Content marketing a SEO - jak to dokładnie działa? - Pozycjonusz

Sprawdź nasze promocje w kwietniu wszystkie pakiety Google Ads taniej nawet o 40%!

Pozycjonusz.pl
25/04/23

Content marketing a SEO – jak to dokładnie działa?

Content marketing a SEO to ciekawe zagadnienia dla pozycjonera. Marketing treści ma szerokie zastosowanie jako wsparcie działań SEO. Jednak przynosi zyski tylko wtedy, jeśli jest umiejętnie przygotowany i wdrożony. Ten kij ma dwa końce. Źle pomyślany i zamieszczony content może obniżyć nam pozycję strony. A chodzi przecież o to, żeby dać jej kopa na rozpęd.


Pewnie nie raz czytaliście o tym, jak to content marketing świetnie wpływa na SEO. W końcu treści na stronach to fundamentalny wskaźnik rankingowy wyszukiwarki Google. W porządku, ale co konkretnie oznacza content marketing a SEO? Jak dokładnie treści przekładają się na wysokość pozycji witryny? Czy da się to zmierzyć i policzyć? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Najważniejsze na początek: content marketing jako wsparcie strategii SEO działa długofalowo. To bardzo istotne! Nie należy oczekiwać natychmiastowych spektakularnych efektów po tygodniu od ─ przykładowo ─ publikacji wpisu na blogu z kilkoma linkami. Efekty profesjonalnie przygotowanej i sukcesywnie stosowanej strategii content marketingowej przychodzą z czasem, ale są bardzo wartościowe i przede wszystkim długotrwałe.

Co to jest content marketing?

Content marketing to fachowa nazwa dla ogółu treści, które zamieszczamy na stronach internetowych, blogach, w sklepach internetowych oraz kanałach social media. Content to nie tylko słowo pisane, ale także infografiki, nagrania wideo czy materiały interaktywne. W miarę rozwoju tej dyscypliny zakres pojęcia content marketingu znacznie się poszerzył. Obejmuje swym zasięgiem wiele różnorodnych działań zorientowanych nie tylko na tytułowy marketing (czyli promowanie określonych dóbr i usług) czy działania PR-owe. Na co więc? Przede wszystkim na SEO, czyli wypozycjonowanie w wyszukiwarce danej strony internetowej czy sklepu online. O rosnącym wpływie content marketingu w kontekście skutecznego wsparcia działań SEO świadczą coraz liczniejsze badania w tym zakresie. Już niemal połowa osób stosujących content marketing uważa, że najlepiej realizuje ona cele właśnie SEO:

cel stosowania content marketingu
Skuteczność działań content marketingowych w kontekście SEO wskazuje 48% respondentów (dane z lutego 2017 r.). Źródło: Raport IAB Polska: Content Marketing

Jakie treści działają?

Content marketing dysponuje wieloma narzędziami i gatunkami, które mogą być wykorzystane w pozycjonowaniu. Typy treści, które możemy zastosować w naszych działaniach SEO dzielą się na formy pisane (SEO copywriting), treści graficzne, materiały wideo i treści interaktywe. Do SEO copywritingu należą przede wszystkim artykuły sponsorowane, wpisy blogowe, treści na stronach firmowych, opisy firm, opisy produktów i kategorii produktów w sklepach internetowych, a także ebooki, raporty i analizy. (O tym jak pisać dobre teksty SEO pisaliśmy w marcu).

Content graficzny to wszystkie ilustracje wklejone do artykułu lub wpisu na blogu, infografika i grafiki postów w mediach społecznościowych, tabelki, wykresy, a także popularne gify i animacje. Treści wideo to wszelkie tradycyjne i wielowymiarowe filmiki umieszczane na kanale na YouTube i w innych serwisach tego typu. Pamiętajcie też, że optymalizacji obrazów pod SEO jest bardzo ważna przy tworzeniu wpisów blogowych.

Content interaktywny to dość mało rozpoznawalna, lecz prężnie rozwijająca się kategoria treści opierająca się o komunikację z odbiorcą. Są to wszystkie quizy, wirtualne sondy, linie czasu, wielowymiarowe zdjęcia. A nawet treści zamieszczane w odpowiedziach na komentarze czytelników lub klientów. Ma to na celu zachęcenie drugiej strony do interakcji z nami poprzez kliknięcie w link, wypełnienie formularza czy udzielenie konkretnej informacji.

Jak wykorzystać SEO i content marketing do stworzenia strategii marketingowej?

W dzisiejszych czasach, aby osiągnąć sukces w Internecie, niezbędne jest wykorzystanie zarówno SEO, jak i content marketingu w strategii marketingowej. Połączenie tych dwóch elementów może przynieść znaczące korzyści dla Twojej marki lub przedsiębiorstwa.

SEO (Search Engine Optimization) odgrywa kluczową rolę w pozycjonowaniu Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiednim technikom optymalizacji treści i struktury strony, możesz poprawić swoją widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Jednak samo SEO nie wystarczy, aby przyciągnąć i zainteresować użytkowników. Dopełnieniem musi być zawsze content marketing.

Aby skutecznie wykorzystać SEO i content marketing w strategii marketingowej, musisz najpierw zrozumieć, czym jest content marketing. To nie tylko tworzenie treści. To cały proces, który obejmuje badanie rynku, ustalanie celów, identyfikację grupy docelowej, tworzenie wartościowych treści, ich promocję i analizę wyników. Content marketing od strategii do efektów to kompleksowe podejście, które wymaga spójności i ciągłej optymalizacji.

Podczas tworzenia strategii marketingowej, SEO i content marketing powinny współgrać ze sobą. Optymalizacja treści (optymalizacja contentu) to kluczowy element, który pozwala na osiągnięcie lepszych wyników w wyszukiwarkach. Poprzez strategiczne umieszczanie odpowiednich słów kluczowych, tworzenie atrakcyjnych meta opisów i tytułów, oraz dbanie o odpowiednią strukturę treści, można zwiększyć widoczność Twojej marki w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo, tworząc wartościowe treści, które są optymalizowane pod kątem SEO, masz szansę na zdobycie linków zwrotnych (backlinków) i zwiększenie autorytetu Twojej strony w oczach wyszukiwarek. Dobrej jakości treści często są linkowane przez inne strony internetowe, co pozytywnie wpływa na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Bliżej temu tematowi przyglądamy się w dalszej części artykułu. Zapraszamy więc do dalszej lektury!

Content marketing a SEO — jak dokładnie to działa?

Treści na stronie i w sklepie internetowym dają mnóstwo możliwości wsparcia działań SEO. Poniżej wypisałam je i uporządkowałam oraz opatrzyłam krótkim uzasadnieniem, tak aby zawrzeć najważniejsze informacji:

Umieszczanie w treści słów kluczowych

Content marketing jest wręcz stworzony do umieszczania naturalnie wyglądających słów i fraz kluczowych. Możemy, a nawet musimy umieścić je w treści artykułu czy wpisu blogowego, w nagłówkach, w tytule, w nazwach ilustracji (atrybut ALT), a także we wszystkich metadanych (tytule, adresie URL, meta opisie). Do tego celu niezbędne jest wykonanie doboru słów kluczowych.

Dodawanie linków

Różnego rodzaju treści dają możliwość zamieszczania w nich linków o naturalnych profilu. Dotyczy to zarówno linkowania w obrębie naszej strony czy sklepu, jak i umieszczania linków prowadzących do naszej witryny. Na przykład możecie zamówić artykuł sponsorowany z publikacją w serwisie branżowym, które zazwyczaj dopuszczają umieszczenie 2-3 linków wychodzących w treści artykułu. Co zyskujecie? Naturalnie wyglądające linki wychodzące umieszczone w otoczeniu ciekawego artykułu o tematyce dotyczącej Waszej działalności.

W przypadku linkowania wewnętrznego prowadzenie firmowego bloga powiązanego z Waszą firmą daje możliwość publikowania ciekawych wpisów oraz umieszczania w nich odnośników do innych treści na stronie. W efekcie użytkownik spędza na niej średnio więcej czasu, a także jest duża szansa, że zapozna się z Waszą ofertą lub coś kupi.

Pozyskanie linków, jeśli artykuł będzie polecany

Tutaj chyba niczego nie trzeba tłumaczyć. Jeśli opublikujecie na swoim firmowym blogu lub w branżowym portalu arcyciekawy artykuł, prawdopodobnie będzie on polecany i przekazywany sobie nawzajem przez czytelników. W środku oczywiście są linki, a stąd już krótka droga do kliknięcia. Czytając tekst content marketing a SEO zahaczcie także o jeden mój wczesniejszy wpis: PR a SEO.

Zamieszczanie filmików

W treściach publikowanych w Internecie warto zamieszczać ciekawe filmiki, na przykład poradnikowe. Dlaczego? Ponieważ zwiększają one średni czas spędzony na stronie, a to jak wiemy jest jednym z czynników rankingowych Google (https://backlinko.com/google-ranking-factors). Ponadto zamieszczając filmiki przyciągnięcie uwagę użytkowników i jest duże prawdopodobieństwo, że będą do Was wracać zwiększając ruch na stronie.

Tworzenie wartościowych i unikalnych treści

Unikalna treści na stronie jest powszechnie znanym i jednym z najważniejszych wskaźników rankingowych Google. Jeśli interesuje Cię zagadnienie content marketing a SEO, to z pewnością to wiesz. Algorytm, skanując stronę, zwraca uwagę na stopień unikalności tekstu, jego długość, zawartość słów kluczowych itd. To wszystko ma później wpływ na pozycję. Im więcej takiej ciekawej i unikalnej treści będzie na stronie, tym lepszą ocenę wystawią jej „roboty”. (Przy okazji — poczytajcie o tym, jak algorytmy kształtują współczesny Internet).

Dobra optymalizacja artykułów

Optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe to kolejny wskaźnik rankingowy Google, który jest powszechnie znany i którego nie należy lekceważyć. Wręcz przeciwnie – warto go wykorzystać na swoją korzyść. Jak? Poprzez content marketing! Duża ilość poprawnie zoptymalizowanych wpisów blogowych, opisów kategorii w sklepie, treści na podstronach strony firmowej i tym podobnych przekłada się na lepszą ogólną ocenę witryny, a co za tym idzie – za jej wyższą pozycją w Google.

