People Also Ask. Czym są "Podobne pytania" w Google?
Patrycja
02/02/22

People Also Ask, czyli podobne pytania w Google. Czy można optymalizować SEO pod PAA?

blank

Osoby, które w wyszukiwarce mają ustawiony język angielski, od lat mogą korzystać z pola People Also Ask (PAA). Jest to specjalny boks, który wskazuje zbliżone zapytania internautów w obrębie tematyki zagadnienia wpisanego uprzednio do wyszukiwarki. W końcu PAA pojawiło się również w polskiej wersji w wyszukiwarce Google i występuje pod nazwą „Podobne pytania”. Popularność PAA wzrasta z dnia na dzień. Co ciekawe, boksy z podobnymi pytaniami internautów zaczęły wypierać polecane fragmenty stron z pozycji zerowej w wynikach wyszukiwania. Na czym polega fenomen People Also Ask? Dziś wyjaśnię, jakie udogodnienia serwują internautom „Podobne pytania” i przy okazji sprawdzimy, czy można coś zrobić, by nasza strona pojawiła się w podpowiedziach Google.

Czym jest People Also Ask?

People Also Ask (PAA)

Blok People Also Ask pierwszy raz pojawił się już w 2015 roku, ale wyłącznie w wersji angielskiej. Nowa funkcja raz na zawsze zmieniła wygląd wyników wyszukiwania. Od tej pory poza standardową listą wyników organicznych zaczęło wyświetlać się dodatkowe pole, które podpowiada, o co jeszcze najczęściej pytają internauci w obrębie danego tematu. Teraz możemy skorzystać z takich podpowiedzi również w języku polskim.

Boks wyświetla się pod nazwą „Podobne pytania”. Być może niektórzy z Was mieli już okazję sprawdzić jak to działa, a niektórzy z pewnością nie zauważyli nawet tej zmiany.

Jak widzicie na obrazku po lewej stronie, pole nie rzuca się w oczy i zajmuje niewielką przestrzeń. Pod nagłówkiem „Podobne pytania” wyświetla się szereg propozycji. Ich ilość nie jest ściśle określona. Mogą być to zarówno dwa czy trzy pytania, jak i nawet dziesięć czy dwadzieścia. Jeżeli jesteśmy ciekawi odpowiedzi na któreś z nich, wystarczy kliknąć strzałkę po prawej stronie danego zapytania i rozwinąć zakładkę. Po chwili pojawia się krótka odpowiedź i adres strony, z której pochodzi odpowiedź.

Jaki związek ma boks People Also Ask (PAA) z Answer box?

Pole "Podobne pytania" w wyszukiwarce Google

Warto dodać, że PAA jest ściśle powiązane z Answer box w wynikach wyszukiwania. W jaki sposób? Żeby lepiej to zobrazować, wykorzystam przytoczony wyżej przykład.

Na pierwszym obrazku umieszczonym wyżej, w polu “Podobne pytania”, rozwinęliśmy zapytanie „jak długo piec szarlotkę”. Pojawiła się odpowiedź ze strony beszamel.se.pl.

Obraz obok pokazuje, co się stanie, jeżeli frazę „jak długo piec szarlotkę” wpiszemy w pole wyszukiwania Google. Odpowiedź widoczna jest na obrazku obok.

Jak widać, pozycję “0” w Google zajmuje strona beszamel.se.pl, czyli ta sama, która wcześniej pojawiła się również w PAA na dane zapytanie. Wniosek jest prosty – jeżeli uda się zająć pozycję zero w Google, prawdopodobnie strona pojawi się też w boksie „Podobne pytania” i odwrotnie.

Zapewne od razu pojawia się myśl, jak to zrobić – jak znaleźć się w polu PAA? Może najpierw należy się zastanowić, czy w ogóle warto pojawiać się w boksie podobnych pytań. Domyślacie się dlaczego?

Pole „Podobne pytania” w wyszukiwarce Google. Co warto wiedzieć?

People Also Ask pojawia się w różnych miejscach w SERP.

Czasem jest to usytuowanie pod pozycją zerową w Google, czasem pod pierwszym wynikiem wyszukiwania, a nieraz w środku wyników wyszukiwania. Nie ma żadnej zależności w tym temacie.

Liczba wyświetlanych zapytań i odpowiedzi jest różna.

Tak jak wspomniałam wcześniej, nie zawsze będzie to trzy czy pięć propozycji. W zależności od obszerności tematu i zainteresowania internautów, wyświetli się inna liczba sugerowanych zapytań. Zdarza się, że PAA wyświetli nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt propozycji podobnych zapytań e-użytkowników. Te z kolei wygenerują kolejne pola podobnych zapytań z krótką odpowiedzią i klikalnym linkiem do strony.

Boks “Podobne pytania” ma różną formę odpowiedzi.

Pole „Podobne pytania” nie zawsze serwuje odpowiedź zawartą w krótkim akapicie, tabelce czy liście. PAA może zaproponować także odpowiedź w formie infografiki czy nawet filmu. Jest to istotne np. przy tworzeniu treści wideo na YouTube.

Pytania w boksie PAA zawsze wyświetlają tą samą odpowiedź.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. W jednej zakładce wpisujemy w wyszukiwarkę pytanie: czy biała sukienka na wesele jest odpowiednia. Natomiast w drugiej zakładce wpisujemy w wyszukiwarkę frazę: czy sukienka mini na wesele jest odpowiednia. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku pojawia się boks „Pytania podobne”, w którym znajduje się to samo, podobne pytanie internautów: „czego nie wypada założyć na wesele” z linkiem do strony X. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wypadku Google wyświetli tę samą odpowiedź na pytanie „czego nie wypada założyć na wesele”.

^ Przynajmniej do tej pory nie znaleziono przypadku, w którym byłoby inaczej.

 

Kompleksowe pozycjonowanie sklepu

Kompleksowe pozycjonowanie sklepu internetowego na okres 30 dni. Od optymalizacji, poprzez treści, na wartościowych linkach i artykułach kończąc. Pełne raporty i autorski panel klienta.

2100 zł netto

Kompleksowe SEO dla stron firmowych

Kompleksowe pozycjonowanie strony internetowej na okres 30 dni: od optymalizacji, poprzez treści, na wartościowych linkach i artykułach kończąc. Pełne raporty i autorski panel klienta.

1200 zł netto

Czy warto pojawić się w polu People Also Ask?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Pojawienie się w boksie PAA może generować zarówno wiele plusów, jak i minusów. Nie ma wątpliwości, że Google chcąc zapewnić jak najlepsze wrażenia internautom dąży do udoskonalania wyników SERP. Dlatego serwuje coraz częściej rozwiązania, które tak, jak w przypadku PAA czy Answer box, od razu wyświetlają pożądaną odpowiedź na wpisane pytanie użytkownika sieci. Negatywnym skutkiem jest brak dalszej interakcji – brak zainteresowania zawartością strony, z której pochodzi odpowiedź. Backlinko w 2020 roku przeprowadziło badania, na podstawie których stwierdzono, że około 3% internautów wchodzi w interakcję z People Also Ask, czyli rozwija pole, by poznać odpowiedź. To znaczy, że jeszcze mniej ludzi kliknie w link, z którego podano odpowiedź. Jest to tak naprawdę jedyna wątpliwość odnośnie tego, czy warto pojawić się w PAA.

Jakie są plusy pojawienia się w polu People Also Ask?

