Google: Od września 2020 r. indeksujemy tylko strony mobilne

Firma Google właśnie ogłosiła, że do końca września 2020 roku wszystkie witryny internetowe mają być indeksowane pod kątem wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Do tej pory optymalizacji mobilnej poddano już 70% wszystkich witryn na świecie.

Tak zwany mobile-first index został zapowiedziany w 2016 roku, a dwa lata później zaczął funkcjonować na dobre. Od września 2018 Google podczas ustalania pozycji strony w wynikach wyszukiwania bierze pod uwagę najpierw jej wersję mobilną dla wszystkich witryn na świecie. Dopiero później wersję na komputery stacjonarne. Wiąże się to oczywiście z rewolucją mobilną, której jesteśmy świadkami od kilku lat. Już w 2018 roku liczba osób przeglądających Internet na urządzeniach mobilnych (głównie smartfonach) prześcignęła użytkowników urządzeń stacjonarnych.

Cały proces analizowania stron pod kątem działania mobilnego oczywiście trwa. W momencie, kiedy piszę te słowa, na całym świecie aktywnych jest 1 754 384 600 witryn (ponad 1,7 milliarda). Jak przyznali przedstawiciele Google, na obecną chwilę już 70% stron na świecie przystosowanych jest dla potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych. Głównie jako strony responsywne lub wersje mobilne stron „normalnych”.

Podanie konkretnej daty przez korporację nie jest przypadkowa. Ma zmotywować tych, którzy ociągają się z optymalizacją strony pod urządzenia mobilne. Jeśli mobilny crawl budget nie będzie miał dostępu do witryny po wrześniu 2020 r., jej pozycja w wynikach wyszukiwania może znacznie ucierpieć. Status swojej strony można sprawdzić w Google Search Console w „Ustawieniach”.

Źródło: https://webmasters.googleblog.com/2020/03/announcing-mobile-first-indexing-for.html

 

 


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Złóż zamówienie

Złóż zamówienie poprzez nasze formularze, w których umieścisz wszystkie szczegóły linkowania.

Zamów

Nie wiesz jakie usługi wybrać?

Zadzwoń

535 901 662

Lub skorzystaj z naszego poradnika online

Nie wiesz co zamówić?

Szybka oferta