Chrome będzie ostrzegać przed stronami bez SSL - Pozycjonusz

Sprawdź nasze promocje w kwietniu wszystkie pakiety Google Ads taniej nawet o 40%!

Kamil Hyckowski
16/02/18

Chrome będzie ostrzegać przed stronami bez SSL

Od lipca 2018 roku wszystkie strony, które nie posiadają certyfikatu SSL zostaną oznaczone w Chrome jako “niebezpieczne”. Deweloperzy najpopularniejszej przeglądarki na świecie chcą w ten sposób wymusić na właścicielach stron stosowanie szyfrowanego protokołu HTTPS.

Użycie SSL na stronie zostało oficjalnie uznane przez Google za jeden z czynników rankingujących już w 2014 roku. Od tamtego czasu jeżeli strona nie posiada protokołu HTTPS, szczególnie w przypadku sklepów internetowych, osiągnięcie zadowalających rezultatów w wynikach wyszukiwania jest utrudnione. Google wprowadzając do czynników rankingujących zastosowanie certyfikatu SSL w witrynie miało na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

 

Co to jest certyfikat SSL?

Secure Socket Layer czyli SSL to protokół szyfrujący dane przesyłane w internecie pomiędzy użytkownikiem, a serwerem. Zabezpieczenie to ma za zadanie zapewnić jak największą poufność połączenia w taki sposób, aby wymieniane informacje nie zostały przechwycone przez osoby trzecie. Jest to szczególnie ważne na wszystkich stronach, które wymagają wpisywania haseł lub przesyłania wrażliwych informacji jak adres zamieszkania, numery telefonów, adresy e-mail itp. Strony sklepów internetowych, urzędów publicznych czy instytucji finansowych powinny być bezwzględnie zabezpieczone przy pomocy certyfikatu SSL, aby dane jakie zostawiają tam użytkownicy nie padły ofiarą hakerów. Oczywiście samo posiadanie certyfikatu nie może uchronić przed wszystkimi rodzajami ataków, ale pozwala zdecydowanie utrudnić potencjalnym cyberprzestępcom kradzież informacji.

 

Jak będą wyglądały zmiany w Chrome?

Od lipca wchodząc na stronę, która nie posiada szyfrowania SSL, każdy użytkownik przeglądarki Chrome w pasku adresu zobaczy informację “Niebezpieczna”. Obecnie jedynie witryny obsługujące HTTPS są wyróżnianie ikoną zielonej kłódki oraz tekstem “Bezpieczna”. Strony, które nie posiadają zabezpieczeń nie są teraz wyróżnianie. Wyjątkiem są przypadki, kiedy certyfikat SSL jest przestarzały, lub przeglądarka wykryje jakieś błędy związane z weryfikacją autentyczności protokołu HTTPS.

ssl chrome

Od lipca tego roku Chrome oznaczy każdą stronę, która nie posiada certyfikatu SSL jako “niebezpieczną”.
Źródło: blog.chromium.org

Chrome już od dawna jest najpopularniejszą przeglądarką na świecie z niemal 60% udziałem w rynku. Wprowadzone zmiany zostaną więc zauważone przez miliony użytkowników na całym świecie. Ma to być ostateczny argument, aby przekonać właścicieli stron do zabezpieczenia ich przy pomocy certyfikatu SSL.
Źródło: netmarketshare.com

Mając tak mocną pozycję na rynku przeglądarek Chrome już od dłuższego czasu stał się głównym rozgrywającym w ustalaniu standardów branży. Monopolizacja rynku pozwala Google dyktować warunki, ale również zbierać dane bezpośrednio od użytkowników i na ich podstawie tworzyć Chrome User Experience Report. Dzięki informacjom zdobytym w ten sposób gigant z Mountain View zaczął ostatnio uwzględniać rzeczywistą prędkość wyświetlania się stron w narzędziu PageSpeed Insight.

W najbliższej przyszłości nic nie zagraża pozycji jaką Chrome wypracował sobie na rynku przeglądarek. Dlatego też każda kolejna zmiana w silniku tej aplikacji będzie wpływała na to jak webdeweloperzy będą projektować strony internetowe.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
contact-person
Joanna Kokot
Formularz kontaktowy