Wyszukiwarka Google to nasza prawa ręka. Korzystamy z niej zarówno na komputerach, jak i smartfonach czy tabletach. Towarzyszy nam codziennie – w pracy, w szkole, w domu, w podróży – w każdej chwili naszego życia. Jednak im więcej jej mówimy, tym bogatsza staje się nasza historia wyszukiwania. Z każdym kolejnym wpisanym hasłem Google wie o nas więcej.
Wyszukiwarka Google – dzięki niej możemy szybko i łatwo znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, wyszukać przepis na smaczny obiad, znaleźć knajpę na wypad z przyjaciółmi, sprawdzić do jakiego fryzjera warto pójść, czy też jaki jest najlepszy prezent na Walentynki dla drugiej połówki. Możemy ją zapytać o wszystko, a ona (prawie zawsze) znajdzie odpowiedź.
Jak pewnie każdy z nas wie, Google gromadzi w swojej pamięci nasze hasła i strony, które odwiedzaliśmy. Ale to nie wszystko! Jest to tak naprawdę tylko niewielka część tego, co wie o nas ta najpopularniejsza wyszukiwarka. Co jeszcze zapamiętuje? Otóż zna dane dotyczące naszego komputera, lokalizacji, przeglądarki, a także urządzeń mobilnych, których używamy. Dodatkowo jest w stanie określić, jak często odwiedzamy dany serwis lub jakie frazy wpisywaliśmy, dostając się na daną witrynę. Monitoruje również nasze zakupy – wie, czego szukamy.
To wszystko nie jest jednak tajemnicą – Google nas o tym uprzedza. Zakładając konto Google akceptujemy bowiem warunki korzystania. Możemy jednak wyłączyć opcję zapisywania danych w przeglądarce. Zrobimy to od razu po zalogowaniu do konta. Jeśli jakieś dane są już tam zapisane, możemy je usunąć z historii wyszukiwania Google.
Usuwanie historii wyszukiwania w przeglądarkach jest niezwykle proste. Znajdujemy opcję czyszczenia danych przeglądarki i usuwamy ją wraz z plikami cookies. Jeśli nie korzystamy z konta Google – to wystarczy. W przeciwnym razie wchodzimy na stronę https://myactivity.google.com/myactivity. W usłudze „Moja aktywność” możemy tam sprawdzić wszystkie gromadzone informacje na swój temat – chyba że wcześniej wyłączyliśmy zapamiętywanie danych.
W tym miejscu wyczyścimy całą aktywność, klikając w opcję „Usuń aktywność według”, po czym wybieramy dane według tematu lub usługi. Jeśli chcemy usunąć absolutnie wszystkie informacje – klikamy opcję „Wszystkie usługi”. Pamiętajmy, że jest to proces nieodwracalny.
Kiedy pojedyncza aktywność, którą chcemy usunąć miała miejsce w odległym czasie, możemy wyszukać ją po słowie kluczowym lub według dat. Istnieje też prostsza metoda. Jeśli chcemy usunąć konkretne hasło, wpisujemy je w wyszukiwarkę Google, a obok niego pojawi się opcja „Usuń”. Klikamy w nią, a aktywność znika z historii wyszukiwania.
Można to zrobić poprzez przeglądarkę Chrome. Wystarczy, że zalogujemy się do konta Google Web History, klikniemy ikonkę „Opcje”, a następnie „Pobierz historię wyszukiwania”. Później w nowym oknie wybieramy opcję „Utwórz archiwum”. Za kilka chwil na podany adres e-mail dostaniemy plik .zip, w którym znajdą się wszystkie wyszukiwania z wybranego okresu.
Mniej świadomi użytkownicy Internetu dziwią się, skąd Google wie o nich tak wiele i jak to się dzieje, że reklamy są tak doskonale dopasowane do ich poprzednich wyszukiwań. Warto pamiętać, że każdy z nas sam się na to decyduje, ale w każdej chwili może to również ograniczyć, nie udostępniając lokalizacji czy innych prywatnych informacji.