Ponieważ technologia stale się zmienia, czytanie blogów jest jednym z najlepszych sposobów, aby być na bieżąco z najnowszymi strategiami SEO. Poniżej przedstawiamy subiektywny ranking TOP10 blogów SEO na świecie, które warto odwiedzić, by nie przeoczyć żadnej nowinki.

TOP10 blogów SEO na świecie

SEO nie jest czymś, czego można się nauczyć. To nieustanne szukanie informacji, doszkalanie się, próbowanie nowych rozwiązań. Co zrobić, by nadążyć za tymi wszystkimi wiadomościami? Jednym z najlepszych sposobów, aby pozostać na bieżąco z aktualnościami ze świata SEO, jest śledzenie blogów o tej tematyce. W sieci znajdziesz jednak setki portali, z których trudno jest wybrać te najlepsze. Właśnie dlatego powstał poniższy artykuł, który prezentuje subiektywną listę TOP10 blogów SEO na świecie. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści (kliknij, aby przejść)


1. Moz

Moz - TOP10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 762353

Widoczność: 480684 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 107707

(dane z Ahrefs)

Moz to blog, który jest obecny w sieci od 2004 roku. To jedna z najbardziej zaufanych witryn, jeśli chodzi o informacje na temat SEO, dlatego nieprzypadkowo znalazła się na pierwszym miejscu. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni webmasterzy znajdą tu wiele ciekawostek i nowinek dotyczących pozycjonowania, które poszerzą ich umiejętności. Na blogu Moz dostępne są artykuły wielu specjalistów z branży, którzy uważani są za guru od SEO. Możesz więc mieć pewność, że przedstawione treści niosą za sobą bardzo wysoką jakość merytoryczną. Teksty pojawiają się tu średnio co 2-3 dni. Zaglądając na bloga Moz regularnie możesz mieć pewność, że nie przegapisz żadnej nowinki. Moz to także szereg darmowych i płatnych narzędzi oraz poradników SEO. Dla początkujących przydatny okaże się na pewno słynny „The Beginner’s Guide to SEO”.

2. Search Engine Land

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 824507

Widoczność: 707668 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 79887

(dane z Ahrefs)

Search Engine Land to blog założony przez Danny’ego Sullivana w 2006 roku. Przeczytasz na nim zarówno o nowinkach dotyczących SEO, jak również zaczerpniesz trochę wiedzy technicznej. To miejsce pełne porad i wiedzy eksperckiej, idealnej dla osób, które zajmują się SEO, SEM, marketingiem internetowym, ale nie tylko. Witryna każdego dnia dostarcza wysokiej jakości teksty od specjalistów z branży. Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości dotyczące pozycjonowania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tu znajdziesz na nie odpowiedź.

3. Search Engine Journal

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 635098

Widoczność: 656775 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 163140

(dane z Ahrefs)

Search Engine Journal powstał w 2003 roku. Podobnie, jak wcześniej wspomniany Search Engine Land, dostarcza użytkownikom bardzo wiele treści – średnio nawet 5 artykułów dziennie. Głównie poruszane są w nich tematy związane przede wszystkim z SEO, ale także z marketingiem internetowym, social media, content marketingiem oraz SEM. Znajdziesz tu mnóstwo wskazówek dotyczących tego, jak poprawić swoją pozycję w wyszukiwarce, a także omówienie każdej aktualizacji wprowadzanej przez Google. Wszystkie artykuły są tworzone zarówno przez własnych, jak i niezależnych ekspertów ds. marketingu internetowego.

4. Yoast

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 498157

Widoczność: 214540 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 37699

(dane z Ahrefs)

Yoast znany jest przede wszystkim ze stworzenia jednej z najpopularniejszych wtyczek SEO dla WordPressa, ale także z tego, że jest to doskonale prosperujący blog, na którym przeczytasz wiele artykułów ze wskazówkami dotyczącymi tego, jak zyskać wyższe pozycje w wyszukiwarce. Znajdziesz tu również ogromną bazę wiedzy dotyczącą optymalizacji strony internetowej i sposobów na docieranie do nowych użytkowników. Na stronie dostępne są także szkolenia online z SEO, które poruszają tematy techniczne. Artykuły tworzone są zarówno przez samego założyciela Yoast, jak również wielu ekspertów z branży SEO. Jeśli w swojej codziennej pracy korzystasz z WordPressa, ta pozycja jest dla Ciebie obowiązkowa.

