Google blokuje nawet 18 mln e-maili o koronawirusie dziennie - Pozycjonusz
X
STARTUJEMY Z BLACK WEEK ZA
Emilia Paśnicka
22/04/20

Google blokuje nawet 18 mln e-maili o koronawirusie dziennie

blank

Google każdego dnia blokuje miliony złośliwych e-maili. Znaczącą większość z nich stanowią wiadomości dotyczące koronawirusa wysyłane przez hakerów. Światowa pandemia stała się dla cyberprzestępców okazją do oszustw. Wykorzystują strach ludzi przed wirusem oraz emocjonalne podejście do tego temu i w ten sposób wyłudzają pieniądze oraz dane osobowe.
Google informuje, że jedną z technik stosowanych przez hakerów jest phishing. Jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, by wyłudzić od użytkownika poufne informacje, zainfekować komputer czy też nakłonić ofiarę do konkretnych działań. Właśnie dlatego hakerzy, chcąc zwiększyć swoją wiarygodność, w wiadomościach niejednokrotnie podszywają się pod instytucje rządowe, Światową Organizację Zdrowia (WHO), a nawet służby medyczne. W wiadomościach piszą o wsparciu dla nieistniejących akcji pomocowych w celu wyłudzenia środków finansowych i danych osobowych. Taki sposób ma na celu skłonić użytkowników do kliknięcia w e-mail, a w konsekwencji do zainstalowania na komputerze złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy upodobali sobie również tę metodę jako sposób na wykradanie danych firmowych od pracowników, którzy w czasie pandemii pracują zdalnie.

Do walki z hakerami Google używa narzędzi uczenia maszynowego, które są wyszkolone do rozpoznawania zagrożeń pojawiających się w związku z pandemią. Firma w ten sposób jest w stanie wychwycić i usunąć 99,9% zainfekowanych e-maili. Pozostaje jednak 0,01%, dlatego Google apeluje, by nie otwierać korespondencji niewiadomego pochodzenia, nie klikać w przesłane linki, a tym bardziej nie pobierać żadnych załączników na swój komputer. Warto również natychmiast zgłaszać takie e-maile, ponieważ pomoże to zapobiec tak licznemu rozprzestrzenianiu się fałszywych wiadomości.

Google wskazuje, że oprócz e-maili, będących próbą wyłudzania środków finansowych czy danych osobowych, dziennie blokowanych jest nawet 240 milionów wiadomości typu spam, które dotyczą pandemii COVID-19.

Zobacz, jakie inne kroki Google podejmuje w celu walki z pandemią. Sprawdź poprzednie newsy.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi