Google Spam Update. Aktualizacja algorytmu listopad 2021 | Pozycjonusz
Patrycja
08/11/21

Google Spam Update – Aktualizacja algorytmu Google listopad 2021

blank

Uwaga, Google informuje o nowej aktualizacji algorytmu wyszukiwania, którego celem jest walka ze spamem i poprawa wyników wyszukiwania. To świetna informacja! Specjaliści SEO wiedzą, że od dłuższego czasu trwa problem z indeksacją stron internetowych, a Google Spam Update może to zmienić. Co więcej, Google proponuje szereg wskazówek, które mają ułatwić znalezienie strony internetowej i przyspieszyć jej indeksowanie. Ponadto, wyraźnie zaznacza, aby skupić się na wskazówkach dotyczących jakości strony i treści pod względem SEO. Zapowiada się, że Google Spam Update listopad 2021 zakończenie aktualizacji będzie miało już w najbliższą środę, tj. 10 listopada 2021 roku.

Aktualizacja algorytmu Google dotycząca spamu listopad 2021

W środę, 3 listopada 2021 roku, Google opublikował informację dotyczącą Google Spam Update. Wynika z niej, że Google kontynuuje działania antyspamowe i aktualizuje algorytm wyników wyszukiwania. Nie jest powiedziane wprost, czego konkretnie ma dotyczyć dana aktualizacja – spamu treści, spamu linków czy innego rodzaju spamu związanego z wynikami wyszukiwania. Google sugeruje, by podejść do tematu całościowo i zastosować się do opublikowanych wskazówek dla webmasterów.

Jeżeli w ostatnim czasie zauważyłeś zmiany w ruchu organicznym na swojej stronie, czy też w rankingu w wynikach wyszukiwania – być może jest to właśnie efekt wprowadzenia nowej aktualizacji. Wystarczy poczytać fora skupiające specjalistów SEO, którzy namiętnie skarżą się na problem z indeksacją stron internetowych oraz na spadki w rankingu wyszukiwania. Na szczęście, tak jak wspomnieliśmy, Google nie pozostawia nas samych sobie. Na tacy wykłada szereg wskazówek – ogólnych i bardziej szczegółowych, których wdrożenie ma ułatwić wyświetlanie się strony w wynikach wyszukiwania. Co ciekawe, w listopadowej aktualizacji Google Spam Update szczególna uwaga skierowana jest na wskazówki dotyczące jakości strony.

Zastanawiasz się, czy warto poświęcać swój czas na wdrażanie wytycznych? Jeżeli tego nie zrobisz, to w najlepszym wypadku roboty Google będą po prostu ignorować Twoją witrynę. Nowa treść nie będzie wyświetlana w wyszukiwarce, a wszelkie działania pójdą na marne. Istnieje jednak odrobinę gorszy scenariusz. Niezastosowanie się do wskazówek może skutkować usunięciem strony z indeksu Google lub ręcznym (czy też przez algorytm) nałożeniem kary. Jak zatem uważasz, warto się temu bliżej przyjrzeć? Naszym zdaniem zdecydowanie warto! Tym bardziej, że instrukcja dla webmasterów jest napisana prostym i zrozumiałym językiem. Każdy SEO-wiec sobie z nią poradzi!

Google Spam Update – jak walczyć ze spamem?

Jak uniknąć przykrych konsekwencji związanych z Google Spam Update 2021? Zastosować się do wskazówek dla webmasterów. Szczegóły znajdują się na oficjalnej stronie Google (link poniżej).

DZIAŁANIA ANTYSPAMOWE
WSKAZÓWKI DLA WEBMASTERÓW

Google krok po kroku podpowiada, jak ułatwić robotom znalezienie Twojej witryny i zrozumienie treści na stronie. Skrupulatnie wskazuje, jakie są dobre, a jakie złe praktyki SEO. W swoich wytycznych uwzględnia przede wszystkim dobro użytkowników Internetu i podpowiada, jak ułatwić internautom korzystanie ze stron internetowych. Przy tym otwarcie informuje, że pozycjonowanie stron cena będzie sroga, gdy nie zastosujemy się do zasad.

Jak Google walczy ze spamem w sieci?

Walka ze spamem trwa od lat, tak naprawdę odkąd istnieje sama wyszukiwarka Google. Do tej pory wprowadzono wiele ulepszeń, dzięki którym wykrywalność spamu w sieci wzrosła o 50%, a w ostatnich latach usunięto ponad 80% stron z automatycznie generowanymi treściami spamowymi. Google dzięki nowoczesnej technologii wypracowało bardzo sprawny system antyspamowy, który ma prostą zasadę działania. Przedstawia ją grafika poniżej.

Aktualizacja algorytmu Google Spam Update listopad 2021 - walka ze spamem w sieci
Jak Google walczy ze spamem w sieci?

1. SPAM W SIECI

Każdego dnia publikuje się miliardy nowych stron. Zanim wyniki wyszukiwania je wyświetlą, najpierw roboty Google muszą przeskanować każdą stronę z osobna.

2. SKANOWANIE TREŚCI I ROZPOZNANIE SPAMU

Podczas skanowania witryn, roboty Google dziennie potrafią wykryć ponad 40 miliardów stron zawierających treści spamerskie. To pierwszy etap, podczas którego eliminuje się spam w sieci. Jasne jest, że takie strony nie mają możliwości znalezienia się w indeksie Google i tym samym pojawienia się w wynikach wyszukiwania. Na tym etapie odbywa się pierwsza selekcja treści zawierających spam.

3. INDEKSACJA STRON Z NIEZAUWAŻONYM SPAPEM

Następnie, po przeskanowaniu strony następuje jej indeksacja, czyli pojawienie się w SERP-ie. Istnieje możliwość, że z jakiegoś powodu roboty Google nie wykryły spamu na stronie i udało się ją zaindeksować. Możliwe jest również, że na tym etapie wszystko było w porządku, a spam pojawił się w późniejszym czasie. W każdym razie, szacuje się, że na tym etapie ponad 99% stron jest wolna od spamu.

4. RĘCZNE DZIAŁANIA ANTYSPAMOWE

W celu zwalczenia pozostałego odsetka stron ze spamem, Google podejmuje ręczne działanie względem witryny. Jeżeli osoba weryfikująca treść uzna, że jest ona niezgodna z wytycznymi Google, poinformuje o tym właściciela strony w raporcie i da szansę na szybką poprawę błędów.

Zobacz nasze efekty

Google Spam Update listopad 2021 – podsumowanie.

Google bardzo poważnie traktuje walkę ze spamem w sieci. Świadczy o tym choćby szereg wprowadzanych aktualizacji, jak ta z ostatnich dni, czy aktualizacja Google Link Spam Update z lipca 2021. Wszystko po to, by minimalizować ilość treści ze spamem w sieci, polepszać doświadczenia użytkowników Internetu i zapewniać bezpieczeństwo. Google Spam Update z listopada 2021 wydaje się być ostatecznym sygnałem ostrzegawczym dla tych, którzy nie trzymają się zasad fair play.

Oceń
(5/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi