Co to jest CMS? Poznaj jego rodzaje i możliwości - Pozycjonusz
Pozycjonusz.pl
14/07/20

Co to jest CMS? Poznaj jego rodzaje i możliwości

Podczas tworzenia strony internetowej ważną rolę odgrywa aspekt wizualny. Nie bez znaczenia pozostaje jednak również system zarządzania treściami, które są na niej umieszczane. Zainwestowanie w dobry CMS to kwestia, którą należy przemyśleć podczas projektowania nowej strony. Dzięki temu modyfikowanie treści w późniejszym czasie będzie proste, szybkie i intuicyjne.

Czym jest CMS?

CMS, czyli Content Management System to system zarządzania treścią, który pozwala na dodawanie, usuwanie oraz modyfikowanie treści na stronie internetowej. Dotyczy to zarówno tekstów, obrazów, grafik, zdjęć, filmów, tabel, a nawet podstron i innych edytowalnych elementów witryny. Dzięki temu, że CMS jest prosty w obsłudze, każdy może nauczyć się z niego korzystać. Nie potrzeba do tego żadnej specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Dzisiaj coraz więcej stron internetowych budowanych jest w oparciu o system zarządzania treścią, który w uproszczeniu można nazwać panelem administracyjnym. Jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących samodzielnie rozbudowywać swoją witrynę. Nie wymaga ono bowiem konsultacji każdego pomysłu z programistą odpowiedzialnym za jej stworzenie. CMS sprawdzi się w szczególności przy serwisach zawierających duży zasób informacji, które są regularnie uaktualniane i uzupełniane o kolejne dane.

Dwa typy CMS

CMS dzieli się na dwa typy. Pierwszy z nich to autorski system zarządzania treścią tworzony specjalnie na potrzeby danego serwisu. Zwykle wykorzystywany jest przy projektowaniu dużych, bardzo złożonych portali czy sklepów internetowych. Nie stosuje się go raczej do klasycznych stron internetowych firmowych, wizytówkowych czy witryn typu one page. Warto jednak pamiętać, że w przypadku błędów lub nieprawidłowości w działaniu tego systemu jedynym wsparciem okazuje się agencja zajmująca się tworzeniem tego serwisu. Jest to także znacznie droższe rozwiązania od systemu typu open source, który stanowi drugą kategorię systemów CMS.

System typu open source to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązania wykorzystywane przy tworzeniu stron internetowych. Jest on udostępniany użytkownikom zupełnie za darmo, dlatego każdy może stworzyć w oparciu o niego swoją własną witrynę. Jego zaletą jest także duża dostępność oraz możliwość instalowania bezpłatnych, jak i płatnych wtyczek, dzięki którym możliwe jest rozbudowanie strony o nowe funkcjonalności. Systemy open source są także systematycznie aktualizowane, dlatego będą zawsze dostosowane do aktualnych wymagań. Wśród nich największą popularnością cieszy się system WordPress, Joomla!, Quick.Cms, Typo3 oraz Drupal.

Najpopularniejsze rodzaje CMS

Jak wspomnieliśmy wyżej, największą popularnością cieszą się systemy zarządzania treścią typu open source, które są darmowe. Ich kod źródłowy jest udostępniany publicznie, co sprawia, że korzysta z nich mnóstwo osób. Dzięki temu są często aktualizowane i bogate w wiele praktycznych rozwiązań. Wśród nich wyróżniamy:

WordPress

WordPress to zdecydowanie najczęściej wykorzystywany system z bardzo prostym oraz intuicyjnym CMS-em. Ma wielu zwolenników zarówno w Polsce, jak i na świecie. Znaczna część agencji interaktywnych korzysta z niego podczas tworzenia stron internetowych. Panel administracyjny zapewnia swobodę użytkowania, a także udostępnia mnóstwo możliwości zarządzania treścią. Dodatkowo posiada ogromny wybór szablonów graficznych, jak i bogatą paletę różnorodnych wtyczek, np. z formularzem kontaktowym, systemem komentarzy, galerią zdjęć, systemem rezerwacji, przyciskami do mediów społecznościowych i wiele więcej.

Joomla!

Joomla! jest to z kolei nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie w porównaniu do WordPressa, jednak nadal wystarczająco proste, by sprostać oczekiwaniom każdego użytkownika. Panel administracyjny wymaga poświęcenia odrobiny czasu, by się z nim w pełni zapoznać, ale jest to do zrobienia nawet przez początkującą osobę. Warto wspomnieć, że Joomla! także posiada szeroki wybór wtyczek i dodatków dostępnych za darmo, które pomogą dostosować stronę do indywidualnych potrzeb.

Quick.Cms

Quick.Cms to kolejny system typu open source, który nieco bardziej przypomina WordPressa. Wykorzystywany jest zarówno do tworzenia prostych stron www, jak i złożonych oraz bardzo rozbudowanych serwisów internetowych. Korzystanie z CMS-a nie powinno przysporzyć użytkownikom żadnego problemu, gdyż jest on naprawdę intuicyjny. Dotyczy to zarówno samej instalacji, jak również późniejszego dodawania czy edytowania treści. Uważa się, że Quick.Cms ma dobre wsparcie w kwestii SEO, dlatego pozycjonowanie strony opartej na tym systemie jest bardzo wygodne. To, co działa na niekorzyść tego rozwiązania w porównaniu do WordPressa, to zdecydowanie mniejsza liczba dostępnych wtyczek.

Typo3

To rozwiązanie jest z kolei polecane osobom, które mają już pewne doświadczenie w tworzeniu stron internetowych i posiadają choć minimalną wiedzę programistyczną. Wynika to z faktu, że CMS jest tutaj dość złożony i dla osób początkujących może wydać się zbyt skomplikowany. Typo3 będzie dobrym wyborem przy tworzeniu większych serwisów, ale można po niego sięgnąć także przy projektowaniu prostych witryn www. Posiada bowiem bazę wtyczek i dodatków, które pomogą w odpowiednim zaplanowaniu treści na stronie.

Drupal

Drupal to ostatni, ale wcale nie najsłabszy system spośród opisywanych. Ze względu na jego rozbudowaną funkcjonalność będzie idealnym rozwiązaniem przy tworzeniu zaawansowanych portali internetowych. Panel CMS jest bardzo rozbudowany, ale jednocześnie prosty w obsłudze. Pozwala na dokonywanie wielu zmian w treści, dzięki czemu możliwe jest sprawne dostosowanie witryny do określonych potrzeb. Nie da się jednak ukryć, że bez podstawowej wiedzy programistycznej zarządzanie w panelu administracyjnym będzie nieco utrudnione.

Możliwości, jakie daje CMS

System zarządzania treścią to jedna wielka skarbnica możliwości. Korzystając z tych ogólnodostępnych rozwiązań można mieć wszystko, czego potrzebuje dana strona internetowa. Bardzo dużą rolę odgrywają tu wtyczki, które ułatwiają pracę z systemem i pozwalają na uzyskanie mnóstwa korzyści oraz zwiększenie funkcjonalności strony. Dzięki wtyczkom strona może działać jako sklep online, blog, a nawet forum internetowe. Nie można również zapomnieć o tym, jaki wpływ CMS ma na pozycjonowanie. Warto przeczytać o tym w artykule: TOP10 wtyczek SEO do WordPressa. Pisaliśmy w nim m.in. o najpopularniejszej wtyczce Yoast SEO, która pozwoli ustalić słowa kluczowe, meta title, meta description, a także wygenerować mapę witryny i wiele więcej. Zarówno w systemie WordPress, jak również w innych, przedstawionych powyżej, dostępne są wtyczki, które pozwolą poprawić SEO strony internetowej, a co za tym idzie – sprawią, że witryna wskoczy na najwyższe pozycje w wyszukiwarce.

System CMS to również doskonały sposób na to, by samodzielnie zarządzać swoją stroną internetową. Nie każdy ma bowiem umiejętności programistyczne, a zgłaszanie się do specjalisty z najmniejszą wątpliwością dotyczącą edycji treści na stronie może być naprawdę kłopotliwe, a także kosztowne. Wprowadzając zmiany samodzielnie można zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale i pieniędzy. Możliwość samodzielnego zarządzania witryną dodatkowo pozwoli użytkownikowi na zapoznanie się z własną stroną „od kuchni”. Dzięki temu większość problemów będzie można rozwiązać samodzielnie.

System zarządzania treścią to również niezbędnik wszystkich osób, które prowadzą blog lub posiadają moduł wpisów na swojej stronie internetowej. Firmowe blogi cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są świetną formą pozycjonowania. Dzięki CMS-owi aktualizacja treści jest wygodna, prosta i szybka, a co najważniejsze – nie narusza struktury strony www.

CMS zapewnia także bezpieczeństwo w kwestii modyfikowania strony. Dostęp do witryny mają bowiem tylko określone osoby. W tym celu tworzone są osobne konta chronione hasłem, do których administrator nadaje konkretne dostępy. Właściciel strony określa, co dany użytkownik może robić na stronie i w jaki sposób ją edytować.

Zalety CMS

Największą zaletą systemów CMS jest fakt, że nie potrzeba wiedzy technicznej, by móc edytować i modyfikować stronę oraz dodawać nowe treści. Widać to szczególnie w przypadku WordPressa, który jest niezwykle intuicyjny. Z jego obsługą poradzi sobie każdy, także początkujący użytkownik.

Ze względu na fakt, że większość systemów CMS to systemy open source, są łatwo dostępne, a do tego bezpłatne. Co więcej, takie rozwiązania są także stale aktualizowane, a wszelkie błędy szybko wychwytywane i usuwane. W przypadku jakichkolwiek problemów czy chęci poszerzenia swojej wiedzy w kwestii zarządzania treścią można także liczyć na wsparcie społeczności korzystającej z danego systemu.

Dodatkowo warto wspomnieć, że systemy CMS posiadają mnóstwo darmowych wtyczek umożliwiających rozbudowanie witryny. Dostępne są tu także liczne szablony i dodatki, które pomogą chociażby w sprawnym przeprowadzeniu optymalizacji strony.

CMS – podsumowanie

CMS to rozwiązanie intuicyjne, wygodne i funkcjonalne. Choć na samym początku trzeba poświecić trochę czasu, by zapoznać się z mechanizmami działania tego systemu, w większości przypadków jest to naprawdę proste. Właśnie dlatego administrowanie witryną okazuje się dostępne zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które nie mają nic wspólnego z programowaniem. Można tu samodzielnie i bez żadnych problemów dokonywać zmian, optymalizować witrynę, wprowadzać nowe treści, edytować obecne, a także je usuwać. Administrator odpowiada więc za ostateczny wygląd strony internetowej i to jest właśnie najlepszą cechą systemów zarządzania treścią.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Zobacz nasze efekty
Zwiększ widoczność swojej witryny i skontaktuj się z

Paulina

Stanowisko: Kierownik ds. Sprzedaży i Marketingu

Telefon: +48 535 901 662

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kontakt dla klientów
    contact-person
    Paulina Najda
    Key Account Manager
    Formularz kontaktowy