YouTube usuwa opcję tworzenia napisów przez społeczność serwisu - Pozycjonusz
Emilia Paśnicka
07/08/20

YouTube usuwa opcję tworzenia napisów przez społeczność serwisu

blank

Z YouTube’a znika opcja tworzenia napisów przez społeczność serwisu. Ta decyzja uderza w osoby głuche i niedosłyszące, a także we wszystkich tych, którzy chcą zapoznawać się z treściami obcojęzycznymi. To zdecydowanie ograniczy dostępność do filmów tworzonych w serwisie.
Wyłączenie możliwości dodawania napisów przez społeczność YouTube’a to zaskakujące posunięcie ze strony serwisu. Co prawda autorzy nadal będą mogli je dodawać, ale samodzielnie lub odpłatnie. Przełoży się to więc na znacznie mniejszą dostępność do treści wideo. Jest to przede wszystkim dyskryminacja osób głuchych i niedosłyszących, które dzięki napisom miały dostęp do treści prezentowanych na YouTubie. Ponadto napisy są również świetną opcją na zapoznanie się z treściami wideo przez osoby, które nie znają lub uczą się danego języka.

Google jako właściciel YouTube’a motywuje tę decyzję małą popularnością tej opcji oraz nieetycznymi nadużyciami. Z całą pewnością nie zgodzą się z tym widzowie serwisu w Polsce. Istnieje tu bowiem duża społeczność osób tworzących napisy do filmów. Ich popularność zwiększa się wręcz z roku na rok, dlatego trudno zaakceptować motywację przedstawioną przez giganta technologicznego.

Opcja ta ma być usunięta 28 września 2020 roku. Od razu po ogłoszeniu decyzji pojawiły się jednak głosy krytyki. Została również stworzona petycja, by nie usuwać opcji tworzenia napisów przez społeczność YouTube’a. Podpisało ją dotąd ponad 400 tysięcy osób! Jeśli również chcesz wesprzeć tę inicjatywę, petycję znajdziesz TUTAJ.

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt i realizacja WiWi