5. Backlinko

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 205766

Widoczność: 99367 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 18757

(dane z Ahrefs)

Backlinko to blog założony i prowadzony przez Briana Deana, który uważany jest przez wielu za geniusza SEO. Jego witryna została uznana przez Forbesa za „blog to follow” 2017 roku. Znajdziesz tu przemyślane i dopracowane w każdym calu artykuły dotyczące SEO, linkowania, optymalizacji, słów kluczowych itp. Dean każdy temat opisuje krok po kroku, dlatego z jego porad mogą skorzystać również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z SEO. Treści nie pojawiają się tu tak często, jednak kiedy już autor publikuje nowy wpis, z pewnością warto go przeczytać. Praktyczne wskazówki, ciekawe sztuczki i ogromna dawka wiedzy – tego możesz się spodziewać zaglądając na bloga Backlinko.

6. Search Engine Roundtable

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 158729

Widoczność: 239387 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 18799

(dane z Ahrefs)

Search Engine Roundtable to codzienna dawka wiedzy dotyczącej SEO. Każdego dnia pojawia się tu kilka artykułów dotyczących marketingu w wyszukiwarce. Jednym z jego bardziej znaczących autorów jest Barry Schwartz, założyciel Search Engine Roundtable i redaktor w Search Engine Land. To świetna strona dla webmasterów, którzy chcą poznawać najnowsze tajniki dotyczące optymalizacji, aktualizacji Google oraz dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach ze świata SEO. Search Engine Roundtable posiada także Google Custom Search Engine, czyli wyszukiwarkę, która wyszukuje jedynie fora SEO i SEM, na których znajdują się informacje związane z wpisaną frazą.

7. Google Webmaster Central Blog

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 16156

Widoczność: 43791 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 52116

(dane z Ahrefs)

Google Webmaster Central Blog to oficjalna strona Google, na której publikowane są najnowsze informacje ze świata Google przeznaczone dla specjalistów od SEO, SEM, content marktingu itp. Czy jest więc lepsze miejsce, by poznać najświeższe informacje dotyczące aktualizacji Google niż właśnie ta strona? Z artykułów na blogu dowiesz się, co wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce i co zrobić, by poprawić swoje statystyki. Dzięki Google Webmaster Central Blog będziesz zawsze na bieżąco ze wszystkimi nowinkami od Google. Na blogu publikowane są informacje dotyczące każdego z produktów Google, także Google Search Console czy Google Ads.

8. SEMrush

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 574685

Widoczność: 147205 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 39780

(dane z Ahrefs)

SEMrush to przede wszystkim zestaw narzędzi dla specjalistów zajmujących się marketingiem internetowym. Ułatwiają działania z zakresu SEO, social media, content marketingu, PR czy też badania rynku. Możesz zatem mieć pewność, że zaglądając na ten blog, znajdziesz mnóstwo informacji koncentrujących się właśnie na tych tematach. Aktualności dotyczą przede wszystkich trendów SEO oraz porad z zakresu marketingu w sieci itp. Ten blog to źródło wartościowych informacji tworzonych przez specjalistów z branży. Autorzy tekstów sięgają po najtrudniejsze tematy i objaśniają tajniki SEO.

9. Search Engine Watch

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 147352

Widoczność: 132868 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 30700

(dane z Ahrefs)

Search Engine Watch to portal stworzony przez wspomnianego wcześniej Danny’ego Sullivana w 1996 roku, czyli ponad 20 lat temu. To najprawdopodobniej najstarszy blog na tej liście! Dostarcza on najświeższych informacji dotyczących marketingu internetowego. Dzieli się na kilka różnych kategorii, w tym m.in. SEO, PPC, Analytics, Local, Mobile, Video, Content, Social czy Development. Można tu więc odnaleźć wartościowe treści od ekspertów z różnych dziedzin marketingu w sieci z całego świata. Ogromną zaletą tego portalu jest fakt, że wszystkie informacje podane są w naprawdę prosty i przystępny sposób. To blog, który pomoże Ci być zawsze na bieżąco w szybko zmieniającym się świecie SEO.