Nie jest powiedziane, że pojawienie się w polu „Pytania podobnenie niesie za sobą żadnych plusów. Faktem jest, że z każdym rokiem wzrasta liczba słów/fraz kluczowych, na które wyświetla się boks z podobnymi pytaniami. Siłą rzeczy, jeżeli nasza strona nie będzie się w nim pojawiać, to konkurencja prawdopodobnie nas wyprze. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez RankRanger. Sprawdźcie sami. Poniższy wykres ukazuje, jak zmienia się liczba wyświetlanych pól PAA. Dla porównania, ukazuje też, jak zmienia się liczba Answer box na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Wyraźnie widać, że PAA rośnie w siłę, natomiast polecane fragmenty zajmujące zerową pozycję w SERP, pojawiają się coraz rzadziej. Dla przykładu: w czerwcu 2021 roku dla 65% wyników wyszukiwania wyświetlało się pole PAA, natomiast pozycja Answer box występowała jedynie dla 6%! Co to oznacza dla SEO? Tylko lub aż tyle, że cena pozycjonowania stron będzie znacznie wyższa. Gramy o wszystko, bo zmniejszy się liczba stron wyświetlanych na pierwszej stronie wyników.

Odpowiedź na pytane, czy warto pojawiać się w polu PAA wydaje się być już oczywista. To prawe jak być, albo nie być. Poza tym, dzięki zdobyciu PAA w większym stopniu zaznaczasz swoją obecność w SERP. Tak samo, jak może to wpłynąć na ignorowanie Twojej witryny, to równie dobrze może być tak, że właśnie większa liczba internautów zainteresuje się Twoja stroną, zwiększy się ruch i CTR. Zatem, co robić, by zwiększyć swoje szanse na zdobycie People Also Ask?

Jak optymalizować SEO pod pole „Pytania podobne”?

Popularność PAA rośnie w siłę. Dlatego profesjonalna agencja SEO i jej specjaliści powinni wiedzieć, w jaki sposób optymalizować witrynę, by zwiększyć jej szansę na pojawienie się w owym boksie. Prawdę mówiąc, jak to zwykle bywa w branży SEO, nie ma ściśle określonych wytycznych. Nie poznamy wskazówek, po których realizacji będziemy mieli pewność, że w niedługim czasie nasza witryna wskoczy do pola „Pytania podobne” w wynikach wyszukiwana. Możemy jednak zastosować kilka tipów, które te szanse zwiększą. Zanim jednak to zrobimy, najpierw trzeba sprawdzić, czy w ogóle strona, którą chcemy zoptymalizować pod PAA, znajduje się w TOP10 wyników wyszukiwania. Jeżeli nie, należy to zmienić i sprawić, by Google postrzegało nas jako wiarygodne i jakościowe źródło informacji.

Jak zoptymalizować SEO pod „Pytania podobne”:

Uporządkować strukturę strony.

Przeprowadzić szczegółową analizę fraz kluczowych w formie zapytań, które kolejno zastosować w nagłówkach treści. Można wykorzystać do tego liczne narzędzia SEO, jak np. Ahrefs.

Zadbać o prostotę i przejrzystość treści z wykorzystaniem formy pytanie-odpowiedź.

Dopieścić merytoryczność treści i pielęgnować wizerunek eksperta. W People Also Ask najczęściej pojawiają się witryny uchodzące za wiarygodne i eksperckie, jak np. Wikipedia.

Poza tym, można także z wykorzystaniem wyszukiwarki internetowej wpisać istotne frazy dla naszej witryny i sprawdzić, czy pojawia się pole „Podobne pytania”. Następnie, przeanalizować konkurencję pod względem struktury treści i fraz kluczowych, a następnie zoptymalizować swoją stronę.

Zobacz nasze efekty

Pole „Pytania podobne”. Podsumowanie.

Choć People Also Ask istnieje już bardzo długo, to dla specjalistów SEO jest to całkiem świeża sprawa i niemałe wyzwanie. Z jednej strony, działania pozycjonowania stron w jakimś stopniu powinny być skierowane pod PAA. Z drugiej – tempo zmian w SERP jest błyskawiczne. Kto wie, czy za rok pole „Podobne pytania” nie zastąpi nowość Google.

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi