Ruch na stronie. Jak pozyskaliśmy 120 000 nowych sesji z Google w 10 miesięcy [Aktualizacja]

Co zrobić, aby zwiększyć ruch na stronie? W październiku 2016 podpisaliśmy umowę ze sklepem internetowym z branży automatyki. Sklep był postawiony na zakupionym skrypcie, ale został tak rozbudowany przez programistów, że stał się poniekąd autorskim rozwiązaniem. Naszym zadaniem było jego wypozycjonowanie i zwiększenie ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania. W poniższym wpisie prezentujemy wyniki i efekty naszych działań dla tego przypadku. A efekty są warte pochwalenia się – 120 tys. nowych sesji w 10 miesięcy.

Ruch na stronie sklepu to było około 900 sesji dziennie z wyszukiwarki Google. Pierwszą rzeczą jaką postanowiliśmy poprawić była oczywiście optymalizacja sklepu (nad którą tak naprawdę pracujemy do dziś). Optymalizacja polegała głównie na przyspieszeniu strony w Google speed insight. Wymagało to prac stricte programistycznych:

 • poprawienie nagłówków i meta tagów na wszystkich stronach sklepu,
 • wygenerowaniu nowych sitemap do Search Console,
 • wybranie kluczowych działów w sklepie pod względem sprzedaży,
 • uzupełnienie opisów kategorii wartościową treścią.

 

Sklep posiadał również identyczne opisy w kategoriach i podkategoriach, czyli duplicate content, którym również się zajęliśmy. Uzupełniając sklep treściami, starliśmy się także podlinkowywać wewnętrznie inne podstrony sklepu. Dodatkowo z racji pojawiających się informacji o tym, że sklepy internetowe lub inne strony w których przetwarzane są wrażliwe dane, będą musiały mieć zainstalowane SSL, został wdrożony https na stronę. Efekt jest widoczny na poniższym screenie z Google Analytics

Efekt był widoczny praktycznie po 2 tygodniach z racji dużej liczby produktów na sklepie, z 900 sesji dziennie zrobiło się już 1200-1300 dziennie. Kolejnym elementem, który należało wdrożyć był link building, sklep posiadał już kilkaset domen linkujących, ale były to raczej domeny z tej niższej półki, pozostałości po wcześniejszych agencjach rozliczających się głównie za efekt. Część z tych domen wylądowało w Disavow Tool, głównie komentarze na zagranicznych stronach, wśród których nie brakowało stron XXX, warezu i innych. Część udało się nam usunąć ręcznie.

Większy ruch na stronie sklepu internetowego – te działania wdrożyliśmy

Oprócz tradycyjnego link buildingu, prowadzimy także działania content marketingowe, publikujemy artykuły sponsorowane czy podsuwamy pomysły na nowe treści/rozwiązania na sklepie, które mogą generować ruch z wyszukiwarki Google. W celu poprawy CTR z bezpłatnych wyników wyszukiwania, w sklepie zostały wdrożone rich snippets, które uatrakcyjniają wygląd i zwiększają liczbę kliknięć. Obecnie jest to 10 miesiąc współpracy, a wiemy że jeszcze dużo pracy przed nami. Poniżej prezentujemy wykres porównujący styczeń-sierpień 2016 do stycznia-sierpnia 2017:

Jak widać, w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy wygenerowaliśmy dla klienta blisko 120 000 nowych sesji z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Mimo okresu wakacyjnego notujemy wizyty zbliżone do tych sprzed wakacji, co może świadczyć o tym, że za chwilę przekroczymy kolejny założony próg. Poniżej wykres porównawczy sesji z Google organic z 29 sierpnia tego roku do 29 sierpnia 2016:

A tak wyglądają obecne statystyki w Ahrefs

Aktualnie prowadzimy działania dążące po części do zwiększenia ruchu z wyników organicznych Google, ale z naciskiem na jeszcze większe ich spieniężenia poprzez poprawę UX sklepu i wyeliminowania błędów utrudniających zakupy, które wpłyną na współczynnik konwersji sklepu wynoszący obecnie  0,8%.

Reasumując, optymalizacja to podstawa każdej witryny internetowej czy sklepu internetowego. Przy obecnej konkurencji nawet dwa zdania więcej w treści kategorii czy podstronie naszej witryny mogą zdziałać cuda, a jest to przecież jednorazowy zabieg. Wyników oczywiście nie uzyskamy bez dobrego link buildingu, który w naszej ocenie jest jeszcze bardziej istotny niż optymalizacja. Najlepiej  jest po prostu połączyć te dwie rzeczy!

AKTUALIZACJA 25.06.2018

Nie zwalniamy tempa i działamy dalej. Minęło już ponad 1,5 roku, a my notujemy ciągłe wzrosty ruchu i sprzedaży. Poniżej wykresy prezentujące statystyki rok do roku.

Wzrost liczby sesji o 360 000! Wzrost liczby użytkowników o 160 00! Wzrost liczby nowych użytkowników o 140 000!

W kwietniu 2018 stworzyliśmy portal z poradami związanymi z branżą klienta i aktualnie duży nacisk kładziemy na rozwijanie serwisu. Oprócz korzyści rosnącego ruchu z wyszukiwania organicznego, z linkowania wewnętrznego kategorii i produktów w sklepie, strzałem w 10 okazało się umieszczanie pod każdym artykułem modułu z powiązanymi produktami z ceną i możliwością bezpośredniego przejścia do danego produktu w sklepie:

Ruch na stronie. Jak pozyskaliśmy 120 000 nowych sesji z Google w 10 miesięcy [Aktualizacja]
3.6 punktów (14) głosów


6 Komentarz

  1. Pozycjonusz.pl

   Klientom indywidualnym tylko link building tylko i wyłącznie mieszany, bez linkowania strony na zasadzie wrzesień katalogi, październik fora, a listopad artykuły. Agencje SEO natomiast kupują u nas głównie pakiety TrustRank/Firmowe, ponieważ zapewne pozostałe linki pozyskują we własnym zakresie np. ze swoich zaplecz.

  1. Pozycjonusz.pl

   Celowo usunęliśmy statystyki dotyczące konwersji ponieważ nie były miarodajne, przez długi okres klient nie miał w ogóle płatności online, a dodatkowo zliczanie transakcji nie działało prawidłowo. Jeżeli chodzi o statystyki pochodzące ze sklepu, z wystawionych faktur, to tak sprzedaż wzrosła znacząco, do tego stopnia, że klient otwiera oddziały za granicą.

 1. Grupa TENSE

  Słuszne i ambitne podejście do sprawy, co w dzisiejszych czasach jest już niezwykle rzadko spotykane. Najczęściej wygląda to tak, że optymalizacja jest wprowadzona raz, na samym początku współpracy, a później działania opierają się wyłącznie na dorzucaniu kolejnych linków. Prawda jest taka, że im więcej dzieje się na stronie, im więcej treści jest na niej prezentowanych i im bardziej jest ona przyjazna/przydatna użytkownikom tym efekty będą lepsze, a długi ogon stale będzie rósł.

  Dobra robota!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Złóż zamówienie

Złóż zamówienie poprzez nasze formularze, w których umieścisz wszystkie szczegóły linkowania.

Zamów

Nie wiesz jakie usługi wybrać?

Zadzwoń

535 901 662

Lub skorzystaj z naszego poradnika online

Nie wiesz co zamówić?

Szybka oferta