Szefowie Google, Amazona, Facebooka, Apple’a przesłuchani przed Kongresem - Pozycjonusz

Sprawdź nasze promocje w kwietniu wszystkie pakiety Google Ads taniej nawet o 40%!

Joanna Kulik
30/07/20

Szefowie Google, Amazona, Facebooka, Apple’a przesłuchani przed Kongresem

29 lipca 2020 specjalna podkomisja ds. antymonopolowych USA przez ponad 5 godzin przesłuchiwała szefów czterech największych amerykańskich firm technologicznych (w skrócie GAFA: Google, Amazon, Facebook, Apple). Przesłuchanie zakończyło się wnioskiem, że wspomniane firmy stosują praktyki monopolowe.

Stawka toczy się o podział gigantów z Doliny Krzemowej

Podkomisja ds. antymonopolowych to część komisji ds. sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA. W środę (29 lipca 2020 r.) z Waszyngtonu przeprowadziła zdalne przesłuchanie szefów czterech największych spółek z Doliny Krzemowej, które razem wyceniane są na 5 bilionów dolarów. Wielu komentatorów uznało to za wydarzenie bez precedensu. Chociażby z racji tego, że po raz pierwszy wszyscy odpowiadali w tym samym czasie. Wcześniej na przesłuchania wzywano tylko pojedynczych szefów (jak np. Marca Zuckerberga ws. Afery Cambridge Analytics). Stawka w grze jest duża, ponieważ w razie udowodnienia monopolizacji rynku cyfrowego, firmy te mogłyby zostać odgórnie podzielone. Na pytania odpowiadał:

  • Tim Cook – prezes Apple’a,
  • Mark Zuckerberg – szef i twórca Facebooka,
  • Sundar Pichai – prezes spółki Alphabetu, do której należy Google,
  • Jeff Bezos – szef Amazona.
przesłuchanie gafa przez konkres usa 29 lipca 2020

Wszyscy szefowie GAFA odpowiadali na pytania Kongresu w tym samym czasie. Źródło YouTube/FRANCE 24 English

Główne zarzuty: budowanie monopoli i dyskryminowanie konkurencji

Przesłuchanie szefów GAFA było elementem postępowania, które od ponad roku toczy się w sprawie zbadania dominacji wspomnianych firm w internetowej rzeczywistości biznesowej. Koronne zarzuty są dwa. Po pierwsze wykupywanie konkurencji, aby wzmocnić pozycję monopolisty. Po drugie – celowe dyskryminowanie konkurencyjnych firm na własnych portalach. Główną linią obrony GAFA przed regulacjami, które mogłyby podzielić ich korporacje na mniejsze podmioty jest alarmowanie, że osłabienie ich biznesów otworzy amerykańskie i światowe rynki na napływ technologii chińskiej.

Lista zarzutów była długa. Na przykład Marckowi Zuckerbergowi zarzucono, że celowo wykupił aplikacje Instagram i WhatsAppa, aby nie osłabiły pozycji Facebooka jako monopolisty w zakresie serwisów społecznościowych i komunikatorów. Szefowi Amazona zarzucono zaś, że celowo sprzedawał pieluchy dla dzieci po obniżonych cenach, aby zmusić do sprzedaży serwis Diapers.com. Kiedy to się stało, cena pieluch znacznie wzrosła.

Google potwierdza plotki z danymi użytkowników, Amazon nie zaprzecza kradzieży danych rywali biznesowych

Podczas przesłuchania poruszono wiele kwestii, nie tylko związanych z domniemaną próbą monopolizacji rynku. Jednakże w toku tego wirtualnego spotkania odbiorcy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Np.: Sundar Pichai potwierdził, że Alphabet (Google) wykorzystuje dane użytkowników do personalizowania reklam. Z kolei Jess Bezos przyciskany przyznał, że nie może zagwarantować, że jego firma nie wykorzystywała danych sprzedawców zewnętrznych na Amazonie, aby lepiej schodziły ich produkty własne.

Źródło: https://abcnews.go.com/Technology/ceos-amazon-apple-facebook-google-face-congressional-antitrust/story?id=72034939

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
contact-person
Paulina Najda
Formularz kontaktowy