminowanie. Jakie są zatem przykłady KPI?

Kluczowe wskaźniki KPI – przykłady

Podstawowe przykłady KPI to m.in.:

 • Wyniki sprzedaży netto;
 • Ilość produktów wadliwych oraz ich stosunek względem wszystkich wyprodukowanych produktów;
 • Ilość otrzymanych w danym czasie reklamacji;
 • Czas realizacji zamówienia;
 • Rotacje pracowników.

Po co wyznacza się KPI dla SEO?

Marketing internetowy to dość specyficzna branża, której efekty działań nierzadko można zaobserwować dopiero po upływie kilku tygodni, a nawet i miesięcy. Mimo, iż można zając się tym również na własną rękę, często zdarza się i tak, że samodzielna optymalizacja stron nie przynosi żadnych efektów. Bywa tak, ponieważ podstawowe narzędzia marketingu nie zawsze są w 100% wystarczające. Z pomocą przychodzą jednak bardziej kompleksowe działania oraz narzędzia, jakimi są m.in. wskaźniki KPI SEO.

Jaka rolę odgrywają zatem w SEO kluczowe wskaźniki efektywności działań?

KPI SEO pozwalają na optymalizację prowadzonych kampanii oraz na zlokalizowanie ewentualnie popełnianych błędów. To z kolei pozwala na modyfikację metod i obranych strategii marketingowych. W zależności od obranego celu działań SEO określa się zatem oczekiwane wartości KPI, a następnie dobiera konkretne metody, które mają zwiększyć efektywność działań marketingowych. O tym, jakie istnieją działania marketingowe – przykłady i zastosowania, przeczytasz w naszym  poprzednim wpisie. Teraz skupmy się na tym, jakie są podstawowe wskaźniki KPI dla SEO.

Kluczowe Wskaźniki Efektywności SEO – przykłady

Spośród wielu wskaźników KPI na efektywność działań optymalizacyjnych strony największe znaczenie mają m.in. jej widoczność, ruch organiczny oraz konwersja, o których opowiemy poniżej.

1. Widoczność witryny

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na widoczność strony, są słowa kluczowe. To właśnie od ich ilości (oraz poprawności) zależy to, na którym miejscu w wynikach organicznych Google będzie się wyświetlać Twoja strona. To z kolei wpływa na tzw. lead sprzedażowy, czyli zainteresowanie oferowanym przez Ciebie produktem lub usługą. Im wyżej w wynikach przeglądarki znajdzie się Twoja strona, tym więcej potencjalnych konsumentów może do niej dotrzeć. Najlepiej więc, by prowadzona przez Ciebie witryna znalazła się w TOP 10 wyników Google, co można sprawdzić za pomocą narzędzi takich jak Senuto.

2. Ruch z organika

Mowa o ruchu organicznym, czyli ilości wejść na stronę, które zostały wygenerowane z bezpłatnych wyników wyszukiwania lub poprzez answer box, które wyświetla się tuż pod paskiem wyszukiwania w przeglądarce Google. Dane dotyczące ruchu organicznego można sprawdzić m.in. w Google Analytics. Co można z niego wyczytać? Ruch organiczny jest efektem widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Im wyżej w TOP 10 dana strona się znajduje, tym większy powinien być ten wskaźnik. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w których pomimo wzrostu widoczności, na stronie nie odnotowano wzrostu ruchu organicznego. Oznacza to, że być może na stronie użyto niewłaściwie dobranych fraz. Można to jednak rozwiązać np. poprzez zastosowanie słów kluczowych o wyższym potencjale.

3. Konwersja

O tym, co to jest konwersja, pisaliśmy już w poprzednim artykule. Pod względem KPI SEO, jest ona trzecim, najważniejszym wskaźnikiem, który wiąże się z widocznością i ruchem organicznym na stronie. Wyrażana w procentach konwersja, powinna zostać wyznaczona już na etapie rozpoczynania kampanii SEO. Pozwoli to m.in. na uniknięcie tzw. pustego ruchu, który nie generuje oczekiwanych efektów, np. sprzedaży. Użycie poprawnych słów kluczowych w połączeniu z przemyślaną strategią content marketingową może przyczynić się do wygenerowania lepszej konwersji, a co za tym idzie – również i większych zysków.

 

Pakiet linków SEO TrustRank1

Dodanie strony do 50 najmocniejszych i najpopularniejszych katalogów płatnych w Polsce czyli pozyskanie 50 linków. W cenie są opłaty aktywacyjne, teksty i pełny raport w autorskim panelu klienta.

499 zł netto

Pakiet linków SEO TrustRank2

Dodanie strony aż do 100 najmocniejszych i najpopularniejszych katalogów płatnych w Polsce czyli pozyskanie 100 linków do Twojej strony. W cenie są opłaty aktywacyjne, teksty i pełny raport w autorskim panelu Klienta.
898 zł netto

Pakiet linków SEO TrustRank2 dodatek

Dodamy Twoją stronę do 50 najmocniejszych i najpopularniejszych katalogów płatnych w Polsce czyli pozyskanie 50 linków. W cenie opłaty aktywacyjne, teksty i pełny raport. Pamiętaj, że ten pakiet można zamówić dopiero po uprzednim zrealizowaniu pakietu Trust Rank 50.
399 zł netto

Pozostałe wskaźniki KPI SEO

W zależności od celu optymalizacji dobrze jest wziąć pod uwagę inne wskaźniki KPI. Mogą nimi być m.in.:

 • Popularność fraz lub podstron;
 • Źródła ruchu w witrynie – poza wspomnianym już wcześniej ruchem organicznym;
 • Rodzaje urządzeń, z których Internauci odwiedzają Twoja stronę;
 • Liczba wyświetleń strony w wynikach organicznych wyszukiwarki – wraz z liczbą kliknięć;
 • CTR – czyli współczynnik klikalności;
 • Uśredniona pozycję w wynikach Google.

Jakie narzędzia wykorzystać do monitorowania KPI?

Monitoring KPI jest możliwy m.in. dzięki specjalistycznym narzędziom, takim jak Google Analytics i Google Search Console. W Internecie można znaleźć również szereg innych, aczkolwiek płatnych narzędzi, które pomogą w zoptymalizowaniu treści na stronie. Mowa tu m.in. o usługach takich jak automatyczny audyt SEO czy program Senuto. Analizę słów kluczowych umożliwiają również bezpłatne narzędzia Google, np. Keyword Planner.

Branża SEO rozwija się bardzo dynamicznie – warto również regularnie sprawdzać dostępne na rynku nowości. Najnowsze trendy SEO 2022 opisaliśmy już w naszym wcześniejszym wpisie.

Jak dopasować mierniki KPI dla prowadzonych działań SEO?

Aby kluczowe wskaźniki efektywności okazały się skuteczne w kampanii SEO, należy je dopasować do potrzeb firmy. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by pozycjonowanie okazało się skuteczne, warto najpierw zadać sobie pytanie, jakich efektów spodziewasz się po danej kampanii. Zdefiniowanie właściwych wskaźników KPI stanowi więc pewnego rodzaju pomost pomiędzy obraną strategią biznesową, a SEO. Jeżeli więc zależy Ci na zwiększeniu świadomości odbiorców, przykładowe KPI powinno dotyczyć np. ruchu na stronie, liczby polubień na portalach społecznościowych itp. Z kolei, jeżeli zależy Ci na ich większym zaangażowania, pod uwagę należy brać współczynniki jakościowe odwiedzin. W celu zwiększenia konwersji najważniejszymi wskaźnikami KPI będą m.in.: współczynnik konwersji, liczba zapytań, średnia wartość zamówienia itd.

Zobacz nasze efekty

Podsumowanie

Na końcu należy również zaznaczyć, że wielu wskaźników dotyczących SEO nie da się ot, tak, samodzielnie zinterpretować. Chwilowy wzrost ruchu na stronie może bowiem okazać się np. sprawką botów. Dlatego też warto sprawdzać, z jakich krajów ruch został wygenerowany. W razie wątpliwości warto również skorzystać z pomocy ekspertów. Z pomocą przychodzi profesjonalna agencja SEO. Zastanawiasz się, ile to może kosztować? Wszystkich szczegółów dowiesz się na naszej stronie internetowej –  pozycjonowanie stron – cennik. Nie wiesz, czy to się opłaca? Sprawdź efekty naszych klientów w Case Study SEO!

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi