Google pozwane za dezinformację. Chodzi o śledzenie użytkowników w trybie incognito - Pozycjonusz
Joanna Kulik
08/06/20

Google pozwane za dezinformację. Chodzi o śledzenie użytkowników w trybie incognito

Użytkownicy oskarżają Google’a o to, że firma niedostatecznie informuje o tym, że śledzi ich działania, kiedy korzystają z przeglądarki w trybie incognito. Właśnie wpłynął pozew w tej sprawie. Google broni się zauważając, że dane owszem, są zbierane, a informacja na ten temat jest podana publicznie.

Grupa użytkowników Chrome w USA skierowała przeciwko korporacji zbiorowy pozew. Chodzi o zbieranie danych o użytkownikach przeglądarki Chrome (należącej do Google) korzystających z przeglądania stron w trybie „Incognito”. Autorzy pozwu twierdzą, że Google celowo wprowadza użytkowników w błąd, zapewniając ich, że przeglądanie w tym trybie jest prywatne. Z kolei rzecznik Google zwrócił uwagę, że firma wywiązuje się z obowiązku informacyjnego. Twierdzi, że przeglądarka wyraźnie ostrzega użytkowników, że ich dane mogą być widoczne dla osób postronnych podczas przeglądania w trybie incognito.

śledzenie użytkowników w trybie incognito

Faktycznie, po otwarciu strony przeglądarki w trybie ukrytym widnieje kilka ostrzeżeń. Możemy przeczytać między innymi, że Chrome nie zapisze pewnych konkretnych informacji. Chodzi o informacje takie jak historia wyszukiwania w Google, pliki cookie i dane witryn oraz informacje podane w formularzach. Natomiast widnieje też ostrzeżenie, że aktywność użytkownika może być nadal widoczna dla osób trzecich. Np. dla administratorów stron internetowych lub szkoły użytkownika. Ponadto też dla pracodawcy, jeśli użytkownik korzysta z tego trybu na komputerze służbowym. Dane mogą być też widoczne dla dostawcy usług internetowych.

Pozew został złożony przez firmę prawniczą Boies Schiller & Flexner, która w imieniu powodów domaga się w nim nie mniej niż 5 mld dolarów odszkodowania.

Źródło: https://www.businessinsider.com/google-sued-for-tracking-users-in-incognito-mode-2020-6?IR=T

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi