Strona WordPress - TOP25 zalet - Pozycjonusz
Joanna Kulik
25/02/20

Strona WordPress – TOP25 zalet

blank

WordPress to najpopularniejszy system do zarządzania treścią na świecie, a także platforma do budowy stron www. Choć pierwotnie służył przede wszystkim blogerom, obecnie stawiane są na nim największe serwisy na świecie. Darmowy, prosty w użyciu i umożliwiający modyfikacje. Oto główne zalety WP, ale nie wszystkie. Poznaj 25 powodów, dlaczego strona WordPress jest warta każdej ceny.Czym jest strona WordPress?

WordPress (w skrócie WP) to prosty system zarządzania treścią (CMS), za pomocą którego możesz obsługiwać swój blog i administrować stroną www. Skrót CMS pochodzi od angielskiego Content Management System, jednak WordPress daje o wiele więcej – pozwala budować strony internetowe od zera. Istnieją oczywiście inne tego typu platformy, jak Joomla, Drupal czy reklamowy mocno Wix, jednak to właśnie strona WordPress jest tym, po co sięgają zarówno początkujący właściciele stron, jak i profesjonalni programiści. Poniżej prezentuję 25 zalet stron na WordPressie.

1.   Strona WordPress a popularność na świecie

Osoby zainteresowane tworzeniem stron lub szukające firmy, która takie strony wykonuje, prędzej czy później natkną się na WordPress, który jest najpopularniejszym narzędzie do tworzenia i administrowania witrynami. Platforma ma zresztą imponujące statystyki. Korzysta z niej 62,5% wszystkich stron internetowych posiadających system zarządzania treścią. A to daje 35,8% wszystkich stron internetowych na Ziemi [źródło]. I nie zapowiada się, aby miał zostać zdetronizowany np. przez Joomla.

Co więcej, jak pokazują dane W3TECHS, popularność WP na świecie stabilnie rośnie. Według raportu pokazującego trendy w korzystaniu z poszczególnych systemów zarządzania treścią, popularność WP w ciągu 9 ostatnich lat wzrosła z 13,1 do obecnego 35,8% [źródło].

W tym miejscu chciałabym obalić pewien mit, że z WP korzystają tylko małe strony. Według serwisu Quantcast WordPress ma 38% udziału w rynku wśród 10 tys. najpopularniejszych stron na świecie generujących najwięcej wejść [źródło].

strona wordpress ilość stron 2020

2.   CMS WordPress to tzw. wolne oprogramowanie

CMS WordPress nie jest oprogramowaniem komercyjnym, lecz projektem typu open-source (otwarte oprogramowanie) opracowanym w znacznym stopniu przez społeczność. Dlatego żadna firma nie posiada wyłącznych praw do jego dystrybucji i sprzedaży. Pomimo iż istnieje zespół czołowych programistów kierujących opracowywaniem projektu, to jednak każda zainteresowana osoba może wnosić poprawki, naprawiać błędy oraz sugerować czy tworzyć funkcje. Ponadto liderzy mogą się zmieniać. W 2010 znak towarowy WordPress został przekazany WordPress Foundation, formalnie oddzielając się od firmy stworzone przez jednego z założycieli WP.

3.   System WordPress jest darmowy

Stawianie witryn na WordPress jest darmowe. Dotyczy to zarówno oprogramowania bazowego, wielu wtyczek (tzw. plug-ins), jak i wielu szablonów graficznych. Jeśli celem jest prosta strona WordPress, użytkownik nie musi płacić abonamentów, planów, dopłacać do wersji premium itd. Dla takiej witryny wystarczy to, co WP oferuje w gratisie, a jest tego naprawdę sporo. Płacisz jedynie za hosting, czyli miejsce na serwerze. Tutaj masz dużą dowolność jeśli chodzi o wybór firmy hostingowej i pakietów.

Jednocześnie idea, która stoi za WordPressem pozwala jego współtwórcom zarabiać na tworzonych przez nich dodatkach, takich jak wspomniane wtyczki czy szablony do WP. Przykładem może być opisana dalej wtyczka Yoast for SEO (podstawowa wersja jest darmowa), która zarobiła dla swoich twórców już kilka milionów dolarów, ale są też wtyczki darmowe (zobacz TOP10 wtyczek do WordPressa pod seo).

