Dobór słów kluczowych przy pozycjonowaniu - Pozycjonusz
Pozycjonusz.pl
09/05/18

Dobór słów kluczowych przy pozycjonowaniu

Poszukując informacji na temat produktu, usługi lub firmy, w pierwszej kolejności kierujemy się do wyszukiwarki internetowej. Słowa kluczowe są podstawą marketingu internetowego – to od nich zależy jakość i wartość wyników wyszukiwania oraz sukces naszej kampanii reklamowej czy pozycjonowania. Dzięki dobrze dobranym słowom kluczowym, użytkownicy trafią na naszą stronę oraz znajdą na niej dokładnie to, czego szukali.

Jak dobierać słowa kluczowe w SEO?

Liczy się jakość, a nie ilość

W ciągu ostatnich kilku lat mechanizmy pracy Google w dużym stopniu się zmieniły. Jeszcze rok, dwa lata temu najważniejszymi czynnikami pozycjonującymi były: ilość linków zwrotnych, dobrze dobrane treści pod frazy kluczowe oraz optymalizacja serwisu. Sprawa się nieco skomplikowała w momencie, gdy w 2017 roku Google ogłosił, że wyszukiwarka wykorzystuje sztuczną inteligencję do ustalania rankingu witryn. Oznacza to, że obecnie oceniane jest zachowanie użytkownika na danej stronie – jak długo na niej przebywa oraz to, czy i po jakim czasie wraca z powrotem do wyszukiwarki. W związku z tym wiodącą rolę odgrywać zaczęła trafność wyniku, a co za tym idzie – dobór odpowiednich słów kluczowych.

Rodzaje słów kluczowych

Z doświadczenia wiemy, że w wyszukiwarkę internetową wpisuje się niemalże wszystko: „kotlety schabowe przepis”, „etiopia przyczyny głodu”, „zamszowe buty zimowe damskie”, „żurawina”, „pan tadeusz problematyka”, „fryzjer wrocław”, „rower górski ranking”… jak widać zróżnicowanie jest ogromne.

Na szczęście specjaliści SEO stworzyli przejrzystą kategoryzację, która ułatwia analizę fraz oraz usprawnia proces doboru słów kluczowych. W bardziej ogólnym ujęciu frazy dzielimy na informujące oraz marketingowe, przy czym frazy informujące nie są związane z biznesem i są to wyszukiwania typu „prezydent Chorwacji” czy „jak usunąć plamę po winie”. Natomiast z drugiej strony mamy frazy marketingowe, czyli sprzedające, które dzielimy na:

 1. Brandowe – są to najczęściej słowa, które w jakiś sposób opisują firmę. Może to być część nazwy marki lub sklepu internetowego, konkretny produkt lub usługa, nazwa domeny bądź fragment adresu www.
 2. Regionalne – Tego typu frazy ukierunkowują użytkownika na działalność w konkretnej lokalizacji. Zawierają nazwę miejscowości, dzielnicy lub regionu, w którym świadczone są dane usługi. Używanie słów kluczowych tego typu jest podstawą podczas pozycjonowania lokalnego.
 3. Ogólne – Wyszukiwania ogólne składają się zazwyczaj z jednego, maksymalnie dwóch wyrazów. Użytkownik wpisujący tego typu frazy zazwyczaj szuka ogólnych informacji na temat interesującej go firmy lub produktu. Zwykle robią to osoby, które nie są zaznajomione z wyszukiwanymi pojęciami – wciąż poszerzają swoją wiedzę na temat jednego zagadnienia, aby móc zawęzić wyszukiwane hasła, docierając do coraz bardziej konkretnych informacji i produktów.
 4. Long tail – Ktoś, kto szuka bardziej szczegółowych informacji na dany temat, używa dodatkowych słów, dlatego frazy na tzw. długi ogon (long tail) składają się z czterech, pięciu, a nawet sześciu wyrazów. Osoby te posiadają wystarczającą wiedzę, dzięki której potrafią zawęzić swoje wyszukiwane hasła w celu uzyskania pożądanych wyników. Słowa kluczowe long tail przyciągają obiecujących klientów, którzy nastawieni są na kupno, a nie na ogólne rozeznanie rynku.

Wszystko zaczyna się od kilku słów wpisanych w polu wyszukiwania

Słowa kluczowe są jak kompas dla kampanii SEO – mówią, w którą stronę iść i czy po drodze robimy postępy. Dlatego analiza słów kluczowych to jedna z najważniejszych i najkorzystniejszych działań w dziedzinie marketingu internetowego. Tak naprawdę nie ma uniwersalnego podejścia do researchu słów kluczowych. Proces ten będzie się różnić w zależności od:

 • Strony internetowej – jej pozycji w rankingu, liczby podstron, jakości treści itp.
 • Celów marketingowych – brandingu, ruchu, potencjalnych klientów, sprzedaży.
 • Dostępnego budżetu, zasobów i terminów.
 • Branży, w której się specjalizujemy.
 • Konkurencji.

Dobierając słowa kluczowe, musimy wziąć pod lupę swoją witrynę internetową i spojrzeć na nią z różnych stron – rozważyć jej wielowymiarowość. Wszystkie wyżej wymienione aspekty mają niebagatelny wpływ na cały proces, jednak to, co jest najważniejsze to: potrzeby i wymagania użytkowników.

To od nich zależy przecież wszystko – użytkownicy generują ruch oraz wyniki sprzedażowe. Słowem – w rękach (i kliknięciach) użytkowników leży sukces naszej strony.

Słowa kluczowe to fundament SEO

Sam proces doboru słów kluczowych jest dwuetapowy:

Zacznij od ogólnych słów kluczowych

Ogólne słowa kluczowe powinny być podstawą naszej analizy. Określają one branżę i pomagają zidentyfikować konkurencję. Jeśli mamy już produkt lub firmę, którą chcemy promować online, wymyślanie słów kluczowych jest tak proste, jak opisanie tego produktu własnymi słowami lub burza mózgów, w jaki sposób inni mogą go szukać.

Załóżmy na przykład, że uruchamiamy sklep internetowy z akcesoriami GoPro. Hasła, które w pierwszej kolejności przychodzą do głowy to:  „akcesoria GoPro”, „gadżety GoPro”, „dodatki GoPro” itd. Ale co dalej? Co robić, jeśli nie mamy pojęcia, którą niszę wybrać lub które produkty promować?

Dobrym punktem wyjścia jest skorzystanie z sugestii podobnych haseł, które dostępne są w polu wyszukiwarki Google. Dzięki nim można poznać najczęściej wpisywane zapytania powiązane z daną frazą kluczową. Daje to nam możliwość wstępnej selekcji słów kluczowych powiązanych z naszą branżą.

sugerowane słowa kluczowe

Sugestie podobnych zapytań w Google dają możliwość wstępnej analizy słów kluczowych, które możemy wykorzystać do pozycjonowania

Skorzystaj z dostępnych narzędzi

Szczegółowa analiza konkurentów często wystarcza do znalezienia masy trafnych propozycji słów kluczowych. Jeśli jednak jesteś jednym z liderów swojej niszy, ta strategia nie jest dla ciebie. Musisz szukać wyjątkowych słów kluczowych, z których jeszcze żaden z Twoich konkurentów nie skorzystał do tej pory.

Cennym źródłem informacji są wszelkiego rodzaju narzędzia i aplikacje informujące o tym, które słowa kluczowe są najbardziej wartościowe dla Twojej witryny.

Na szczęście mamy ich dość sporo do dyspozycji:

 • Google Search Console
 • Google AdWords
 • Soolve
 • Ubersuggest
 • Answer the Public

Oprócz wymienionych narzędzi istnieje również sporo płatnych serwisów, które oferują kompleksowe rozwiązania dotyczące wyszukiwania słów kluczowych. Najczęściej mamy wtedy dostęp do rozbudowanych raportów, które uwzględniają ilość wyszukań danego słowa, to jak silna jest konkurencja, a także jakie rodzaje wyników wyszukiwania wyświetlają się na daną frazę. Dzięki takim danym możemy wykonać dogłębną analizę słów kluczowych i wybrać te, które będą dla nas najbardziej odpowiednie.

Nie ma gotowej recepty na znalezienie doskonałych słów kluczowych. Dlatego bez względu na to, jaką aplikację wybierzemy, wystarczy wpisać w pole początkowe (ogólne) słowa kluczowe i pomanipulować filtrami i oraz raportami do momentu, aż natkniemy się na coś wartościowego.

Kompleksowo przeprowadzona analiza witryny oraz trendów jest podstawą przy doborze słów kluczowych. Istotą jest wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów, które w mniejszy lub większy sposób wpływają na całokształt naszej strony. Obecnie do dyspozycji mamy mnóstwo praktycznych aplikacji, które pomagają wybrać takie słowa, które mogą przyciągnąć do nas nowych, wartościowych użytkowników. Trafność doboru haseł jest kluczem do sukcesu naszej firmy.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
3 lat temu

Dobre rady, jak zobaczyłem, że polecacie zaczynać od fraz ogólnych to się trochę przestraszyłem, bo myślałem, że je polecacie pozycjonować 😀 Na szczęście później w artykule okazało się, że polecacie od nich wyjść, aby znaleźć odpowiednie, niekonkurencyjne frazy.
Dobre podejście!

Ostatnie wpisy:

Kontakt dla klientów
contact-person
Paulina Najda
Formularz kontaktowy