Google, przeczytaj mi to! Asystent będzie czytał na głos artykuły

To dobra wiadomość dla wszystkich osób, które nie mają czasu na czytanie długich tekstów na ekranach swoich smartfonów. Już niedługo artykuły będzie można odsłuchać z pomocą Asystenta.

Firma z Mountain View właśnie ogłosiła, że rozpoczyna wdrażanie nowej funkcji. Polega ona na tym, iż Asystent Google będzie mógł odczytać nam na głos treści ze strony. Podobno ma wystarczyć tylko komenda: „OK Google, przeczytaj mi to!” (ang. Hey Google, Read It). Ta funkcja będzie dostępna na telefonach z Androidem w wersji 5 i wyższych.

Czytanie na głos treści może nie tylko oszczędzić nasz czas. Zgodnie z zamysłem twórców ma pomóc osobom starszym i słabowidzącym. Nie od dziś wiadomo, że nawet nie jeden młody ma problem z rozczytywaniem małych literek na ekranach telefonów. To także bezpieczniejsza opcja dla wszystkich tych, którzy mieli w zwyczaju przeglądanie newsów podczas stania w korku. Deweloperzy odpowiedzialni za zaprojektowanie i działanie Google Read It podkreślają, że chcieli stworzyć funkcję bardzo prostą w użytkowaniu. Wystarczyć otworzyć stronę w przeglądarce Chrome lub aplikacjach Google News i powiedzieć wspomniane „OK Google przeczytaj mi to”.

A co powiedział David Kadouch, Product Manager? Wyznał, że założeniem było także to, aby Asystent odczytywał treści językiem naturalnym i jak najbardziej zbliżonym do prawdziwej ludzkiej mowy. W tym celu, podczas tworzenia silnika przetwarzającego tekst na mowę, położono naciska na intonację, akcent oraz rytm (czyli tak zwaną prozodię). Póki co funkcja implementowana jest dla 42 języków, jednak nie zdziwcie się, jeśli nie będzie ona na razie poprawnie działać dla polskiego. Wciąż jest bowiem na etapie wdrażania.


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Złóż zamówienie

Złóż zamówienie poprzez nasze formularze, w których umieścisz wszystkie szczegóły linkowania.

Zamów

Nie wiesz jakie usługi wybrać?

Zadzwoń

535 901 662

Lub skorzystaj z naszego poradnika online

Nie wiesz co zamówić?

Szybka oferta