UX (User Experience) - czym jest? Co robi UX Designer? | Pozycjonusz

Sprawdź nasze promocje w kwietniu wszystkie pakiety Google Ads taniej nawet o 40%!

Pozycjonusz.pl
23/02/22

UX: Czym jest User Experience? Czym zajmuje się UX Designer?

UX (User Experience) Designer to specjalista, który w centrum uwagi stawia człowieka oraz jego doświadczenia. Dba o to, aby oferowane produkty wzbudzały w potencjalnych odbiorcach jak najlepsze odczucia i kojarzyły się im z czymś przyjemnym. Jego praca jest niezwykle odpowiedzialna, ale dzięki temu fachowcy mogą liczyć na dość dobre zarobki. Oczywiście duże znaczenie ma to w jakiej konkretnie firmie znajdą zatrudnienie.

Co to jest UX?

UX (User Experience) Designer to prawdziwy fachowiec, który ma za zadanie rozwijać strony internetowe oraz rozmaite aplikacji. Bez jego wsparcia byłoby to dość trudne do zrealizowania, jednak dzięki fachowej wiedzy oraz bogatemu doświadczeniu UX Designer może sobie poradzić z każdą przeszkodą.

Zastanawiając się nad tym co to jest User Experience warto mieć świadomość tego, że pod tym pojęciem znajduje się ogół wrażeń, których użytkownik doświadcza podczas korzystania z jakiejś usługi lub produktu.

UX User Experience odnosi się m.in. do:

  • stronisklepówinternetowych,
  • aplikacji,
  • oprogramowania,
  • urządzeńelektronicznych.

Jak widać specjaliści działają na wielu płaszczyznach i muszą się wykazywać dość dużą wiedzą. Strategia UX opiera się w dużej mierze na dostrzeganiu potrzeb oraz preferencji potencjalnych użytkowników, tak aby trafić w ich gusta i zapewnić im wartościowe informacje. Może się tym zajmować profesjonalna agencja SEO, SXO lub UX.

Dlaczego User Experiencejest tak ważne?

UX jest tak ważne z wielu prostych względów. Chodzi m.in. o zwiększenie sprzedaży, wzbudzenie zaufania u potencjalnych inwestorów, wzrost wiarygodności i renomy marki, ale też pozyskanie nowych klientów. Na wspomniane wyżej doświadczenia użytkowników wpływają m.in. mierniki Core Web Vitals, wśród których wyróżnia się: czas ładowania witryny, czas reakcji czy też stabilność wizualną.

Co daje UX stronom internetowym?

Analiza UX składa się z kilku istotnych elementów:

  • przejrzystości i czytelności witryny,
  • nawigacji zastosowanego języka,
  • estetyki i odporności na błędy,
  • dostępności zasobów.

UX (User Experience) to skuteczne budowanie dobrych doświadczeń zarówno u początkujących, jak i bardzo zaawansowanych użytkowników. Jest to dość czasochłonne, ale za to niezwykle opłacalne, gdyż strona internetowa może się znacząco rozwinąć. W grę wchodzi kompleksowa optymalizacja stron, dzięki której zyskuje się sporą przewagę nad konkurentami. Strona internetowa stanie się miejscem do płynnej interakcji pomiędzy jej właścicielem a użytkownikami.

Czym różni się UX od UI?

Warto zastanowić się w tym miejscu nad podstawowymi różnicami pomiędzy UX (User Experience) a UI (User Interface). W pierwszym przypadku mowa o doświadczeniach użytkowników oraz ich odczuciach w wyniku korzystania z różnego rodzaju produktów. UI mówi z kolei o elementach składających się na funkcjonalną oraz wizualną stronę danego produktu. Projektowanie interfejsu musi przebiegać w sposób jasny oraz przejrzysty, tak aby nikt nie miał problemów ze zrozumieniem przekazu. Chodzi tutaj o połączenie wygody użytkowania oraz atrakcyjności wizualnej witryny (np. struktura strony i układ treści, menu, kolorystyka, szata graficzna, czcionki, grafiki, itd.).

Obaj specjaliści powinni znać podstawowe narzędzia marketingu i umieć je wykorzystać w praktyce. Dzięki temu strona cały czas się rozwija i nie narzeka na brak klientów.

Czym zajmuje się UX Designer? Jakie są jego obowiązki?

User Experience Designer musi się znać na komunikatywności i analitycznym myśleniu. Powinna to być osoba posiadająca zmysł estetyczny oraz wykazująca się empatią. Kluczowa w tym wszystkim jest znajomość SEO, ale też narzędzi do marketingu i narzędzi analitycznych.

Optymalizacja UX bazuje w dużej mierze na zbudowaniu u użytkowników pozytywnych doświadczeń i odczuć. Nie da się tego zrobić w jeden dzień, dlatego w tego typu prace trzeba się zaangażować na maksimum swoich możliwości.

Podstawowe obowiązki UX Designera to:

  • projektowanieinterakcji,
  • kreowaniemakiet,
  • opracowywaniestrategii,
  • tworzeniearchitekturyinformacji,
  • planowanietestów,
  • prototypowanie.

To dość specyficzne obowiązki, które są ściśle związane z UX (User Experience). Nieocenione okażą się trendy SEO 2022, ale też odbywanie regularnych kursów i szkoleń. 

Ile zarabia UX Designer?

UX Designer zarabia zazwyczaj nieco lepiej od UI Designera, chociaż jest to uzależnione m.in. od firmy, dla której się pracuje oraz od miejsca wykonywania pracy (w dużych miastach zarabia się więcej). Średnie zarobki takiego specjalisty wahają się w granicach 5-8 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Przechodząc do krótkiego podsumowania warto pamiętać o tym, że User Experience to suma doświadczeń oraz odczuć potencjalnych użytkowników. Dba o to UX Designer, który pobiera za to godziwe wynagrodzenie. Powinna to być osoba współpracująca z UI Designerem, tak aby strona mogła się maksymalnie rozwinąć, zwiększyć sprzedać i pozyskać nowych klientów. Kluczem do sukcesu jest responsywna strona internetowa, która będzie w sobie łączyć przejrzystość, wygodę użytkowania oraz odpowiednio zaprojektowane interakcje. 

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kontakt dla klientów
contact-person
Joanna Kokot
Formularz kontaktowy