10. Ahrefs

top10 blogów seo na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch organiczny: 555872

Widoczność: 165963 słów kluczowych

Odsyłające domeny: 34403

(dane z Ahrefs)

Ostatnim, ale nie najgorszym blogiem jest blog Ahrefs. Na samym początku warto wspomnieć, że Ahrefs to jedno z najbardziej znanych narzędzi SEO, które pomaga w optymalizacji, badaniu konkurencji i nie tylko. Z całą pewnością korzystają z niego miliony webmasterów na całym świecie. Na blogu z kolei znajdziesz dawkę wartościowych informacji od ekspertów z branży, wskazówki z zakresu SEO, samouczki czy filmy instruktażowe, dzięki którym możesz być zawsze na bieżąco. Oprócz tych tematów dostępne są tu także informacje dotyczące wielu innych dziedzin marketingu internetowego.

TOP10 blogów SEO na świecie – podsumowanie

Oczywiście wartościowych blogów SEO można wymienić jeszcze bardzo wiele. Wśród nich mogłaby znaleźć się chociażby witryna Neila Patela, blog SEO by the Sea, SEO Book, Cognitive SEO, SEER Interactive i wiele innych. Jednak nie w tym rzecz. Nikt z nas nie ma przecież czasu, by godzinami zaczytywać się w nowinkach czy danych technicznych. Szukamy raczej treściwych artykułów, które objaśnią nam zawiłe kwestie w prosty i przejrzysty sposób.

A czy Ty masz do polecenia blogi SEO, które nie znalazły się w tym zestawieniu? Zachęcamy do podzielenia się własnymi typami. A może ktoś pokusi się o stworzenie swojego TOP10 blogów SEO na świecie?


7
Dodaj komentarz

avatar
7 Wątki w komentarzach
0 Odpowiedzi na wątek
0 Obserwujący
 
Najczęściej reagowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
7 Komentuj autorzy
ZgredThomasmasterdataponadSzymon Owedyk Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grupa TENSE
Gość

Ja ze swojej strony polecę narzędzie SparkToro Trending, dzięki któremu codziennie mamy dostęp do 25 najciekawszych informacji dot. marketingu pojawiających się w sieci. Narzędzie analizuje liczbę poleceń danego artykułu na twitterze i im tych poleceń jest więcej lub im więcej pochodzi z autoratywnych – powiązanych z marketingiem – kont, tym konkretny artykuł zajmuje wyższą pozycję w rankingu.

Więcej na temat narzędzia napisałem w krótkim artykule: https://www.grupa-tense.pl/pozycjonowanie/news/sparktoro-trending-i-twitter-czyli-zrodla-wiedzy-o-seo-sem/

Narzędzie polecam wszystkim, którzy nie mają skonfigurowanej własnej paczki kanałów RSS, a chcą zawsze szybko dotrzeć do najciekawszych treści dotyczących SEM.

Adam Skrzypek
Grupa TENSE

Andrzej
Gość
Andrzej

Czekam na podobne zestawienie naszych rodzimych twórców.

Szymon Owedyk
Gość

Dzięki i szkoda, że mój się tutaj nie znalazł, żart 🙂

ponad
Gość
ponad

Fajne zestawianie. Ja dość często zaglądam na stronę Patela, kurcze jest bardzo dobry. Przygotujcie zestawianie polskich blogów 🙂

masterdata
Gość
masterdata

Dorzuciłbym do tego zestawienia jeszcze Neil Patel’s blog 🙂

Thomas
Gość
Thomas

Pomocne zestawienie. Chętnie sprwdzę te blogi zwłaszcza ten, który jest na pierwszy miejscu. 🙂

Zgred
Gość
Zgred

Obecnie moz i yoast można sobie darować – malo co jest tam interesujacego 😉

Złóż zamówienie

Złóż zamówienie poprzez nasze formularze, w których umieścisz wszystkie szczegóły linkowania.

Zamów

Nie wiesz jakie usługi wybrać?

Zadzwoń

535 901 662

Lub skorzystaj z naszego poradnika online

Nie wiesz co zamówić?

Szybka oferta