Płatne rozwiązania przydają się programistom, którzy tworzą zaawansowane i skomplikowane witryny. Tu polecam wtyczkę Advanced Custom Fields PRO (https://www.advancedcustomfields.com/pro/). Dużą popularnością cieszą się także indywidualne projekty graficzne stron tworzone specjalnie dla konkretnych klientów i implementowane do witryny stworzonej w oparciu o WordPress.

4.   Strona WordPress jest przyjazna SEO

Brak pozycjonowanie i optymalizacji strony to powolnie spychanie jej w niebyt, dlatego tak ważne jest tworzenie treści i administrowanie stroną w oparciu o zasady SEO. Dzięki temu jest przychylniej oceniana przez Google i umieszczania przez wyszukiwarkę wyżej na liście wyników wyszukiwania.

Nie ma chyba drugiego takiego CMSa, który by był tak pomocny jeśli chodzi o pozycjonowanie. Wlicza się w to zarówno techniczne SEO, jak i pisanie tekstów pod SEO. Społeczność skupiona wokół WP stworzyła wiele przydatnych wtyczek pozwalających łatwiej optymalizować. Również szablony graficzne tworzone są pod kątem czynników rankingowych, takich jak szybkie ładowanie strony, UX, dopasowanie do urządzeń mobilnych itd. Również nasza strona Pozycjonusz.pl działa na silnik WordPressa, który chwalimy sobie ze względu na możliwości optymalizacje, które przynoszą bardzo dobre efekty.

wykres wzrostów z senuto dla pozycjonusza luty 2020

Przydatnym narzędziem pod kątem SEO jest np. wtyczka do WordPress o nazwie Broken Link Checker (https://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/). Jak sama nazwa wskazuje. Narzędzie monitoruje objawiające się w witrynie linki i sprawdza, czy działają. Jeśli znajdzie niedziałający link, poinformuje Cię o tym i wskaże, gdzie się znajduje. Warto także zainstalować wtyczkę  All In One Schema Rich Snippet, która umożliwia wprowadzanie rozszerzeń w wynikach wyszukiwania.

5.   Wtyczka Yoast for SEO – najlepsza z najlepszych

To narzędzie zasługuje na oddzielny paragraf w tym zestawieniu. Darmowa wtyczka Yoast SEO jest bardzo przydatna w działaniach SEO na witrynach opartych o WordPress. W zasadzie niemal każda profesjonalna strona WordPress czy blog wykorzystuje Yoast for SEO to optymalizacji treści. Wtyczka Yoast SEO umożliwia edycję wielu potrzebnych danych takich jak meta dane, tworzenie sitemaps, blokowanie indeksacji poszczególnych podstron oraz edycję pliku hateacces. Dodatkowo sama wtyczka jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Możecie pobrać ją tutaj: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/.

Poniżej jest pokazana opcja ustawiania meta danych w konkretniej podstronie. Mamy możliwość ustawienia meta title oraz meta description. Narzędzie doradza nam też odpowiednią długość meta opisu. Dodatkowo mamy podgląd tego, jak meta dane będą wyglądać w wersji mobilnej i komputerowej. Dodatkowo możemy podać frazę kluczową i przez to będzie sprawdzana ilość tej frazy w treści na konkretnej podstronie. Możemy też dowolnie ustawić i edytować sług, czyli adresu url.

 

 

uzupełnianie metadanych w yoast seo dla wordpressa

Uzupełnianie metadanych w Yoast SEO dla WordPressa.

yoast seo wordpress ustawienia zaawansowane

Dodatkowe funkcje wtyczki Yoast umożliwiają nam m.in. atrybutów do-follow dla linków umieszonych w treści na podstronie.

edytor plików yoast seo wordpress

Okno, które pozwala dodać oraz edytować instrukcję dla googlebotów.

6.   Prosta i przyjazna technologia

System WordPress został napisany w języku PHP, korzysta z bazy danych MySQL. Technologie te są bardzo powszechnie stosowane, dlatego rozbudowana strona WordPress czy dodanie nowych funkcjonalności są stosunkowo łatwe również dla dużej ilości programistów. WordPress posiada dużo ilość predefiniowanych modułów i funkcji służących do prezentacji treści Dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie do szybkiego uruchomienia strony WWW. Ponadto osoba obsługująca stronę, poprzez rozbudowany interfejs użytkowania, może zarządzać treścią, rozbudowywać serwis o kolejne podstrony i funkcjonalności oraz w dowolny sposób zmieniać jego wygląd.

