Pozycjonowanie w Google Moja Firma - Pozycjonusz
Joanna Kulik
23/07/20

Pozycjonowanie w Google Moja Firma

Dowiedz się, jak zoptymalizować wizytówkę firmy i podnieść ruch organiczny na swojej witrynie. Prezentujemy 10 wskazówek, dzięki którym pozycjonowanie w Google Moja Firma będzie łatwiejsze.


Spis treści (kliknij, aby przejść)


Praca z narzędziami Google może przyczynić się do lepszych pozycji witryny w wynikach wyszukiwania oraz zwiększyć ruch na stronie. Wszystko pod warunkiem, że wiemy jak to robić. Jeśli jesteś właścicielem przedsiębiorstwa i chcesz pozyskiwać klientów w Internecie, lokalne SEO i optymalizacja profilu firmy w GMF będą podstawą działania. Dlatego poniżej przedstawiam 10 porad, z pomocą których opanujesz pozycjonowanie w Google Moja Firma, a przynajmniej zdobędziesz podstawy dla przyszłych działań w tym kierunku.

1. Załóż wizytówkę w Google Moja Firma

Oczywiście pozycjonowanie w narzędziu dla przedsiębiorstw zaczynamy od założenia wizytówki naszej firmy. Jak to zrobić krok po kroku dowiecie się w artykule Jak założyć wizytówkę w Google Moja Firma. Założyć może ją każda osoba, która posiada konto Google (Gmail nie jest konieczny). Miejcie pod ręką też telefon, który będzie potrzebny do weryfikacji danych. Należy przygotować informacje o firmie, na podstawie których narzędzie zweryfikuje autentyczność wizytówki. Dzięki temu użytkownicy będą mieli pewność, że firma istnieje i znajduje się dokładnie tam, gdzie figuruje na mapach Google.

2. Uzupełnił szczegółowo wszystkie pola

Wydawać by się mogło, że konieczność precyzyjnego uzupełnienia wszystkich pół udostępnionych w GMF jest rzeczą oczywistą, jednak nie zawsze. Wiele osób zapomina o tym lub zostawia cześć pół wolnych uznając je za mało ważne. To jest błąd, ponieważ pozycjonowanie w Google Moja Firma opiera się właśnie na dokładnym uzupełnieniu wizytówki. Nawet informacje z pozoru błahe mogą mieć wpływ na to, że użytkownicy szybciej natrafią na nasza firmę w Internecie, szczególnie zaś w mapach Google.

Ujmijmy to tak, że każde dodatkowe pole, które zaznaczysz i wypełnisz, to dodatkowe informacje, które pomogą potencjalnym klientom i potwierdzą, że prowadzisz poważną działalność. Zatem zrób sobie kawę, usiądź wygodnie i przeznacz dłuższy czas na uzupełnianie wizytówki.

pozycjonowanie lokalne na czym trzeba się skupić

Specjaliści SEO zapytani o to, na których obszarach należy najbardziej się skupić podczas pozycjonowanie lokalnego, najczęściej wskazywali optymalizację strony www. Co jednak istotne, tuż za nią (z niewielką różnicą) uplasowała się konieczność optymalizacji wizytówki firmowej w narzędziu Google Moja Firma (dane na podst. DataBox, https://databox.com/google-my-business-seo#profile).

3. NAP a pozycjonowanie w Google Moja Firma

Nazwa firmy, adres i numer telefonu to trzy kluczowe dane, które Google bierze pod uwagę pozycjonując daną wizytówkę. Dane te musza być identyczne w każdym miejscu, w którym się pojawiają także na stronie www, profilach w mediach społecznościowych oraz w katalogach firmowych. Jak ma to wpływ na pozycjonowanie? Tworzenie wizytówek w katalogach lokalnych i branżowych wraz ze spójnością danych NAP to czynnik rankingowy, który pozwala wyszukiwarce wierzyć, iż jest to firma, którą warto uwzględnić w pakiecie rekomendowanych firm lokalnych.

· Pozycjonowanie w Google Moja Firma a nazwa działalności

W polu nazwy nie podajemy nazwy firmy figurującej w KRS. Czyli nie piszemy np. FitFood spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lecz po prostu FitFood. Ale to nie wszystko. Aby pozycjonowanie w Google Moja Firma było skuteczne, warto do nazwy firmy dodać najważniejszą frazę kluczową, na którą pozycjonujemy nasza stroną. W przypadku firmy oferującej catering dietetyczny będzie to właśnie ta fraza. Zatem w polu nazwy firmy podajemy FitFood Catering Dietetyczny. Pamiętaj tylko, aby nie upychać w nazwie więcej niż jednej frazy kluczowej. To może zostać odebrać jako działania spamerskie, a ponadto jasna i klarowna nazwa jest Twoją marką, na której budujesz siłę swojego biznesu. Również w Internecie.

· Adres i kategorie działalności

W następnym kroku podajemy dokładny adres oraz branżę, czyli rodzaj działalności. Na przykład catering. Wybranie pierwszej, nadrzędnej kategorii jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na to, jakie słowa kluczowe zostaną przyporządkowane firmie. A zatem chodzi o frazy, przy których pojawi się nasza wizytówka jeśli użytkownik wpisze je w okienko wyszukiwarki Google. Następnie dodajemy atrybuty, które są podkategoriami precyzującymi zakres działalności. Np. w przypadku cateringu można dodać, że lokal zapewnia dostawą, dostawę bez kontaktu (w okresie pandemii) czy odbiór produktów na zewnątrz lokalu.

panel administracyjny gmf

Panel administracyjny Google Moja Firma. Wybór konkretnych opcji do uzupełnienia znajduje się na belce z lewej strony, w jednym miejscu.

4. Zaznacz dokładną lokalizację świadczenia usług

Z racja tego, że pozycjonowanie w Google Moja Firma to przede wszystkim pozycjonowanie lokalne, bardzo ważne jest poprawne dodanie informacji na temat lokalizacji firmy, a taką obszaru jej działalności. Dlatego należy sprecyzować obszar działalności poprzez oznaczenie promienia działalności. Jeśli np. firma znajduje się w Białymstoku, możemy zaznaczyć, że obsługuje klientów zarówno w samym mieście, jak i na obszarze całego powiatu białostockiego. Co istotne, lokalizację firmy możesz także w przybliżeniu oznaczyć na mapie Google nawet jeśli firma nie posiada jeszcze adresu. W tym celu skorzystaj z opcji „Ustaw lokalizację znacznika”. Kliknij na mapie w dane miejsce, a tam pojawi się czerwona pinezka. Następnie możesz przybliżyć mapę i dopasować pinezkę za pomocą kursora.

5. Stwórz opis firmy zawierający słowa kluczowe

Na pozycjonowanie w Google Moja Firma wpływ ma także pole „Dodaj opis firmy”. To niepozorne pole pozwalający dodać tekst o maksymalnej objętości 750 znaków ze spacjami. Niepozorne, ale pod kątem SEO bardzo istotne, gdyż umożliwia dodanie fraz kluczowych. Pamiętaj przy tym, że w samym panelu GMF w wyszukiwarce Google (duże okno z prawej strony) z polu opisu widać tylko kilka pierwszych zdań. Staraj się zatem właśnie tam umieścić najważniejsze z punktu widzenia SEO informacje. Przykładowy opis dla naszej wymyślonej firmy FitFood:

FitFood Catering Dietetyczny – oferujemy diety pudełkowe, catering dla firm, fit posiłki na dowóz. Działamy na terenie miasta Białystok i całego powiatu białostockiego. Nasza firma powstała z miłości do pysznego i zdrowego jedzenia. Chcemy dostarczać białostoczanom zbilansowane posiłki pełne wartości odżywczych. Jeśli nie masz czasu, ochoty lub możliwości gotować fit potrawy, jeśli chcesz schudnąć lub prowadzić zdrowy tryb życia – zadzwoń do nas i zamów catering dietetyczny taki jak lubisz. Oferujemy duży wybór w menu, w tym diety dla wegetarian, wegan, diety dla sportowców, cukrzyków i osób będących na diecie ketogenicznej. Posiłki przyrządzamy z własnych produktów. Zawsze świeżo, pysznie i zdrowo. Zapraszamy!