Możliwość dystrybucji tekstów

Content marketing dostarcza ogromną ilość kanałów dystrybucji już stworzonej treści. Czyli – raz napisany i opublikowany wpis na blogu możemy potem udostępniać w kanałach społecznościowych i to nie tylko na naszym fanpage’u, ale także w grupach tematycznych. Kolejne miejsca, gdzie mogą zostać wklejone linki do naszych artykułów to różnego rodzaju fora internetowe, serwisy  tematyczne, komentarze pod innymi artykułami itd.

Content marketing a SEO. Jak zmierzyć efekty działań?

Content marketing a SEO: jak to policzyć? Treści nie są wdzięczną materią pod kątem mierzalności efektów finansowych. Ale można coś podziałać, jeśli mamy na myśli mierzalność matematyczną, w postaci konkretnych wartości liczbowych zobrazowanych w formie słupków wzrostu na wykresie. Wystarczy badać widoczność witryny na różne słowa kluczowe w Google po tym, jak dodamy np. wpis na bloga. Skuteczność i efekty działań content marketingowych da się zmierzyć. Chodzi tylko o to, aby wziąć pod uwagę nieco inne wskaźniki. Na przykład zasięg, liczbę pozyskanych leadów, zaangażowanie w social mediach, czas spędzony na stronie, liczba udostępnień itd. Poniższa tabelka obrazuje to, jak polskie firmy mierzą efektywność działań content marketingowych:

content marketing a seo
Najczęściej wymienianie wskaźniki mierzalności efektów działań content marketingowych. Źródło: Raport IAB Polska: Content Marketing z lutego 2017 r.

Jakie korzyści daje w SEO content marketing?

Połączenie SEO i content marketingu niesie za sobą wiele korzyści dla Twojej strategii SEO oraz ogólnej widoczności Twojej marki w Internecie. Oto kilka kluczowych korzyści wynikających z zastosowania SEO content marketingu:

  • Wyższa widoczność w wynikach wyszukiwania – poprzez optymalizację treści pod kątem SEO, tworząc wartościowe i unikalne treści, zwiększasz szanse na uzyskanie wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Twoja marka będzie bardziej widoczna dla potencjalnych klientów, którzy szukają informacji związanych z Twoją branżą.
  • Zwiększenie ruchu na stronie internetowej – kombinacja optymalizacji treści i strategii content marketingowej przyciąga większą liczbę użytkowników na Twoją stronę. Dobrej jakości treści są atrakcyjne dla użytkowników i zachęcają ich do interakcji, co prowadzi do większego ruchu na stronie internetowej.
  • Budowanie autorytetu i zaufania – content marketing daje Ci możliwość udostępniania wartościowych informacji i rozwiązywania problemów potencjalnych klientów. Dzięki temu budujesz autorytet w swojej branży i zyskujesz zaufanie użytkowników. Im bardziej ekspercka i wartościowa jest Twoja treść, tym większa szansa na zyskanie lojalnych klientów.
  • Generowanie leadów i konwersji – tworzenie treści skoncentrowanych na potrzebach użytkowników i ich problemach, a jednocześnie optymalizowanych pod kątem SEO, może prowadzić do generowania leadów i zwiększenia konwersji. Gdy użytkownicy znajdują wartościowe treści na Twojej stronie, rośnie szansa, że skorzystają z Twoich produktów lub usług.
  • Zwiększenie udziału społecznościowego – ciekawe i angażujące treści mają większe szanse na udostępnienie w mediach społecznościowych. Jeśli Twoje treści są optymalizowane pod kątem SEO i jednocześnie są interesujące dla użytkowników, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą one udostępniane przez użytkowników, co zwiększa zasięg Twojej marki.

Content marketing a SEO. Podsumowanie

Wyszukiwarki kochają wysokiej jakości treści, w tym materiały graficzne lub wideo. Mają w tym swój cel. Chcą podnieść jakość wszystkiego, co zamieszczamy w sieci to raz. Dwa: podsuwać użytkownikom jak najlepsze i najlepiej dopasowane wyniki wyszukiwania. Zresztą jest to powiedziane wprost. Od wielu lat Google powtarza, że liczy się dobry i unikalny content. Taki, który zaciekawi użytkownika i zachęci go do wracania na stronę. A duplicate content to zło.

Content marketing a SEO to fajna sprawa. Treści stwarzają mnóstwo możliwości podciągnięcia witryny w SERP. Słowa kluczowe, linki, optymalizacja pod wyszukiwarki i dłuższy czas spędzany na stronie. To są główne możliwości, które content marketing oferuje w dziedzinie SEO. Musimy jednak pamiętać o najważniejszym. Pozycjonowanie witryny poprzez działania content marketingowe to strategia długofalowa, której korzyści dostrzeżemy w dłuższej perspektywie. WARTO.

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
contact-person
Joanna Kokot
Formularz kontaktowy