7.   WordPress wciąż się rozwija, a strona razem z nim

Warto wiedzieć, że jest to CMS, który od momentu swoich narodzin (koniec 2003 roku) jest nieustannie aktualizowany, rozwijany i doskonalony, a każda strona WordPress może z tego korzystać.  Co jakiś czas wychodzą oficjalne aktualizacje do WordPress, które można za darmo zainstalować. Oficjalnym serwisem WP jest https://WordPress.org/. To witryna, gdzie znajduje się m.in. podręcznik do WordPress, informacje na temat możliwości systemu oraz możliwość znalezienia grup społecznościowych ze swojego miasta. Ponieważ WordPress tworzony jest w dużej mierze przez społeczność, wiele szablonów i wtyczek oferowanych jest za darmo.

Najnowsza aktualizacja WordPressa to wersja 5.0 Gutenberg (wypuszczona pod koniec 2018 roku), a najnowsza wersja aktualizacji na chwilę obecną to WordPress 5.3.2. Modyfikacja wprowadziła sporo nowości, co oczywiście spowodowało niemałe zamieszczanie wśród użytkowników. Największą zmianą był nowy, blokowy edytor wizualny, który nie każdemu przypadł do gustu. Jest jednak możliwość jego zablokowania i powrotu do starszej wersji edytora za pomocą np. wtyczki Classic Editor Plugin (https://wordpress.org/plugins/classic-editor/).

widok zainstalowanych wtyczek do wordpressa

8.   WordPress to strona o nieograniczonych możliwościach

Choć WP kojarzy się z blogowaniem, w rzeczywistości przy jego pomocy można tworzyć dowolne witryny. Obecnie WP wykorzystuje się do tworzenie normalnych stron internetowych w takim samym lub nawet większym stopniu niż do tworzenia blogów. Zresztą blogowe korzenie WP dają mu przewagę nad innymi CMS, zapewniając użytkownikom bardzo przyjazny panel pozwalający szybko dodawać i edytować treści. Oznacza to, że nie trzeba mieć zdolności programistycznych, aby z sukcesem administrować swoją stroną.

Po aktualizacji edytora tekstu o nazwie Gutenberg, wiele osób narzeka na nieintuicyjny system blokowy do tworzenia wpisów. Dobrym rozwiązaniem jest wtyczka WPBakery Page Builder for WordPress. Pozwala w łatwy sposób edytować wpisy i wygląd podstron bez konieczności kodowania HTML, CSS czy w jezyku JavaScript. Ma także dużo opcji ułatwiających wizualne budowanie wyglądu podstron i treści. Link do wtyczki WPBakery Page Builder: https://wpbakery.com/

Przykładowe strony na WordPress to między innymi blogi, strony biznesowe, sklepy internetowe e-commerce, moduły do eLearningu, wirtualne galerie, strony typu landing page, katalogi, strony typu Quora, witryny non-profit do crowfundingu, bazy wiedzy oraz serwisy aukcyjne.

9.   Strona internetowa WordPress obsługuje wiele formatów plików

System do zarządzania treścią WordPress obsługuje wiele typów plików. Bez problemy wyświetlają sie zdjęcia JPEG, PNG, ale także filmiki, pliki audio oraz dokumenty. Długo lista obsługiwanych formatów obejmuje także GIF, PDF, PPTX, ML3, DOC, M4A, AVI, MP4, ODT, KEY, OGG CZY WMV. Pełną listę plików, które akceptuje WordPress znajdziecie tutaj: https://en.support.WordPress.com/accepted-filetypes/.

10.Strona WordPress jest prosta w obsłudze

Popularność WP bierze się głownie z prostoty jego obsługi. Interfejs jest na tyle przyjazny, że manewrowanie po jego funkcjach nie powinno stanowić problemu. Nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie tworzyły stron lub nie miały nawet do czynienia z czymś takim jak system zarzadzania treścią.

Dużą zasługę mają tu rożnego rodzaju wtyczki, których instalacja i uruchomienie zajmuje dosłownie kilka minut i wymaga kilku kliknięć. Dzięki temu w miarę jak chcesz rozwijać stronę dodawanie nowych funkcji nie jest trudne.

Wtyczki do WP sprawiają, że większość rzeczy możesz zrobić bez konieczności używania kodu. Jeśli wybierzesz dobrą firmę hostingową, to nie będziesz musiał/musiała robić niczego przy serwerze. Rzeczy takie jak zabezpieczenia czy tworzenie kopii zapasowych mogą być obsługiwane za pomocą różnego typu wtyczek, np. BackWPup czy Updraft Plus (https://updraftplus.com/).

hosting z wordpressem

Przykład dostawcy hostingu, który zadbał o dodatkowe ułatwienia dla administratorów stron działających na silniku WordPressa (Kylos).

11.Budowanie stron WordPress wspiera ogromna i aktywna społeczność

Tym co stanowi o sile WP z pewnością jest ogromna i zaangażowana społeczność użytkowników, którzy pomagają sobie nawzajem. W sieci dostępnych jest tysiące tutoriali i poradników, które pomagają zapoznać się z WordPressem i rozwiązywać proste problemy. Samo uczenie się dzięki temu jest całkiem przyjemne, ponieważ istnieją setki for internetowych poświęconych wyłącznie problematyce tworzenia i zarządzania stronami powstałymi w oparciu o WP.

12. System WordPress a rozbudowa strony

Samodzielnie zaprojektowany wygląd witryny to jedno, ale strona WordPress może być także niemal dowolnie rozbudowywana. Możesz dodawać do niej nowe funkcje zgodnie ze stanem aktualnej wiedzy lub potrzebami.

W miarę rozwoju witryny pojawi się konieczność dodawania większej ilości plików, tworzenia nowych podstron czy nowych wersji językowych. Może pojawić się zagadnienia przyspieszania stron internetowych Może dojść także konieczność tworzenia specjalnych formularzy, interaktywnej grafiki itd. Strona WordPress umożliwia wykonanie tych prac za pomocą samych wtyczek lub bardziej skomplikowanych ruchów, które możesz zlecić profesjonaliście.

13.Strona WordPress umożliwia łatwe dodawanie treści

Prowadząc blog lub administrując stroną firmową pojawia się konieczność dodawania treści, czyli tekstów, wpisów blogowych, opisów oferty, zdjęć, filmików, plików pdf itd. Chodzi o treści dodane na początku, jak i dodawane z czasem (np. aktualności). Strona WordPress daje duże możliwości w tym zakresie. Jako system do zarządzania treścią skupia się właśnie na ułatwieniu załączania plików i tekstów na rożnych podstronach. Dzięki temu każdy właściciel strony może szybko nauczyć się jak ją aktualizować i uzupełniać. Ponadto bardzo pomocne są różnego rodzaju wtyczki do WordPressa, które jeszcze bardziej ułatwiają dodawanie plików.

14.Niezawodne działanie i strona WordPress

Popularność, jaką cieszą się witryny oparte o CMS WordPress, jest jego najlepszą rekomendacją. Gdyby nie jej niezawodność, nie osiągnęłaby takiego sukcesu na całym świecie. Zarówno zaangażowana społeczność miłośników WP, jak i oficjalny team programistów dbają o to, aby wyłapywać i szybko eliminować wszystkie błędy i usterki.

Ponadto jest to system na bieżąco poprawiany, aktualizowany i unowocześniany. Duża popularność to duża presja, jednak w przypadku WP taki model się sprawdza. Dzięki temu nie ma ryzyka, że w razie usterki strony zostaniesz na lodzie. Prędzej czy później znajdziesz pomoc na tematycznych forach czy w grupach dyskusyjnych w serwisach społecznościowych.

15. Strona internetowa WordPress może mieć blog

Pamiętacie, że źródłem powstania platformy WP było umożliwienie prostego blogowania dla wszystkich? No właśnie, pod względem tej możliwości nic się nie zmieniło, a jak już – to na lepsze. WP wciąż bazuje na swych blogowych korzeniach, dzięki czemu blogerzy na całym świecie masowo stawiają blogi w oparciu o WordPress.

WP nie wymaga znajomości języków programowania, choć podstawy zawsze warto znać. Dodawania wpisów, edytowanie ich, opatrywanie zdjęciami, a nawet optymalizacja pod SEO jest banalnie prosta. Z tego powodu chętnie korzystają z niego także firmy, która chcą podnieść widoczność swojej witryny dzięki firmowemu blogowi (w formie podstrony). Polecana wtyczka to np. wtyczka do ciasteczek Cookie Notice for GDPR & CCPA: https://pl.wordpress.org/plugins/cookie-notice/.

strona wordpress dodawanie wpisów

Strona WordPress ceniona jest m.in. ze względu na bardzo prosty i intuicyjny edytor wpisów blogowych.

16.Strona WordPress to pełna kontrola

W przeciwieństwie do wielu innych usług, strona WordPress zapewnia pełnię praw do plików, która umieszczasz na swojej stronie. Oznacza to, że ani dostawca hostingu, ani serwis będący właścicielem domeny nie może przenieść czy usunąć znajdujących się na stronie plików. Dzięki temu jako administrator masz pełną kontrolę nad treściami, które strona WordPress zawiera. Warto dodać, że w przypadku stron abonamentowych posiadasz dostęp tylko do panelu strony, a w konsekwencji ograniczone możliwości do wprowadzania zmian.

WP umożliwia ponadto przypisywanie ról osobom, które mają dostęp do panelu administracyjnego. Jeśli nie chcesz, by pracownicy mieli dostęp do niektórych sekcji, możesz ustawić im rolę edytora, autora, współtwórcy czy subskrybenta. Oczywiście pełnię uprawnień ma administrator, który może poruszać także po zakładach związanych z techniczną obsługą witryny.

17.Strona WordPress jest idealna dla nowicjuszy

Jeśli nie jesteś osobą typowo „techniczną”, WordPress będzie dla Ciebie idealny. Nie musisz znać kodów programowania, aby stworzyć od zera swoją własną witrynę. Jeśli potrzebujesz jedynie prostej stronki firmowej lub prostego bloga podstawowe możliwości WP będą dla Ciebie wystarczające. Zwłaszcza, że możesz wykorzystać witrynę do celów biznesowych i stworzyć różne możliwości realizacji konwersji (zapisanie do newlettera, wypełnienie ankiety, kliknięcie z baner reklamowy itd.)

Jednakże ma to pewne ograniczenia, ponieważ nie umiejąc programować nie będziesz w stanie profesjonalnie rozbudować swojej witryny lub dodać do niej bardziej zaawansowanych funkcji. Jeśli chcesz mieć w pełni profesjonalną witrynę internetową będziesz musiał zwrócić się o pomoc do specjalisty.

18.Szybka instalacja a strona WordPress

Samodzielna instalacja WordPressa jest banalnie prosta i szybka. Nie zajmuje więcej niż kilka minut, ale oczywiście trzeba doliczyć czas zakupienia domeny i serwera, uruchomienia ich, stworzenia bazy danych itd. Wielu dostawców hostingu oferuje narzędzia do automatycznej instalacji WordPress 9wystarczy w Google wpisać „hosting z wordpressem”). Po prostu kupujesz hosting, wchodzisz w opcję instalacji WordPressa, klikasz „Pobierz” i gotowe. Z tej opcji warto skorzystać, jeśli nie masz zielonego pojęcia jak tworzyć strony. Oszczędzisz sobie godzinę pracy i pewnie trochę nerwów.

wordpress instalacja

19.Panel administracyjny stron WordPress jest po polsku

Choć język angielski jest w powszechnym w użyciu, wciąż łatwiej jest robić różne rzeczy jeśli panel administracyjny jest w naszym ojczystym języku polskim. Tak jest właśnie w przypadku WordPressa. Polskie nazwy różnych funkcji w panelu maksymalnie ułatwiają poruszanie się po nim. Nawet jeśli dopiero uczysz się panelu możesz swobodnie przeklikiwać wszystkie pola rozpoznają co, gdzie jest.

Jeśli nie podoba Ci się wygląd lub układ zakładek w panelu administracyjnym WordPressa, istnieją wtyczka pozwalające na przeorganizowanie tych elementów. Najpopularniejszą jest Admin Menu Editor (https://pl.wordpress.org/plugins/admin-menu-editor/). W ten sposób możesz ukryć niepotrzebne i nieużywane elementy, co ułatwia i przyspiesza pracę.

20. Strona internetowa WordPress umożliwia łatwe tworzenie wersji językowych

W przypadku wiele firm koniecznością staje się posiadanie wersji językowych strony. Na przykład w Białymstoku, w którym mieści się nasza firma, wiele firm prowadzi interesy z Białorusinami i Rosjanami. Dlatego muszą posiadać także rosyjską wersję swoich stron firmowych.

