Historia wyszukiwania, czyli co wie o nas Google - Pozycjonusz
Emilia Paśnicka
26/04/18

Historia wyszukiwania, czyli co wie o nas Google

blank

Wyszukiwarka Google to nasza prawa ręka. Korzystamy z niej zarówno na komputerach, jak i smartfonach czy tabletach. Towarzyszy nam codziennie – w pracy, w szkole, w domu, w podróży – w każdej chwili naszego życia.  Jednak im więcej jej mówimy, tym bogatsza staje się nasza historia wyszukiwania. Z każdym kolejnym wpisanym hasłem Google wie o nas więcej.

Wyszukiwarka Google – dzięki niej możemy szybko i łatwo znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, wyszukać przepis na smaczny obiad, znaleźć knajpę na wypad z przyjaciółmi, sprawdzić  do jakiego fryzjera warto pójść, czy też jaki jest najlepszy prezent na Walentynki dla drugiej połówki. Możemy ją zapytać o wszystko, a ona (prawie zawsze) znajdzie odpowiedź.

Jakie dane znajdziesz w historii wyszukiwania Google?

Jak pewnie każdy z nas wie, Google gromadzi w swojej pamięci nasze hasła i strony, które odwiedzaliśmy. Ale to nie wszystko! Jest to tak naprawdę tylko niewielka część tego, co wie o nas ta najpopularniejsza wyszukiwarka. Co jeszcze zapamiętuje? Otóż zna dane dotyczące naszego komputera, lokalizacji, przeglądarki, a także urządzeń mobilnych, których używamy. Dodatkowo jest w stanie określić, jak często odwiedzamy dany serwis lub jakie frazy wpisywaliśmy, dostając się na daną witrynę. Monitoruje również nasze zakupy – wie, czego szukamy.

Po co Google nasza historia wyszukiwania?

  • Jednym z powodów, dla których Google gromadzi nasze dane, jest chęć jak najlepszego dopasowania reklam do użytkowników.
  • Oprócz tego dzięki wielokrotnemu wpisywaniu haseł w wyszukiwarkę, Google jest w stanie poprawić dokładność wyników (pod względem błędów ortograficznych czy literówek), a także podpowiadać nam dalszą część hasła, które wyszukujemy – zgodnie z wcześniejszymi wyszukiwaniami użytkowników.
  • Co więcej, Google zapamiętuje nasze dane, by usprawnić działanie wszystkich usług Google.
  • Tworzy też mapę miejsc przez nas odwiedzanych, dzięki czemu dostosowuje lepsze wskazówki dojazdu.
  • Z pomocą historii oglądania i wyszukiwania w serwisie YouTube, Google może pomóc nam znajdować obejrzane filmy i proponować kolejne – dopasowane do naszych zainteresowań.
  • Dzięki nagranym wypowiedziom i wyszukiwaniu głosowemu, Google ma także możliwość udoskonalania narzędzia rozpoznawania mowy.
  • By usprawnić działanie swoich usług, Google zapisuje także dane o kontaktach, aplikacjach, kalendarzach itp.

To wszystko nie jest jednak tajemnicą – Google nas o tym uprzedza. Zakładając konto Google akceptujemy bowiem warunki korzystania. Możemy jednak wyłączyć opcję zapisywania danych w przeglądarce. Zrobimy to od razu po zalogowaniu do konta. Jeśli jakieś dane są już tam zapisane, możemy je usunąć z historii wyszukiwania Google.

Jak usunąć historię wyszukiwania Google?

Usuwanie historii wyszukiwania w przeglądarkach jest niezwykle proste. Znajdujemy opcję czyszczenia danych przeglądarki i usuwamy ją wraz z plikami cookies. Jeśli nie korzystamy z konta Google – to wystarczy. W przeciwnym razie wchodzimy na stronę https://myactivity.google.com/myactivity. W usłudze „Moja aktywność” możemy tam sprawdzić wszystkie gromadzone informacje na swój temat – chyba że wcześniej wyłączyliśmy zapamiętywanie danych.

W tym miejscu wyczyścimy całą aktywność, klikając w opcję „Usuń aktywność według”, po czym wybieramy dane według tematu lub usługi. Jeśli chcemy usunąć absolutnie wszystkie informacje – klikamy opcję „Wszystkie usługi”. Pamiętajmy, że jest to proces nieodwracalny.

Kiedy pojedyncza aktywność, którą chcemy usunąć miała miejsce w odległym czasie, możemy wyszukać ją po słowie kluczowym lub według dat. Istnieje też prostsza metoda. Jeśli chcemy usunąć konkretne hasło, wpisujemy je w wyszukiwarkę Google, a obok niego pojawi się opcja „Usuń”. Klikamy w nią, a aktywność znika z historii wyszukiwania.

jak usunąć historię wyszukiwania Google

Panel “Moja aktywność” pozwala na przeglądanie swojej historii wyszukiwań w Google.

Jak pobrać historię wyszukiwania Google?

Można to zrobić poprzez przeglądarkę Chrome. Wystarczy, że zalogujemy się do konta Google Web History, klikniemy ikonkę „Opcje”, a następnie „Pobierz historię wyszukiwania”. Później w nowym oknie wybieramy opcję „Utwórz archiwum”. Za kilka chwil na podany adres e-mail dostaniemy plik .zip, w którym znajdą się wszystkie wyszukiwania z wybranego okresu.

Podsumowanie

Mniej świadomi użytkownicy Internetu dziwią się, skąd Google wie o nich tak wiele i jak to się dzieje, że reklamy są tak doskonale dopasowane do ich poprzednich wyszukiwań. Warto pamiętać, że każdy z nas sam się na to decyduje, ale w każdej chwili może to również  ograniczyć, nie udostępniając lokalizacji czy innych prywatnych informacji.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi