Narzędzia marketingowe top20. Marketing w sieci - Pozycjonusz.pl
Patrycja
13/10/20

Top 20 narzędzia marketingowe w e-marketingu

blank

Narzędzia marketingowe stanowią nieocenioną pomoc przy prowadzeniu kampanii marketingowych w Internecie. To dzięki nim można ocenić efekty strategii na każdym etapie jej prowadzenia i na bieżąco korygować popełnione błędy lub obierać inną ścieżkę do osiągnięcia celu. W tym artykule zostaną przedstawione wyłącznie te narzędzia marketingu internetowego, które są niezbędne w pracy każdego e-marketera.

 

Narzędzia marketingowe – czy ich znajomość jest konieczna?

Reklama w Internecie, którą można zmierzyć poprzez narzędzia marketingowe, staje się pionierem na rynku reklamowym w Polsce. Według raportu opracowanego przez Publicis Groupe o Rynku Reklamy i Mediów, w 2019 roku można zaobserwować 10% wzrost wydatków na reklamę internetową w porównaniu z rokiem ubiegłym, przy czym wydatki na reklamę telewizyjną zmalały o prawie 1%.

Bez wątpienia to właśnie sieć jest najlepszym miejscem do budowania wizerunku marki i relacji z klientem, promocji oferty produktowej czy dotarcia do wybranej grupy docelowej. Zarówno promocja strony lokalnej, jak i międzynarodowej, wymaga dobrze przemyślanej kampanii marketingowej. Na szczęście, jest wiele rodzajów reklam internetowych, a narzędzia marketingowe umożliwią zmierzenie efektów już w trakcie prowadzenia kampanii.

Analiza działań marketingowych

Powodem zainwestowania pieniędzy w kampanię jest osiągnięcie postawionych celów oraz przede wszystkim zysków pieniężnych. Nie zawsze jednak realizacja pomysłów i strategii odbywa się zgodnie z założonym planem, dlatego idealnym rozwiązaniem jest bieżąca poprawa obranej ścieżki kampanii. Tylko skuteczna analiza działań marketingowych poprzez specjalistycznie dobrane narzędzia marketingowe pozwala sprawdzić, które kroki należałoby jeszcze zoptymalizować, a które okazały się być strzałem w dziesiątkę.

Rynek internetowy oferuje wiele produktów, spośród których można wybrać między innymi zaawansowane programy komputerowe (koszt zakupu to co najmniej kilka tysięcy złotych), czy też przystępne dla każdego użytkownika darmowe aplikacje. To dzięki nim audyty seo i inne działania marketingowe są łatwiejsze do zmierzenia i monitorowania.

Poniżej zostaną przedstawione narzędzia marketingu internetowego, z których warto korzystać.

narzędzia marketingowe

Podstawowe narzędzia marketingowe Google

Każda osoba działająca w branży marketingowej powinna znać narzędzia marketingowe Google. Jest to absolutna podstawa, która pomoże w zoptymalizowaniu codziennych działań i usprawni pracę nad każdą kampanią. Poniżej opisane zostały podstawowe narzędzia marketingowe Google, które się temu przysłużą.

Google Ads (wcześniej Google AdWords) – ads.google.com

Najpopularniejsza forma reklamy w Internecie, która umożliwia wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania Google. Płatność naliczana jest dopiero w momencie kliknięcia w reklamę przez klienta, a sam właściciel może ustalić maksymalny budżet, jaki chce przeznaczyć na kampanię. Reklama Google Ads ma za zadanie przekierować jak najwięcej potencjalnych klientów bezpośrednio do oferty internetowej sklepu. Przykładowo, ktoś wpisuje w wyszukiwarkę Google: mechanik Warszawa. To dzięki licytacji słowa kluczowego “mechanik Warszawa” Twój link może pojawić się w pierwszej dziesiątce, na pierwszej stronie wyświetleń.

Co więcej, narzędzie marketingowe Google Ads oferuje także Planer Słów Kluczowych, który jest nieoceniony w poszerzaniu zasięgu reklam i artykułów. Podpowiada między innymi, jak sprawdzić ilość wyszukiwani słowa kluczowego.

Google Analytics – analytics.google.com

Kolejne podstawowe narzędzie marketingu internetowego, które jest przede wszystkim darmowe i dostępne dla każdej osoby posiadającej konto w Google. Pomaga w prowadzeniu strony internetowej – pozwala analizować ruch na stronie i zbierać wszelkie dane o użytkownikach, którzy konsumują daną treść. To z kolei przekłada się na możliwość szybkiej poprawy działalności strony internetowej pod względem technicznym oraz wizualnym i tym samym – optymalizację kampanii.

Analytics udostępnia wiele informacji, pośród których znaleźć można ogólne dane:

 •         liczba wejść,
 •         częstotliwość odwiedzin,
 •         czas spędzony na stronie,
 •         ruch na witrynie,

ale również precyzyjniejsze informacje o odwiedzających, jak:

 •         wiek,
 •         płeć,
 •         zainteresowania,
 •         dane demograficzne,
 •         czy zachowania potencjalnych klientów.

Dzięki nim uzyskać można informację, czy reklama na Google jest skuteczna.

Google Search Console (wcześniej Google Webmaster Tools) – search.google.com

Inne narzędzia marketingowe Google, które warto znać, to Google Search Console. To narzędzie marketingowe pozwalające optymalizować widoczność strony internetowej administratora. GSC daje możliwość:

 •         otrzymania komunikatów o występujących na stronie problemach z indeksowaniem,
 •         analizowania linków zewnętrznych i wewnętrznych do strony,
 •         zapoznania się ze statystykami indeksowania strony przez roboty Google,
 •         a także analizowania danych odnośnie ruchu na stronie – kliknięcia, wyświetlenia, CTR, pozycja.

Google Search Console umożliwia także dodanie mapy witryny, dzięki której indeksowanie podstron przez roboty Google będą odbywać się szybciej.

Google Trends – trends.google.com

Jest to podstawowe narzędzie marketingu internetowego, które służy ocenie obecnych trendów i zainteresowań internautów. Pozwala wychwycić zapytania wpisywane przez wyszukiwanie Google, które analizowane są pod względem częstości ich zadawania, zależności od czasu i regionu, z którego padło pytanie. Google Trends jako narzędzie marketingowe umożliwia także sprawdzenie, czy popularność fraz charakterystycznych danej branży rośnie czy maleje.

Google Moja Firma – google.com/intl/pl_pl/business/business-profile/

Jest to platforma, przeznaczona właścicielom firm, którzy chcą aby ich wizytówka wyświetlała się w wynikach wyszukiwania Google, w zakładce Mapy, aplikacji Google Maps oraz w przeglądarce internetowej. Google Moja Firma pozwala na dodanie takich informacji, jak np.: nazwa i opis firmy, numer telefonu, adres strony www czy kategorie firmy.

narzędzia marketingowe

Narzędzia marketingowe, czyli jak mierzyć działania marketingowe?

Nie tylko podstawowe narzędzia marketingowe Google sprawdzają się w analizie działań podjętych przy tworzeniu kampanii lub po prostu prowadzenia strony internetowej. Do wyboru jest znacznie więcej różnego rodzaju programów, aplikacji oraz platform, które również pomogą w kompleksowym przeanalizowaniu postępów i sprawią, że organiczne wyniki wyszukiwania wzrosną.

Niżej omówione nowoczesne narzędzia marketingowe należą do grupy cieszących się największą popularnością i są idealną alternatywą (bądź uzupełnieniem) dla narzędzi Google.

BUSINESS INTELLIGENCE – businessintelligence.pl

System przetwarzający surowe dane w zrozumiałe i przejrzyste informacje w formie raportów, a następnie wiedzę, która jest niezbędna dla zwiększenia konkurencyjności firmy. Business Intelligence umożliwia znalezienie słabych punktów swojej firmy na podstawie analizy kluczowych wskaźników efektywności, a także pomaga w podjęciu konkretnej decyzji w oparciu o rzetelne dane.

ALBACROSS – albacross.com

Branża B2B dąży do tego, aby działania sem content marketingu pozyskiwały jak największą ilość leadów. Powyższe narzędzie analizuje skąd pochodzi ruch na stronie, a to informuje o tym, czy dana treść trafia do odpowiedniej grupy odbiorców. Są to cenne informacje dla osób prowadzących swoją działalność w sieci. Nie jest to darmowe narzędzie marketingowe, ale zdecydowanie warto w nie zainwestować. Wykupiony pakiet oferuje m.in.: identyfikację firm dla jednej domeny, historię wejść na stronę, scoring ciepła czy raporty mailowe.

MARKETO – marketo.com

Kompleksowe narzędzia marketingowe dostarczające niezbędnych informacji o prowadzonych kampaniach marketingowych, to podstawa w prowadzeniu kampanii w sieci. Narzędzie Merketo pozwala na usprawnienie i automatyzację działań związanych z content marketingiem, e-mail marketingiem czy choćby reklamą w Internecie. Marketo analizuje zachowania potencjalnych klientów i na tej podstawie informuje, jakie działania kampania sem generuje największe przychody. To narzędzie pozwoli na oszacowanie i zoptymalizowanie jej wydatków.

BUZZSUMO – buzzsumo.com

Analizuje i wysyła informację zwrotną odnośnie publikowanych treści w Internecie. To narzędzie pozwoli sprawdzić, jakie zagadnienia w danej branży cieszą się aktualnie największą popularnością oraz wyszukać najbardziej pożądane frazy i zwroty, które są najczęściej wpisywane na przykład do wyszukiwarki Google. To sprawi, że opublikowana treść zyska na wartości i zwiększy się ruch na stronie. Narzędzie BuzzSumo to podstawa każdego marketera, a dodatkowo jest bardzo łatwe w obsłudze.

InsightSquared – insightsquared.com

Oprogramowanie, które pomaga w raportowaniu i przeprowadzaniu analiz we wszystkich istotnych aspektach działalności firmy – zarówno marketingowych, jak i finansowych czy obsługa klienta online. To, co wyróżnia dane narzędzie marketingowe, to tak zwana mapa ciepła, dzięki której badana jest kampania marketingowa pod względem efektywności na wszystkich jej etapach. Możliwe jest przetestowanie oprogramowania InsightSquared poprzez darmowe konto testowe.

Narzędzia marketingowe CRM – livespace.io

CRM to system, który odpowiada za zarządzanie relacjami z klientami, automatyzację sprzedaży oraz analizę zachowań klientów. W skład jego narzędzi wchodzi m.in.: call center, zarządzanie kampaniami, zarządzanie wiedzą i wiele więcej. Dostępne są zarówno darmowe oprogramowania, jak i bardziej skomplikowane, stworzone pod konkretne wymagania firmy systemy za opłatą. CRM sprawia, że marketing w sieci staje się prostszy i przede wszystkim skuteczny – wewnętrzna organizacja zespołów jest zoptymalizowana, a wiedza na temat klienta i jego potrzeb pogłębiona.

BRAND24 – brand24.pl

Jest to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest śledzenie wzmianek na temat marek, produktów czy monitoring fraz. Brand24 gromadzi w jednym miejscu informacje o tym, gdzie toczy się dyskusja na dany temat. Dzięki temu narzędziu możliwe jest monitorowanie każdej opinii czy konwersacji, która odbywa się w mediach społecznościowych (np. Facebook, Instagram, Twitter), na forach dyskusyjnych, blogach, czy serwisach informacyjnych. To pozwala na natychmiastową reakcję – udzielenie odpowiedzi, porady, ale również włączenie się do dyskusji i zwiększenie promocji w Internecie.

CLICKMETER – clickmeter.com

W prowadzeniu kampanii internetowej niezwykle ważne jest pozycjonowanie linki. Clickmeter to wyjątkowe narzędzie marketingowe służące do monitorowania, porównywania i optymalizacji wszystkich linków marketingowych, z którym zdecydowanie warto się zapoznać. Posiada wiele atrakcyjnych funkcji ułatwiających kierowanie reklam do takich użytkowników, którzy wygenerują najlepszy współczynnik konwersji, śledzenie i monitorowanie kliknięć (również fałszywych), monitorowanie uszkodzonych linków i wiele więcej. Linkowanie SEO z tym narzędziem staje się o wiele prostsze.

DEMANDBASE – demandbase.com

Należy do wielofunkcyjnych narzędzi marketingowych, które oferują pomoc w zakresie pomiarów, reklam, personalizacji, konwersji i przede wszystkim – monitorowania efektywności kampanii w Internecie. Zapewnia również kompleksową analizę internetową, między innymi raporty z informacjami o zachowaniach użytkowników, ocenę potencjalnych klientów oraz szansę ich przechwycenia.

narzędzia marketingowe

SPROUT SOCIAL – sproutsocial.com

Kampanie marketingowe zwykle angażują media społecznościowe, dlatego warto poznać Sprout Social. Jest to kompleksowe oprogramowanie, z którego korzystają największe marki na całym świecie. Sprout Social obsługuje choćby Facebook Business czy Instagrama i oferuje analizę w zakresie monitorowania, zaangażowania, pomiaru i rozwoju kampanii w mediach społecznościowych. Dzięki temu oprogramowaniu znacznie łatwiej jest dostrzec największą wartość z danej branży w mediach społecznościowych i zoptymalizować jej wykorzystywanie w kampanii marketingowej. Dużą zaletą jest możliwość zintegrowania Sprout Social z Google Analytics.

HOOTSUITE – hootsuite.com

Kolejne przydatne narzędzie w tworzeniu kampanii marketingowej w oparciu o media społecznościowe. Hootsuite przede wszystkim umożliwia monitorowanie wyników kampanii oraz analizę trendów w danej branży, dzięki czemu można wprowadzać zmiany na bieżąco – zgodnie z aktualnymi trendami w czasie rzeczywistym. Wygenerowane raporty dotyczące prowadzonych kampanii dostarczą danych, które ułatwią zarządzanie wszystkimi mediami społecznościowymi.

MIXPANEL – mixpanel.com

Nieocenione narzędzie w analizie internautów, czyli Mixpanel, oferuje wiele funkcji, które gwarantują skanowanie zachowania użytkowników od A do Z. Jest to idealne narzędzie marketingu internetowego dla dużych firm, ale swoją sprzedaż dzięki niemu mogą poprawić także małe przedsiębiorstwa. To narzędzie marketingowe pozwoli dowiedzieć się, jak potencjalny klient zachowuje się na stronie internetowej czy aplikacji mobilnej. Co więcej, zbada jego zaangażowanie i utrzymanie na stronie. Podstawą w analizie biznesowej oferowanej przez Mixpanel są niestandardowe raporty, ale także testy A/B.

ADWORDS PERFORMANCE GRADER – wordstream.com

Powyższe narzędzie marketingowe służy ocenie efektywności konta Google Ads w maksymalnie minutę! Szybki audyt PPC proponuje raport zawierający zalety i wady konta. Bierze on pod uwagę 10 najważniejszych wskaźników – między innymi optymalizację tekstu reklamy, zmarnowane wydatki czy udziału w wyświetleniach. Jest to błyskawiczny sposób na otrzymanie informacji zwrotnej, która zasygnalizuje nad czym należałoby jeszcze popracować.

CRAZY EGG – crazyegg.com

Monitoring zachowania użytkowników na stronie internetowej jest kluczowy w analizie marketingowej. CrazyEgg wykorzystuje do tego mapy cieplne, które śledzą ruch potencjalnych klientów na stronie. Pokazują one, co skupiło uwagę internauty i w którym momencie opuścił stronę. Dzięki temu narzędziu można dowiedzieć się, które treści w ogóle nie są ciekawe dla społeczności internetowej. Raporty pochodzące z CrazyEgg dają szereg niezbędnych informacji, które mogą być wykorzystane do polepszenia współczynnika konwersji.

CROWDBOOSTER – crowdbooster.io

E-marketing to także obecność w mediach społecznościowych. Do analizy wyników kampanii przyda się także narzędzie Crowdbooster. Jest to platforma analityczna informująca o tym, kto i jak bardzo angażuje się w treści społecznościowe w czasie rzeczywistym. Co więcej, to narzędzie marketingowe pozwoli zwiększyć liczbę obserwatorów zaangażowanych w kampanię. Wspomoże także funkcje planowania i automatyzacji w zarządzaniu. Uwagi, które zaznacza Crowdbooster są cenną informacją nie tylko dla dużych firm prowadzących wieloletnie kampanie. To przydatne dane także lub przede wszystkim dla tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem działań w mediach społecznościowych.

Czy to wszystkie narzędzia marketingowe?

Powyższe top20 narzędzia marketingowe są pomocne w tworzeniu kampanii w Internecie. Dzięki nim tworzenie stron www oraz wszelkie działania będą zoptymalizowane i efektywne pod kątem marketingowym. Czy są to wszystkie narzędzia marketingowe, które warto znać? Zdecydowanie nie! Marketing internetowy daje szereg możliwości do otrzymywania informacji zwrotnej z prowadzonych działań. Przykładowe dane z analizy działań marketingowych można podejrzeć na naszej stronie.

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
Dawid
2 lat temu

Przydatny wpis, dziękuję:)

Kontakt dla klientów
Paulina Najda
Key Account Manager
Formularz kontaktowy