Podobnie jest z angielskim, który jest współcześnie językiem międzynarodowym, powszechnie wykorzystywanym w handlu i usługach. Dlatego kolejną zaletą stron na WordPressie jest łatwość, z jaką stworzycie wersje językowe swojej witryny. Najłatwiej zrobić to za pomocą wtyczek. Istnieje sporo darmowych i płatnych wtyczek tego typu, a Wam pozostaje tylko dostarczyć przetłumaczone treści.

Jeśli chcesz, by Twoja strona WordPress była dwu- lub wielojęzyczna, polecam wtyczkę Polylang, która jest zarazem najpopularniejsza wtyczką językową do WordPress. Przede wszystkim jest darmowe i pozwala na łatwe dodanie wielu wersji językowych strony. Link do pobrania wtyczki Polylang: https://pl.wordpress.org/plugins/polylang/.

21.Strona WordPress jest kompatybilna z wieloma narzędziami

Nieustanny rozwój WordPressa sprawia, że serwis umożliwia integracją z coraz większą ilością narzędzi, które są bardzo pomocne np. przy optymalizacji strony, w analityki czy marketingu internetowym. Strona WordPress umożliwia łatwe podłączenie narzędzi takich jak Google Analytics, Google XML Site Maps, system komentarzy Disqus, wtyczka dla e-commerce WooCommerce, narzędzie do blokowej budowy wyglądu stron PageBuilder itd. Najpopularniejsze wtyczki pozwalające połączyć stronę na WordPress z popularnymi narzędziami to np.:

wtyczki do wp usługi google

Wyszukiwarka wtyczek działa także bezpośrednio w panelu administracyjnym. Wystarczy wpisać w okno wyszukiwania nazwę wtyczki i kliknąć “Zainstaluj teraz”.

22.Internetowa strona WordPress jest bezpieczna

WordPress uważany jest powszechnie za bardzo bezpieczną platformę do prowadzenia strony internetowej, choć oczywiście i tu zdarzały się spektakularne wpadki i kradzieże danych. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa strony mogą być wtyczki niewiadomego pochodzenia. Instalując je starajmy się zawsze instalować tylko bardzo popularne i sprawdzone wtyczki mające wysoką ocenę na WordPress.org. Niemniej jednak jest to platforma, która do kwestii bezpieczeństwa podchodzi na poważne. Najnowsze łatki i poprawki odnośnie luk bezpieczeństwa zamieszczane są w aktualizacjach, wiec musisz zadbać o to, aby zawsze mieć aktualną wersję WP. Dotyczy to także aktualizacji wtyczek.

Jedną z najlepszych wtyczek WordPress pod kątem większego bezpieczeństwa jest wtyczka BackWPUp, czyli wtyczka do robienia kopii zapasowych. Dzięki temu jeśli strona WordPress ulegnie większej awarii, nieprawidłowej aktualizacji lub włamaniu, zachowasz większość treści. Link do pobrania wtyczki BackWPUp: https://pl.wordpress.org/plugins/backwpup/.

Inną przydatną wtyczką jest Really Simple SSL, pozwalająca szybko podpiąć certyfikat SSL do naszej witryny internetowej. Link do wtyczki Really Simple SSL: https://pl.wordpress.org/plugins/really-simple-ssl/.

23.Strona WordPress jest szybka

Szybkość ładowania strony internetowej ma kluczowe znaczenie dla jej popularności i pozycjonowania. Z doświadczenie pewnie wiesz, że jeśli witryna zbyt długo się odpala po kilku sekundach tracisz cierpliwość i ją zamykasz. Na prędkość ładowania strony wpływ ma wiele czynników, lecz strona WordPress może zostać odchudzona na wiele sposobów. Tym, co spowalnia ładowanie jest np. zbyt duża ilość wtyczek, zbyt rozbudowany kod, nieskompresowane zdjęcia o dużej wadze oraz słaby serwer.

Doskonałą i bardzo popularną wtyczką, która przyspiesza strony internetowe jest W3 Total Cache. Strona WordPress po jej instalacji skraca czas odpowiedzi serwera oraz posiada funkcje zapewniające minifikację kodu HTML, CSS oraz JavaScript. Pobieranie wtyczki W3 Total Cache: https://pl.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/.

24.Na WordPress możesz postawić sklep internetowy

WordPress to nie tylko strony i blogowanie. Istnieje popularna, darmowa wtyczka do WP pozwalająca stworzyć proste sklep internetowy. Wtyczka WooCommerce, bo tak się nazywa, umożliwia stawianie sklepu online w oparciu o darmowe szablony i wyposaża je we wszystkie funkcjonalności niezbędne w sklepach internetowych. Chodzi tu oczywiście o karty produktowe, możliwość wyboru różnych opcji (np. rozmiar i kolor w przypadku ubrań) czy podpięcie płatności online do sklepu. Za pomocą dodatkowych wtyczek podpięcie też certyfikat SSL. Sklepy internetowe budowane na WooCommerce są coraz chętniej wykorzystywaną opcją przez profesjonalne agencje i firmy. Dużą zasługą jest tu rozbudowana opcja personalizacji sklepu, słynne wtyczki oraz różne zaawansowane opcje umożliwiające rozwijanie się sklepu.

Link do pobrania wtyczki WooCommerce: https://pl.wordpress.org/plugins/woocommerce/.

25.Najwięksi wybrali WordPress – TOP10 największych stron WordPress

Na systemie WordPress śmigają strony internetowe największych globalnych firm. Także oficjalne witryny gwiazd muzyki czy filmu oraz największych amerykańskich gazet i magazynów. Także wiele witryn zbierających największy ruch z Google jest zbudowanych w oparciu o ten CMS. Poniżej prezentuję wybranych TOP10 największych stron w WordPress:

   1. Facebook Newsroom (https://about.fb.com/news/) – strona WordPress będące oficjalnym blogiem korporacyjnym serwisu Facebook i innych usług oferowanych przez korporację Marka Zuckerberga.
   2. Microsoft Blog (https://news.microsoft.com/pl-pl/) – centrum prasowe firmy Microsoft również działa w oparciu o CMS WordPress.
   3. UPS Global (https://www.ups.com) – z WordPress korzysta także gigant wysyłkowy, czyli firma UPS. Na WP stoi ich największy serwis globalny, gdzie śmiga m.in. system do śledzenia paczek.
   4. The New Yorker (newyorker.com/) – bardzo poważany i znany na całym świecie tygodnik społeczno-polityczny.
   5. BBC America (bbcamerica.com/) – strona amerykańskiego skrzydła znanej brytyjskiej telewizji publicznej BBC.
   6. Chicago Suntimes (https://chicago.suntimes.com/) – oficjalny serwis internetowy znanego chicagowskiego tabloidu.
   7. Vogue (vogue.com/) – strona WordPress jest także wyborem „Biblii Mody”, czyli oryginalnego i najstarszego, amerykańskiego wydania słynnego magazynu „Vogue”.
   8. com (https://time.com/) – również słynny magazyn „Time” posiada oficjalny serwis internetowy zbudowany na silniku WordPress.
   9. Strona o Jamesie Bondzie (https://007.com/) – oficjalny serwis i sklep z gadżetami skupiony wokół wszystkiego, co dotyczy serii słynnych filmów o agencie brytyjskiego wywiadu.
   10. com (https://beyonce.com/) – najsłynniejsza wokalistka pop i potężna bizneswoman także powierzyła swoją stronę w ręce programistów, którzy zdecydowali się zbudować ją w oparciu o CMS WordPress.

Inne strony internetowe w WordPress to m.in. oficjalna strona Snoop Doga, serwis Sony Music, PlayStation Blog, oficjalny blog LinkedIn, a także witryna poświęcona serialowi The Walking Dead.

słynne strony na wordpressie

Strona WordPress – podsumowanie

Powodów, dla których strona WordPress to najlepszy CMC na świecie jest wiele. Wśród najważniejszych należy podkreślić fakt, iż WP jest darmowy, podobnie jak wiele szablonów graficznych i wtyczek. Dzięki temu umożliwia stworzenie strony firmowej lub bloga niewielkim nakładem finansowym (serwer i domena). Ogromną zaletą jest także fakt, iż strona WordPress może być niemal dowolnie modyfikowana i rozwijana.

Jest to także platforma nastawiona na optymalizację pod urządzenia mobilne oraz SEO. A na tym powinno zależeć każdej osobie, która współcześnie prowadzi stronę. Daje także niemal nieograniczone możliwości modyfikacji i rozbudowy, co z kolei doceniają profesjonalni programiści tworząc rozbudowane witryny.

Słowem, strona WordPress zawiera wszystkie składniki niezbędne do tworzenia stron na każdym poziomie zaawansowania.  Z kolei wsparcie społeczności skupionej wokół WP pozwala szybko rozwiązywać bieżące problemy.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi