ACTA2 protesty w Niemczech. Młodzi nie chcą dyrektywy - Pozycjonusz
Joanna Kulik
13/03/19

ACTA2 protesty w Niemczech. Młodzi nie chcą dyrektywy

blank

W ciągu ostatnich kilku dniach na ulicach niektórych niemieckich miasto odbyły się protesty przeciwko ACTA2. W Polsce nazywa się tak unijną dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Niektóre z jej przepisów wybudzają obawy o cenzurę w internecie.

Trwające od kilku dni kilkutysięczne demonstracje w Niemczech to tylko wstęp do masowych protestów, które przewidziane są na 23 marca 2019, również w Polsce. Ostatnie demonstracje odbyły się m.in. w Lipsku, Kolonii czy Magdeburgu. Chodzi o tzw. ACTA 2, czyli unijną dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Głosowanie w sprawia jej przyjęcia odbędzie się w Parlamencie Europejskim pod koniec marca lub na początku kwietnia. Jej przeciwnicy zwracają uwagą na przepisy, które stwarzają podłoże do cenzury Internetu – artykuł 11 i artykuł 13.

Zgodnie z ich treścią każdy portal i każda aplikacja będzie musiała uiszczać opłatę jeśli na jej łamach zostanie udostępniony fragment czyjejś własności intelektualnej. W praktyce wydawcy będą musieli płacić, kiedy np. komentujący pozostawi komentarz z linkiem do treści chronionej (np. jakiegoś artykułu).

Facebook i YouTube aby nie płacić będę musiały cenzurować

Jeśli dyrektywa zostanie przegłosowana w PE, artykuł 13 będzie wymuszał np. filtrowanie każdego postu na Facebooku pod kątem naruszania praw autorskich. Za każde naruszenie wydawcy serwisów jak Facebook czy YouTube będą musiały płacić kary finansowe. Nietrudno się domyślić jak to będzie wyglądać w praktyce. Aby uniknąć konsekwencji finansowych, serwisy będą usuwać wrzutki użytkowników. Te,  które nawet w najmniejszym stopniu narażały portal na kary pieniężne.

Ponadto dyrektywa zezwala na prewencyjną cenzurę treści pod postacią filtrowania treści o charakterze obyczajowym. Jak podkreślają przeciwnicy ACTA 2, dyrektywy de facto wymusza więc stworzenie infrastruktury cenzorskiej.

Największe protesty ACTA2 zapowiadane są na 23 marca. Także w Polsce

Szukacie więcej informacje na temat samej dyrektywy oraz organizacji, które przeciwko niej protestuję (lub za nią agitują)? Oto niektóre hasztagi: #CopyrightDirective, #SaveYourInternet, #SaveTheInternet, #Article11, #Article13, #UploadFilters, #LinkTax, #Filternet, #CensorshipMachines.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
Paulina Najda
Key Account Manager
Formularz kontaktowy