Google Keyword Planner - duże zasięgi, pozycjonowanie - Pozycjonusz.pl
Patrycja
18/12/20

Zwiększ zasięgi dzięki Google Keyword Planner

blank

Keyword Planner odgrywa istotną rolę, o ile nie najważniejszą, w pozycjonowaniu stron internetowych. Skuteczne działania marketingowe prowadzone w sieci nie obejdą się bez umiejętnego planowania doboru właściwych słów, na które rankować ma później witryna w wyszukiwarce Google. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje zasięgi i przede wszystkim dotrzeć do obranej grupy odbiorców, która interesuje Cię najbardziej, najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy wszystkim się zajmą. Możesz również samodzielnie opracować strategię wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia marketingowe. Jednym z nich, o którym dziś powiemy nieco więcej, jest Google Keyword Planner.

Słowa kluczowe – jakie mają znaczenie dla e-marketingu?

Na pozycjonowanie stron internetowych składa się między innymi copywriting, a z kolei copywriting powinien być tworzony w oparciu o dobór właściwych słów kluczowych. Już sama nazwa „słowa kluczowe” wskazuje, że są one istotne z wielu względów. Z punktu widzenia SEO przyczyniają się w dużej mierze do tego, jaką pozycję uzyska Twoja strona w wynikach SERP. Z drugiej strony, odpowiednio dobrane frazy kluczowe pod grupę docelową, pozwolą skutecznie do niej dotrzeć. Umiejętne posługiwanie się Keyword Planner przydaje się też przy realizacji płatnej reklamy Google Ads na słowa kluczowe. Nieraz wystarczy, że zamiast frazy „nauka tańca towarzyskiego” użyjesz „nauka tańca towarzyskiego dla dzieci”, a od razu precyzyjnie dotrzesz do osób zainteresowanych, dzięki którym ruch na stronie będzie zwiększony, witryna w sieci lepiej widoczna, a zysk z zainwestowanych pieniędzy w promocję zadowalający – proste!

Co to jest Google Keyword Planner?

Google Keyword Planner to intuicyjne w obsłudze, skuteczne narzędzie marketingowe, które jest przede wszystkim darmowe. Nie musisz nic płacić za korzystanie z Keyword Planner. Jedyny haczyk, to posiadanie konta Google Ads, które można założyć w kilka minut, krok po kroku wedle instrukcji. Jeżeli już to zrobiłeś, możesz cieszyć się wieloma funkcjami, jakie oferuje Keyword Planner.

Do najważniejszych funkcji Google Keyword Planner należy zaliczyć:

 • dopasowanie słów kluczowych, które użytkownicy wpisują będąc zainteresowanym konkretnym produktem lub usługą,
 • sprawdzenie, które słowa kluczowe cieszą się popularnością i generują największy ruch na stronie,
 • porównanie kilku fraz kluczowych jednocześnie, co umożliwia wybranie najlepszych,
 • poznanie liczby wyszukiwań oraz innych danych historycznych dla danej frazy kluczowej,
 • sprawdzenie prognoz skuteczności słów kluczowych, które planujesz wykorzystać w swojej kampanii,
 • oszacowanie wysokości budżetu, jaki potrzebny będzie na poprawę istniejącej reklamy w Google lub stworzenie nowej kampanii,
 • sprawdzenie, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się konkurencja.

Google Keyword Planner jest narzędziem idealnym zarówno dla profesjonalnego marketera, jak i każdej osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z planowaniem kampanii marketingowej w sieci. Wyżej wymienione zalety powinny przekonać Was do tego, że warto z niego korzystać. Jak to zrobić?

Uzyskaj darmowy dostęp do Keyword Planner

Pierwsze spotkanie z Planerem słów kluczowych może być nieco skomplikowane. Zanim uda się otworzyć okno Keyword Planner, może pojawić się kilka przeszkód na drodze. Wystarczy jednak, że zastosujesz się do kilku porad umieszczonych poniżej, a problem zostanie rozwiązany.

To, od czego należałoby zacząć, to założenie konta Google Ads, jeżeli jeszcze go nie masz. Zaraz po tym może pojawić się prośba o skonfigurowanie konta z kampanią AdWords. Co, jeśli nie chcesz realizować nowej kampanii Ads?

Spokojnie, wciąż możesz za darmo skorzystać z Google Keyword Planner. Wystarczy, że:

1. W oknie z zapytaniem o cel Twojej kampanii Ads ominiesz propozycje odpowiedzi i wejdziesz w link z pytaniem „Masz doświadczenie z Google Ads?” znajdujący się poniżej.

2. Kolejno zaznacz „Utwórz konto bez kampanii” i kliknij „Prześlij”.

3. Następnie wejdź w opcję „Przeglądaj swoje konto” i w pasku menu odszukaj „Narzędzia” – kliknij.

4. Ostatni krok, to „Przełącz na tryb eksperta” i gotowe!

Te cztery proste kroki powinny doprowadzić do powstania zakładki w opcji „Narzędzia” z dostępem do darmowego Planera słów kluczowych Google.

Jak korzystać z Planera słów kluczowych Google?

Będąc w panelu głównym konta Google Ads, pierwszym krokiem jest kliknięcie w „Narzędzia i Ustawienia”, a następnie z rozwiniętej zakładki należy wybrać „Planer słów kluczowych”.

planer słów kluczowych

Pojawiają się dwie opcje wyboru: poznanie nowych słów kluczowych oraz poznanie liczby wyszukiwań i prognoz. Zacznijmy od pierwszej z nich.

Keyword Planner

Poznaj nowe słowa kluczowe

Jak widać na załączonym obrazku poniżej, Google Kyeword Planner to bardzo intyuicyjne narzędzie, które zrozumiale podpowiada, co należy zrobić.

Google Keyword Planner

W wyznaczonym miejscu można wpisać interesującą nas frazę związaną z produktem czy usługą. Planer słów kluczowych Google podpowiada, że nie powinny być one ani zbyt ogólne, ani zbyt szczegółowe. Dodatkową opcją jest zaznaczenie lokalizacji, dla której będą wypluwane proponowane słowa kluczowe. Co więcej, Google Keyword Planner nie ogranicza się do jednego słowa kluczowego – można wpisać ich znacznie więcej.

Posłużmy się przykładem wpisując “sukienka na wesele”, by pokazać zaawansowane funkcje narzędzia.

planer słów

To, co widać na pierwszy rzut oka, to wykres przedstawiający aktywność użytkowników wyszukujących daną frazę ogółem i z wyróżnieniem na opcję wyszukiwania za pomocą smartfona. Najeżdżając kursorem myszki na wykres z łatwością można odczytać , że dana fraza cieszyła się największym zainteresowaniem w czerwcu 2020 roku. Ponad wykresem zaproponowane zostały słowa, o które można zwiększyć zakres wyszukiwania słów kluczowych, dzięki czemu lepiej będą sprecyzowane dalsze wyszukiwania.

narzędzia google

Schodząc nieco niżej wyświetlane są sugestie Google Keyword Planner odnośnie innych słów kluczowych, z uwzględnieniem:

 • średniej miesięcznych liczby wyszukiwań (dodatkowo widoczny wykres ukazujący trend w ciągu roku)
 • konkurencji,
 • stawki za górę strony (rozróżnienie na minimalną i maksymalną kwotę, , jaka była płacona w przeszłości za pojawienie się reklamy na górze strony w wynikach wyszukiwań),
 • udziału w wyświetleniach reklam (uzyskane wyświetlenia dzielone na całkowitą liczbę wyszukiwań fraz w danej lokalizacji).

Poznaj liczby wyszukiwań i prognoz

Drugą opcją, jaką oferuje aplikacja Google, jest poznanie liczby wyszukiwań i prognoz. Dzięki takiej możliwości można zauważyć zmiany, jakie zachodzą na rynku w danym okresie oraz oszacować, ile wyniesie koszt kampanii. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednie frazy kluczowe, które Cię interesują, wpiszesz w wyznaczone miejsce i klikniesz “Rozpocznij”.

Poniżej przedstawione są wyniki dla frazy “sukienka na wesele”.

prognozy google keyword planner

Powyższe dane informują o tym, że w ciągu 30 dni:

 • reklama wyświetli się 26 000 razy,
 • kliknięć będzie 4 300,
 • dokonanych konwersji 33,
 • koszt kampanii na słowo “sukienka na wesele” wyniesie 2 300 zł,
 • CTR równy będzie 16,8%, a średnia wartość CPC 0,53 zł

Oczywiście, wszystkie powyższe informacje są szacunkowe i w głównej mierze skierowane do osób, które chciałyby zainwestować w reklamę Google Ads. Mimo to, w dość precyzyjny sposób obrazują, jak będzie wyglądać realizacja kampanii, jakich efektów należy się spodziewać (np. wartość współczynnika konwersji) oraz jaki koszt trzeba ponieść, aby osiągnąć swój cel. Jest jeszcze jedna sztuczka pomocna w planowaniu kampanii na słowa kluczowe. Wystarczy przejść do zakładki DANE HISTORYCZNE, w której zawarty jest wykres przedstawiający zainteresowanie internautów daną frazą, z uwzględnieniem osi czasu.

Google Keyword Planner – podsumowanie

Jak się okazuje, obsługa Google Keyword Planner nie należy do najtrudniejszych zadań. Można to opanować w dość szybkim tempie i efektywnie wykorzystywać przy planowaniu kampanii marketingowej w sieci. Dzięki temu narzędziu pozycjonowanie stron stanie się nie tylko łatwiejsze, ale przede wszystkim skuteczne – adres url w końcu zacznie pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwań. To narzędzie przydatne jest zarówno dla specjalisty SEO, jak i dla osób prowadzących blogi, które chciałyby zwiększyć swoje zasięgi.

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
Paulina Najda
Key Account Manager
Formularz kontaktowy