Co to jest sitemap? Definicja | Pozycjonusz.pl

Sprawdź nasze promocje w kwietniu wszystkie pakiety Google Ads taniej nawet o 40%!

Pozycjonusz.pl
31/01/24
← Wróć do słownika

Sitemap

Sitemap, znana również jako mapa witryny to narzędzie wykorzystywane w zarządzaniu stronami internetowymi. Jest to rodzaj spisu treści lub indeksu, który zawiera linki do wszystkich ważnych stron na danej witrynie internetowej. Może przybierać formę dokumentu HTML lub XML. Jej głównym celem jest ułatwienie użytkownikom i wyszukiwarkom internetowym nawigacji po stronie oraz indeksowania jej zawartości.

Rodzaje sitemap

Istnieją dwa główne rodzaje sitemap: HTML i XML. Format HTML jest zwykle przeznaczony dla użytkowników, umożliwiając im łatwiejsze odnalezienie poszukiwanych treści na stronie. Natomiast XML jest częściej wykorzystywany przez wyszukiwarki internetowe w procesie tzw. crawlingu, czyli przeszukiwania i indeksowania zawartości witryny. Dostarcza on wyszukiwarkom informacji o strukturze strony, pomagając im zrozumieć hierarchię i ważność poszczególnych sekcji.

Znaczenie dla wyszukiwarek internetowych

Sitemap odgrywa kluczową rolę w optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO). Poprzez udostępnianie mapy witryny wyszukiwarkom, właściciele stron mogą ułatwić proces indeksowania swoich treści. To z kolei może wpłynąć na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Regularna aktualizacja sitemap, szczególnie w przypadku dużych witryn internetowych lub tych, które często zmieniają swoje treści, jest istotna dla utrzymania aktualności informacji przekazywanych wyszukiwarkom.

Oceń
(5/5)

Udostępnij:

Zobacz również:

Kontakt dla klientów
Paulina Najda
Key Account Manager
Formularz kontaktowy