Jak widać udało mi się zmieścić najważniejsze frazy kluczowe na początku tekstu. W tym przypadku jest to „catering dietetyczny”, „diety pudełkowe”, „catering dla firm”, „posiłki na dowóz”, a także „Białystok”.

6. Dodaj materiały graficzne – zdjęcia, wideo

Poprawne uzupełnienie wizytówki wymaga ustawienia logo i zdjęcia okładkowego (czyli zdjęcia w tle). Jeśli posiadasz zdjęcia firmy na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz możesz je również dodać do galerii. Dlaczego warto? Z dwóch powodów. Po pierwsze zdjęcie te mogą pomóc w pozycjonowaniu się w grafice Google, o ile zadbamy o och prawidłową optymalizację. Dzięki temu będą pojawiać się jako podpowiedzi podsuwane użytkownikom wpisującym konkretne frazy kluczowe. Po drugie zaś umocnią wizerunek twojej firmy jako profesjonalnej działalności. Dodawania zdjęć buduje zaufanie do firmy. Już sam wygląd potraw może zachęcić do sięgnięcia po telefon lub wejścia na stronę. Ładne zdjęcia zawsze będą przykuwać uwagę i działać na wyobraźnię.

Ponadto GMF umożliwia dodania także wideo. Zgodnie z regulaminem nie powinno być dłuższe niż 30 sekund i większe niż 100MB,  rozdzielczość powinna wynosić 720px lub więcej. Nie zapomnij też o zdjęciach produktów czy potraw, jak to ma miejsce w przypadku restauracji czy firm cateringowych. GMF ma nawet do tego oddzielną zakładkę „Żywność i napoje”, którą znajdziecie w menu z lewej strony, za zakładce Zdjęcia. Można także dodać fotografie zespołu.

Optymalizacja zdjęć w Google Moja Firma podlega tym samym zasadom co grafiki dodawane na stronę internetowa. Warto je nieco skompresować, aby się szybciej ładowały. Należy dodać też odpowiedni opis, w tym opis alternatywny. Ponadto należy otagować je etykietą odpowiednie lokalizacji, co ma duże znaczenie w przypadku chęci pojawiania się w wynikach lokalnych.

wizytówka google moja firma jak wygląda

Tak wygląda gotowa, wypełniona wizytówka w GMF. 1 – obszar z danymi adresowymi, nr telefonu i godzinami otwarcia; 2 – obszar z wybranymi kategoriami działalności; 3 – przejście do opinii Google na temat firmy; 4 – obszar z opublikowanymi postami GMF.

7. Pamiętaj o aktualizowaniu informacji w wizytówce

Uzupełnienie wszystkich pół w wizytówce GMF to jedno, ale pilnowanie by były zawsze aktualne i prawdziwe to drugie. W ferworze codziennej pracy często zapominamy zaktualizować ofertę czy godziny otwarcia. Trzeba na to uważać, ponieważ to prosta droga do utraty zaufanie klientów. Jeśli użytkownik sieci znajduje informację, że lokal jest otwarty do 20:00, a przyjeżdżając na miejsce całuje przysłowiową klamkę, to nie dziw się jeśli nie tylko nie odwiedzi danego miejsca po raz kolejny, ale dodatkowo zamieści krytyczną opinię obniżając ogólną ocenę danego miejsca.

Dotyczy to także innych pół, zwłaszcza zaś lokalizacji. Pozycjonowanie w Google Moja Firma bazuje na trafności wyszukiwania lokalnego, dlatego bardzo istotne jest, aby dokładnie określić obszar działalności i pilnować, aby zawsze odpowiadał on stanowi rzeczywistemu. Google chętniej podsunie użytkownik Twoją firmę, jeśli ludzi szukający danego typu usług lub produktów znajdują się dokładnie w obszarze, który uwzględniłeś w swojej wizytówce. Ogólnie trzeba trzymać się zasady spójności informacji, co ma dobry wpływ na pozycję wizytówki w wyszukiwarce i mapach Google.

jak użytkownicy znajdują firmę w google

GMF to także narzędzie dające wgląd w statystyki. Tu na przykład wykres przedstawiający to, jak klienci znaleźli firmę: przez wyszukiwanie bezpośrednie, szukając kategorii i nazw produktów, a może wpisując nazwę firmy do okna wyszukiwarki?

8. Pozycjonowanie w Google Moja Firma a opinie

Sekcja opinii w Google Moja Firma to sprawa niezwykle ważna. Jak wiadomo opinie internetowe na temat firm, usługi i produktów są obecnie kluczowe. Wpływają na podejmowanie decyzji o podjęciu współpracy z daną firmą czy kupieniu danego produktu. Duża ilość zweryfikowanych i pozytywnych opinii wybudza zaufanie potencjalnych klientów.  To z kolei jest jednym z czynników, na podstawie których Google rekomenduje daną firmą osobom szukającym informacji lokalnych.

Istnieje wiele zalet dla SEO wynikających z uzyskiwania wielu pozytywnych opinii. Po pierwsze pomaga to podnieść pozycję w Google Maps, a po drugie poprawia CTR. Po prostu przed podjęciem decyzji o tym, które firmy pojawią się jako pierwsze zarówno w mapach, jak i wynikach lokalnych w wyszukiwarce, Google bierze pod uwagę zarówno liczbę , jak i średnią ocenę.  

9. Wykorzystuj potencjał postów w GMF

Kojarzycie te krótkie posty, które czasem wyświetlają się pod wizytówką firmy w GMF? Prawdopodobnie nie, a przynajmniej większość osób nie zwraca na nie uwagi. Jednakże od strony SEO ów notatki mogą znacznie podbudować pozycjonowanie w Google Moja Firma. Notatki to po prostu miejsce, w którym Google pozwala administratorom wizytówek na publikację postów, tak jak to widzimy na Facebooku. Jeśli nie masz pomysłu, jakie informacje publikować, to po prostu rób tak jak na Facebooku. Wrzucaj zapowiedzi wpisów blogowych, aktualności odnośnie działań firmy itd. Co istotne również tu możliwa jest interakcja użytkowników posiadających konta Google, którzy mogą komentować lub polajkować dany post. A co najważniejsze, treści tych postów wyświetlają się w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu stanowią dodatkowe miejsce, który może posłużyć nam do działań SEO.

Tworzenie dobrze przemyślanych postów zgodnie z zasadami content marketingu wpływa także na zaangażowanie użytkowników i można zwiększyć ruch na stronie. Pod postem możemy umieścić przycisk call tu action, który przeniesienie użytkownika na konkretną podstronę naszej witryny. Z tego powodu zalecam skupienie części działań na tym właśnie obszarze, który udostępniło nam Google w GFM. Pamiętaj tylko, aby zamieszczać w postach frazy kluczowe oraz aby publikować je regularnie.

10. Unikaj częstych zmian w wizytówce

Pisząc na temat działań SEO z wykorzystaniem GMF, trzeba podkreślić, że starsze wizytówki pozycjonują się lepiej. Jako miejsce z historią Google postrzega je jako wartościowe źródło informacji. A także rekomenduje daną firmę osobom szukającym usług i produktów w pobliżu miejsca, gdzie się znajdują. Ponadto z punktu widzenia pozycjonowania nie jest wskazane częste zmienianie danych w wizytówce. Dotyczy to zwłaszcza nazwy czy kategorii, a także danych adresowych. O ile na niektóre rzeczy wpływu nie mamy, to starajmy się ograniczyć zmiany tam, gdzie nie jest to absolutnie konieczne. Poprzez wprowadzenie zmian w kluczowych obszarach wizytówki, Google niejako kasuje jej historię, a tym samym spycha ją dalej w wynikach wyszukiwania.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
contact-person
Paulina Najda
Formularz kontaktowy